10 lokalít, ktoré dokazujú, že Slovensko je jednou z najkrajších krajín sveta

  • Niekoľko národných parkov, chránených oblastí, jazier, tisíce jaskýň, stovky hradov a kaštieľov
  • Slovensko je napriek svojej malej veľkosti skutočnou perlou pre cestovateľov
  • 10 TOP lokalít, ktoré ťa o tom presvedčia
Slovensko František Kekely
František Kekely
  • Niekoľko národných parkov, chránených oblastí, jazier, tisíce jaskýň, stovky hradov a kaštieľov
  • Slovensko je napriek svojej malej veľkosti skutočnou perlou pre cestovateľov
  • 10 TOP lokalít, ktoré ťa o tom presvedčia

Nepatríme k tým, ktorí tvrdia, že na Slovensku je všetko najlepšie a najkrajšie. No niekoľko národných parkov i chránených oblastí, jazier, tisíce jaskýň či desiatky hradov a zámkov je na tak malom území skutočne niečo svetovo unikátne!

Toto je 10 lokalít Slovenska, ktoré ťa presvedčia, že naša malá krajinka z pod Tatier sa rozhodne má čím pýšiť. A Lonely Planet ju nezaradil medzi TOP odporúčané destinácie len tak.

Vybrať len 10 nebolo naozaj jednoduché:

10. Slovenský kras

Začneme na samom spodku našej krajiny. V najväčšej krasovej oblasti celej strednej Európy. Národný park Slovenský kras je ozajstnou raritou, a to nielen čo sa jeho krásy z vonku týka, ale aj tou, ktorú skrýva v zemi – neuveriteľných 1100 jaskýň a priepastí, niektoré až kilometre dlhé, ktoré sú i na zozname svetového dedičstva UNESCO.

zdroj: slovakia.travel

zdroj: slovakia.travel

9. Súľovské skaly

Tento prírodný div Slovenska nájdete na severe len kúsok od Žiliny. Niekoľko skalných veží, ihiel, brán a roklín tu spoločne vytvorilo akoby skalné mesto, ktorým je radosť blúdiť. Okrem toho sa môžete zastaviť aj pri miestnom vodopáde či na Súľovskom hrade.

8. Veľký Choč

Najkrajší výhľad Slovenska. Tak by sa dalo v skratke opísať toto miesto. Veľký Choč sa týči kúsok od Ružomberka a má geniálnu polohu – je akoby presne medzi Malou Fatrou, Veľkou Fatrou, Nízkymi Tatrami a Vysokými Tatrami. 

V praxi to znamená, že vás tu čaká neuveriteľný 360-stupňový výhľad na tieto všetky štyri najvyššie slovenské pohoria + výhľad na Liptov, Liptovskú Maru, kus Oravy… až do susedných krajín.

zdroj: Pohľad na Vysoké Tatry z Veľkého Choča. Foto: František Kekely

7. Slovenský raj

Tentokrát sa pozrieme na východ, kde veta nič nie jemá od pravdy veľmi ďaleko. Systém hlbokých roklín, tiesňav, kaňonov a vodopádov Slovenského raja by sa dal označiť za ďalší prírodný div našej malej, no na krásnu prírodu naozaj bohatej krajiny.

Okrem nezabudnuteľného zdolávania roklín a kaňonov po pripravených rebríkoch, nezabudnite navštíviť ani známy skalný výbežok – Tomašovský výhľad, kde za pekného počasia uvidíte až do Tatier či jednu z najväčších ľadových jaskýň sveta – Dobšinskú ľadovú jaskyňu.

zdroj: slovakia.travel

6. Malá Fatra

Pýcha Žilinského kraja a domov Juraja Jánošíka – Malá Fatra. Či už sa rozhodnete zdolať samotný symbol tohto národného parku a bez pochýb jeden z najkrajších vrcholov Slovenska – Veľký Rozsutec, na ktorého vrchol môžete ísť aj cez krásne skalné kaňony a priesmyky Jánošíkové diery. Alebo sa rozhodnete prejsť po hrebeni, akoby chrbtici, tohto pohoria. Výlet v týchto horách vás určite ani trochu nesklame.

5. Jasovská jaskyňa

Slovensko je krajinou jaskýň. Na našom území ich nájdeme až neuveriteľných 7000, aj keď pre verejnosť sú prístupné len naozaj niektoré. Ak zoberiem do úvahy veľkosť našej krajiny či počet jaskýň k vzhľadom na počet obyvateľov, Slovensko je v tomto bez pochýb svetovou jednotkou.

Skúsili sme z tohto množstva vybrať aspoň jednu, ktorú považujeme za najkrajšiu – po dlhom a naozaj náročnom zvážení vyhrala vďaka svojej neuveriteľnej výzdobe Jasovská jaskyňa v Slovenskom krase, ktorá je i na zozname UNESCO. No tých, ktoré bez pochýb stoja u nás za pozretie, nájdete podstatne viac!

zdroj: slovakia.travel

4. Spišský hrad

Nie len krajina jaskýň, ale i krajina hradov a zámkov. Celkovo ich nájdeme na Slovensku až 180 + stovky kaštieľov. Viaceré z našich hradov a zámkov sú aj dnes obdivuhodné, akoby vystrihnuté z nejakého filmu či rozprávky. A niektoré si vo filmoch a rozprávkach aj zahrali.

Jeden z najveľkolepejších a najväčších hradov je bez pochýb ten na Spiši, ktorý si našiel cestu aj na svetový zoznam pamiatok UNESCO. Ak by sme mali nejakému zahraničnému potenciálnemu návštevníkovi ukázať len jednu fotografiu, ktorá vystihuje Slovensko, bol by to podľa mňa Spišský hrad s Tatrami v pozadí.  

zdroj: František Kekely

3. Bojnice

Najrozprávkovejšia a najromantickejšia stavba Slovenska. Aj tak by sme mohli ohodnotiť Bojnický zámok, ktorý je doslova ako vytrhnutý z nejakej rozprávky. Kúpeľné mesto, kde nájdeme i najstaršiu ZOO Slovenska, vďaka nemu na tento zoznam zaručene patrí.

zdroj: František Kekely

2. Roháče – Západné Tatry

Pre mnohých sú najobľúbenejšou horskou túrou Vysokých Tatier práve Roháče, ležiace na úplnom západe nášho najvyššieho a najznámejšieho pohoria. Už na pohľad sú iné než zvyšok Vysokých Tatier a môžeme ich považovať za samostatnú jednotku. Prechádzať po vrcholoch Tri kopy – Baníkov – Plačlivé – Ostrý Roháč – až po Volovec je pre nejedného milovníka hôr tým najlepšie stráveným dňom, aký si môže u nás naplánovať.

zdroj: František Kekely

1. Vysoké Tatry

A na záver, v čísle 1 budeme trochu klišé, no Vysoké Tatry si toto umiestnenie, myslíme, zaslúžia. Občas akoby berú slávu aj iným, nádherným miestam Slovenska, no stále sú našimi najvyššími veľhorami a doslova symbolom našej krajiny. Ako najmenšie veľhory sveta môžeme dokonca povedať, že svetovým unikátom. Takmer 30 vrcholov nad hranicou 2.500 m.n.m. + desiatky ďalších, vyše stovka plies, vodopády… spolu vytvárajú na severe Slovenska skutočne jedinečný horský svet.  

zdroj: slovakia.travel

Článok bol pôvodne vydaný 11. septembra 2020.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK