101-ročný lekár stále ordinuje. Ľuďom prezradil tajomstvo dlhého a kvalitného života

  • Howard Tucker je praktickým lekárom a neurológom už viac ako 70 rokov
  • Ľudia sa ho často pýtajú, ako udržiava svoj mozog v dobrej kondícii
101-ročný lekár, ľudia, žena, lekár, staroba
Howard Tucker, FB/Waht's Next? Movie
  • Howard Tucker je praktickým lekárom a neurológom už viac ako 70 rokov
  • Ľudia sa ho často pýtajú, ako udržiava svoj mozog v dobrej kondícii

Aj ty si často kladieš otázku, ako je možné, že niektorí starší ľudia majú zdanlivo viac energie, ako máš ty? Či to, prečo sú iní starší vitálnejší ako tí druhí? 101-ročný lekár a neurológ má na to jasnú odpoveď.

Howard Tucker, ktorý je praktickým lekárom a neurológom už viac ako 70 rokov, pre CNBC píše, že sa ho verejnosť často pýta, ako si udržiava bystrý mozog.

Tucker tvrdí, že dobré gény a trochu šťastia dokážu poskytnúť mozgu dobrý „náskok“, no okrem toho existuje aj jeden dobrý princíp, podľa ktorého lekár žije. „Udržujte svoju myseľ zaangažovanú prostredníctvom pracovných, spoločenských a zábavných aktivít,“ píše Tucker.

Uviedol, že ako človek starne, prechádza prirodzenými zmenami, ktoré ovplyvňujú mentálne schopnosti. Niektoré oblasti v mozgu sa môžu zmenšiť, komunikácia medzi neurónmi môže byť menej efektívna a podobne. No ako každý iný sval v tele, aj naša myseľ potrebuje dôsledné cvičenie, aby prosperovala. Tucker píše, že používa tri denné rituály na zlepšenie zdravia svojho mozgu:

  1. Chodí do práce.
  2. Je spoločenský.
  3. Číta si.

Tucker uviedol, že sa riadi podľa výskumu, ktorý poukazuje na koreláciu medzi odchodom do dôchodku a zvýšeným kognitívnym poklesom. „To je dôvod, prečo som stále neodišiel do dôchodku,“ píše 101-ročný lekár.

„Podľa Guinessovej knihy rekordov som bol vymenovaný za najstaršieho praktického lekára na svete. Sara, ktorá je mojou manželkou už 66 rokov, sa vo veku 89 rokov taktiež stále venuje psychoanalýze a psychiatrii,“ tvrdí a poukazuje na to, že jeho práca si vyžaduje neustále študovanie množstva lekárskych záležitostí a premýšľania o problémoch.

„Zostať v obraze o najnovších pokrokoch v neurológii zamestnáva môj mozog,“ píše Tucker.

Keďže lekár ďalej píše, že sa snaží byť spoločenský, opäť tak robí pre svoje vlastné presvedčenie. Výskum ukázal, že silné vzťahy môžu pomôcť zachovať našu pamäť a kognitívne funkcie. Žiaľ, v mojom veku už veľa mojich najbližších priateľov, rodinných príslušníkov a kolegov zomrelo. Ale mám to šťastie, že moja práca mi umožnila nadviazať vzťahy s mladšími kolegami. Sara a ja tiež považujeme za prioritu večerať s ľuďmi v našej komunite,“ uviedol.

Za tretí rituál považuje čítanie. Pri ňom tvrdí, že keď nečíta o najnovších pokrokoch a liečebných postupoch v neurológii, okrem iného si rád prečíta biografie či detektívky.

„Ponorenie sa do dobrej knihy, beletrie alebo literatúry faktu si vyžaduje, aby váš mozog spracoval množstvo nových informácií. Verím, že toto je kľúč k udržaniu bystrej mysle,“ podotýka 101-ročný lekár a neurológ Howard Tucker.

Aby toho nebolo málo, Howard ako 60-ročný získal titul na právnickej fakulte zložil advokátsku skúšku v Ohiu. Počas kórejskej vojny slúžil ako šéf neurológie atlantickej flotily.

Na to, ako sa udržať v dobrej kondícii aj v pokročilom veku, sme sa opýtali aj AI, ChatGPT. Ten odpovedal jednoznačne:

  1. Stravuj sa vyvážene a dbaj na hydratáciu: Je dôležité, aby si mal vyváženú stravu, ktorá je bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, ryby, málo tukov. Zamedz príjem alkoholu a zabezpeč, aby si mal aspoň dva dni v týždni bez alkoholu.
  2. Buď aktívny: Denné cvičenie ti pomôže zostať silným a zdravým. Vládne odporúčania pre starších ľudí naznačujú, že by mali vykonávať 150 minút stredne intenzívnej aktivity týždenne a posilňovanie dvakrát do týždňa. Chôdza je ideálna forma cvičenia, ktorá je menej náročná ako beh. Harvard Medical School odporúča chodiť aspoň 30 minút denne, päť dní v týždni.
  3. Dbaj na svoje mentálne zdravie: Konzumácia potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny, ryby, olivový olej, ovocie a zeleninu môže pomôcť chrániť tvoj mozog pred demenciou. Smiech tiež môže zlepšiť tvoje celkové zdravie tým, že zvyšuje prietok krvi, znižuje stresové hormóny a zvyšuje produkciu protilátok.
  4. Vyhni sa zlým návykom: Fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu môžu vážne poškodiť tvoje zdravie. Úplné ukončenie fajčenia môže mať najväčší pozitívny vplyv na tvoje telo zo všetkých zmien životného štýlu.
  5. Dbaj na bezpečné cvičenie: Ako starneme, môže dôjsť k zmenám v našom tele, ktoré vyžaduje úpravu tréningového režimu. Je dôležité zahriať si svaly pred silovým tréningom. Pri zmene alebo pridávaní novej aktivity je dobré konzultovať to so svojím lekárom alebo s odborníkom na cvičenie.
Zdroje: CNBC, Guinessworldrecords, Pubmed, NCBI, AI, FB/What

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá