10 zlozvykov, ktorých sa musíš zbaviť, aby si dosiahol najvyšší bod efektivity

 • Dosiahnuť čo najvyššiu efektivitu so sebou prináša množstvo vecí, ktorých je potrebné sa zbaviť
 • Od scrollovania sociálnych sietí, cez hľadanie výhovoriek až po chorobný perfekcionizmus
 • Ak chceš svoju prácu zefektívniť, tak si osvoj tieto rady a pravdepodobne to prinesie žiadaný výsledok
unsplash.com
 • Dosiahnuť čo najvyššiu efektivitu so sebou prináša množstvo vecí, ktorých je potrebné sa zbaviť
 • Od scrollovania sociálnych sietí, cez hľadanie výhovoriek až po chorobný perfekcionizmus
 • Ak chceš svoju prácu zefektívniť, tak si osvoj tieto rady a pravdepodobne to prinesie žiadaný výsledok

Úspech je založený prevažne na našom nastavení mysle. Aby sme boli úspešní, musíme si veci a život plánovať tak, aby sme sa sústredili na jeden hlavný cieľ a na našu túžbu. Pred tým, ako urobíš veľký krok v pred, existujú určité veci, ktoré by si mal zo svojho života odstrániť, aby si bol ako osobnosť stopercentne pripravený na moment, keď príde tvoja šanca.

Pozrime sa na 10 najhorších zlozvykov, ktoré je potrebné okamžite odstrániť. Vďaka rozhodnutiu zbaviť sa nasledujúcich zlozvykov sa ti podarí byť nie len úspešnejším, ale získaš viac času na svojich priateľov a rodinu, no a z dlhodobého hľadiska budeš omnoho šťastnejší.

 1. Nerob veci na 80%, ale rob ich na 120%

Všetko čo v živote robíme a stojí nám to za to, sa oplatí dotiahnuť k maximálnej dokonalosti. Keď sa snažíš dosiahnuť svoje ciele, neuspokoj sa s požadovaným minimom. Neuspokoj sa len tak s hoci čím, ale pokračuj, až kým neprerazíš pomyselnú hranicu minima a ani potom neprestaň. pokračuj ďalej. Keď si osvojíš toto pravidlo, jediné čo ťa zastaví, budeš ty sám.

Nesmiem zabudnúť na jedno veľké ALE. Vždy si  stanov reálne a dosiahnuteľné ciele. Je skvelé byť ambiciózny, no netreba to preháňať, pretože pri opakovaných neúspechoch to môže ovplyvniť tvoju psychiku a motiváciu.

 1. Nepracuj na veľa veciach naraz, sústreď sa na jeden cieľ

Štúdie ukázali, že 98% ľudí nedokáže efektívne pracovať na viacerých úlohách súčasne. Tí, ktorí veria, že to dokážu, sú na tom zvyčajne v skutočnosti najhoršie. Standfordskí vedci píšu, že takýto ľudia majú často problém filtrovať irelevantné informácie, usporiadať a kontrolovať svoje myšlienky a presúvať sa od úlohy k úlohe.

Keď budeš musieť byť najbližšie produktívny, skús vypnúť všetky karty vo svojom počítači okrem tých, ktoré súvisia s danou úlohou. Vypni si mobilné upozornenia a využi 100 percentné sústredenie na tvoju úlohu. Uvidíš, ako sa rapídne zvýši tvoja produktivita.

 1. Prestaň kontrolovať sociálne siete počas toho, ako pracuješ

Sociálne média ponúkajú nekonečné bludisko odkazov a príspevkov, ktoré ťa bez problémov udržia v pozornosti na desiatky minúť až hodiny. Je to činnosť, ktorá nám výrazne požiera čas a zároveň žiadnym spôsobom neprispieva k úspechu. Namiesto toho, ako budeš najbližšie kontrolovať posty na Instagrame alebo Facebooku, tak si radšej prečítaj niečo zaujímavé na našom, alebo inom webe, ktorí ti prinesie niečo zmysluplné a zároveň sa niečo nové dozvieš alebo naučíš.

 1. S nikým sa neporovnávaj

Takýto prístup nikdy nedopadne dobre. Vždy tu bude niekto, kto je inteligentnejší, bohatší, úspešnejší a lepší ako ty. Preto sa sústreď na seba samého a neporovnávaj sa s druhými. Najdôležitejšie je zamerať sa na dosiahnutie svojich krátkodobých cieľov a domino dlhodobého úspechu začne pomaly padať.

 1. Nemrhaj svojim časom s negatívnymi ľuďmi

Nie neboj sa, nemusíš zrušiť všetky svoje priateľstvá. Stačí ak obmedzíš styk s negatívne naladenými ľuďmi a do maximálnej možnej miery znížiš ich negatívny vplyv na svoju osobu. Samozrejme, môžeš sa s nimi raz za čas stretnúť, ako morálna podpora a bútľavá vŕba, no opatrne. Negatívne vplývanie môže totižto spôsobiť, že sa prestaneš zameriavať na to naozaj dôležité.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: joinknack.com
 1. Žiadne výhovorky

Ak niečo chceš, choď si za tým. Nehľadaj žiadne výhovorky a nehľadaj dôvody prečo nie, pretože to sú len výhovorky zabalené do pozlátka. Nevenuj príliš veľa energie prekážkam, ale skôr spôsobom, ako ich zdolať a prekonať. Nikdy sa nestaň obeťou vlastného strachu a už vôbec ho nezakrývaj výhovorkami, ktoré sú síce jednoduchšie, ale neprinesú žiadny výsledok a ver mi, pocit z úspechu aj napriek prekážkam je niečo, čo ti nikto nevezme.

 1. Nebuď prehnaný perfekcionista

Namiesto toho buď zodpovedný realista. Nevenuj zbytočné hodiny práce obyčajnej farbe a fontu písma vo svojej prezentácií, ktoré si aj tak všimneš len ty sám. Toto sa priamo dotýka správne zvoleného time manažmentu, kde základom je byť efektívny. Nevyhýbaj sa ťažším častiam práce tým, že zabiješ hodiny nad malými detailmi, pretože na tých z dlhodobého hľadiska aj tak príliš nezáleží.

 1. Prestaň sa sťažovať

Je to oveľa jednoduchšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ak myslíš pozitívne, pozitívne veci k tebe jednoducho prídu samé. Vždy vnímaj pohár z polovice plný, nie opačne. Úroveň tvojho optimizmu a pesimizmu má priamy vplyv na tvoje zdravie, preto sa viac usmievaj a menej mrač.

 1. Nenos problémy celého sveta na svojich pleciach

Samozrejme, každý má starosti, ale to neznamená, že si musíš na plecia vziať všetky povinnosti a výzvy. Správny postoj spočíva v tom, že nie je správne pýtať sa „Ako to môžem urobiť?“, ale otázka by mala znieť „Ako to zvládnuť čo najefektívnejšie?“ Neprikladaj si starosti a povinnosti druhých na svoje plecia, pretože ťa to do značnej miery obmedzuje a brzdí v čo najvyššej efektivite plniť svoje ciele.

 1. Nepoužívaj to-do zoznamy

Začni si všetky svoje úlohy značiť do kalendára, vďaka čomu sa tvoj časový plán stane omnoho efektívnejším. Je nepraktické viesť časy stretnutí v kalendári a zoznam úloh niekde inde. Ak to spojíš všetko do jedného, svoj časový harmonogram aj s povinnosťami budeš mať na jednom mieste, čo je oveľa praktickejšie.

Dodržiavaj termíny a úlohy v kalendári a zmeny uvidíš už v priebehu niekoľkých týždňov. Na konci každého dňa si zhodnoť, čo sa ti podarilo splniť, čo si urobil správne a čo môžeš zajtra urobiť lepšie. Najdôležitejšie je zamerať sa a predstaviť si úspech, ktorý sa po zodpovednom prístupe na konci určite dostaví.

zdroj: entepreneur.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK