Zvrat v kauze Rozuzlenie: Šéfovi NBÚ a exšéfovi SIS zrušili obvinenia

  • Pčolinský aj Konečný sa obrátili na generálnu prokuratúru, aby im obvinenia zrušili
  • Obaja obvinení uspeli s návrhom podľa paragrafu 363
Vladimír Pčolinský
Vladimír Pčolinský, TASR/Jaroslav Novák
  • Pčolinský aj Konečný sa obrátili na generálnu prokuratúru, aby im obvinenia zrušili
  • Obaja obvinení uspeli s návrhom podľa paragrafu 363

V kauze Rozuzlenie, ktorá bola veľkou akciou Národnej kriminálnej agentúry minulé leto, obvinili bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, vtedajšieho šéfa SIS Michala Aláča a podnikateľa Petra Košča, prezývaného Pán X. Spolu s Pčolinským obvinili aj šéfa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného v prípade, ktorý s tým súvisel.

Pčolinský a Konečný požiadali generálnu prokuratúru, aby obvinenia proti nim zrušila ako nezákonné podľa paragrafu 363. Podľa informácií portálu Aktuality.sk v tom uspeli a obvinenia boli zrušené.

Rozhodnutie porušilo zákon

Koncom februára prvý zástupca generálneho prokurátora, Jozef Kandera, zrušil obvinenie voči bývalému príslušníkovi SIS, Martinovi Ciriakovi. Dôvod bol, že rozhodnutie z 17. augusta 2023, ktorým začali Ciriaka stíhať a zároveň ho obvinili, porušilo zákon a bolo v jeho neprospech.

„Po preskúmaní veci bolo potrebné konštatovať nezákonnosť uznesenia o vznesení obvinenia vo vzťahu k osobe obvineného, najmä pre jeho neurčitosť, zmätočnosť, nepreskúmateľnosť a absenciu zákonom vyžadovaných náležitostí,“ uviedol Kandera a uznesenie zrušil. Vyšetrovateľovi NAKA dal pokyn znovu konať a rozhodnúť.

Kandera už pri Ciriakovi tvrdil, že to, čo urobila zločinecká skupina, podľa neho nie je trestný čin.

„Skutok, ako je opísaný v bode l. skutkovej vety, je neudržateľný aj z hľadiska hmotnoprávneho, nakoľko nezodpovedá právnej kvalifikácii ako zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny podľa Trestného zákona, keďže neobsahuje také konkrétne zavinené konanie obvineného (nielen jeho), ktorým mal naplniť zákonné znaky uvedeného trestného činu. Obvinenie tak bolo vznesené pre skutok, ktorý nie je trestným činom, nakoľko v ňom absentujú zákonné znaky stíhaného trestného činu definované v Trestnom zákone, čím došlo k porušeniu zásady stíhania len zo zákonných dôvodov,“ napísal Kandera sa v uznesení generálnej prokuratúry o Ciriakovi.

Žiadať budú aj náhradu škody za nezákonné obvinenie

Informáciu o zrušení obvinení potvrdil oficiálne už aj Pčolinského advokát Ondrej Urban.

„Môžem potvrdiť, že klientovi bolo zrušené obvinenie v celom rozsahu pre všetky jeho skutky v kauze Rozuzlenie. Po porade s klientom si bude uplatňovať nárok na náhradu škody za nezákonné obvinenie. Mám za to, že je potrebné to zosobniť vyšetrovateľom aj dozorovému prokurátorovi,“ informoval Urban.

vladimir pcolinsky
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

K zrušeniu obvinenia sa neskôr vyjadrila aj Generálna prokuratúra. 

„Generálna prokuratúra Slovenskej republiky podaným návrhom na preskúmanie zákonnosti rozhodnutí orgánov činných v trestnom konaní v kauze Rozuzlenie osobe V. P. a R. K. 12. marca 2024 vyhovela, pretože vydanými rozhodnutiami bol porušený zákon,“ informovala hovorkyňa GP Jana Tökölyová.

S 363 to skúsi aj Aláč

Advokát obhajuje aj Michala Aláča, bývalého šéfa SIS, ktorý je stéle obvinený. Na rozdiel od ostatných, Aláč podal sťažnosť proti stíhaniu, namiesto toho, aby rovno žiadal o zrušenie obvinení podľa paragrafu 363.

„On si síce podal sťažnosti o ktorej nebolo doteraz rozhodnuté, z toho, čo som čítal, zoberieme sťažnosť späť, podáme podnet podľa paragrafu 363 a predpokladáme, že rovnako ako u Ciriaka, Pčolinského a Konečného bude aj jeho obvinenie zrušené,“ avizuje advokát.

V mene klienta tiež plánuje podávať aj sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva. „A to z toho dôvodu, že bol postavený mimo činnú štátnu službu a odvolaný ako riaditeľ len preto, že bol podozrivý v tejto veci. Odvolanie z funkcie riaditeľa SIS bolo podľa môjho názoru nezákonné.“

Zdroje: Aktuality.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá