11 stránok, ktoré ťa naučia programovať z pohodlia domova

  • Programovanie dnes už nie je iba pre vyštudovaných ITčkárov. Môžeš sa ho naučiť aj ty, aj keď budeš potrebovať istú dávku abstraktného, analytického myslenia a trpezlivosti. A nebudeš musieť ani sedieť na nudnom školení od 8:00. Ukážeme ti weby, s ktorými sa programovať naučíš jednoducho a kedy budeš chcieť. Dozvieš sa mnoho praktických rád od skúsených profesionálov. Už ti stačí iba odhodlanie.
notebook-programovanie-doma
  • Programovanie dnes už nie je iba pre vyštudovaných ITčkárov. Môžeš sa ho naučiť aj ty, aj keď budeš potrebovať istú dávku abstraktného, analytického myslenia a trpezlivosti. A nebudeš musieť ani sedieť na nudnom školení od 8:00. Ukážeme ti weby, s ktorými sa programovať naučíš jednoducho a kedy budeš chcieť. Dozvieš sa mnoho praktických rád od skúsených profesionálov. Už ti stačí iba odhodlanie.

Codecademy

Je pravdepodobne najznámejšia stránka, ktorá ťa interaktívne naučí programovať vďaka užitočným prepojeniam a dobre štrukturovaným kurzom. Po otvorení hlavnej stránky ťa hneď motivuje k výberu kurzov. Ponúka kurzy Web Fundamentals, PHP, JavaScript, jQuery, Python, Ruby a kurz o aplikačných programových rozhraniach – APIs. V každej lekcii je panel, ktorý vysvetľuje potrebný kód a inštrukcie, ďalší panel ti umožní písať kód a skontrolovať si, či je správny. Neboj sa počiatočných chýb, systém ti vždy ukáže chybu a poskytne radu, ako ju opraviť. Je to ako by si mal pri sebe učiteľa.

codecademy_c

 

Code Avengers

Táto stránka je dizajnovaná tak, že budeš programovanie milovať. Hoci momentálne ponúka iba kurzy HTML5, CSS3 a JavaScript, každý z kurzov je starostlivo navrhnutý tak, aby ťa skutočne bavil, kým sa bezbolestne učíš programovať. Navyše, na konci každej lekcie sa môžeš zahrať minihru pre uvoľnenie nahromadeného stresu a tým vydržať čo najdlhšie. Code Avengers ťa učí postupne. Nevysvetľuje príliš veľa poznatkov, ktoré nie sú nevyhnutné pre začiatočníkov. Učí iba kúsok kódu a hravou výučbou robí poznatky  ľahko stráviteľnými. Môžeš sa aj hrať s kódom a okamžite vidieť dopad zmien.

code-avengers

 

Code School

Po skončení kurzov v Codecademy či Code Avengers si pripravený rozšíriť svoje schopnosti s Code School. Na rozdiel od väčšiny interaktívnych vyučujúcich stránok, táto ponúka viac kurzov na prehĺbenie vedomostí , aby si sa mohol zmeniť na odborníka s osvedčenými postupmi v odvetví. Kurzy sú rozdelené do 4 hlavných tém: Ruby, JavaScript, HTML/CSS, iOS. Takmer všetky kurzy zapôsobia dizajnom a informatívnymi  videami. Väčšina kurzov je zadarmo, ale ak zaplatíš25$ mesačne, získaš prístup ku všetkým kurzom, videám a výzvam.

code-school

 

Treehouse

Kurzy Treehouse sú viac projektovo než jazykovo orientované, takže sú ideálne pre začínajúcich programátorov s plánovaným účelom, ako je budovanie web stránky  alebo aplikácie. Napríklad kurz budovania webu je predovšetkým o responzívnej, interaktívnej stránke alebo aj o WordPress – veľmi praktickom a jednoduchom spôsobe, ako zvládnuť súvisiace programovacie jazyky. Mnoho základných kurzov majú robených  štýlom video potom kvíz. Každý kurz je rozdelený do etáp alebo modulov a vždy po absolvovaní prvého stupňa je študent vyzvaný k mesačnému poplatku  25 $ pre prístup ku všetkým kurzom so 650 videami a exkluzívnym členstvom. Ak to myslíš s programovaním vážne, môžeš si zaplatiť mesačný plán za 49 $, kde získaš prístup k rozhovorom s lídrami v tejto oblasti.

Blog_Book_Covers

 

LearnStreet

Ak si ten typ, čo nepotrebuje vypiplaný hravý dizajn a radšej sa vysporiada s chladnými kódmi, LearnStreet je pre teba. Momentálne ponúka kurzy JavaScript, Python a Ruby na začiatočníckej úrovni. Kurz obsahuje lekcie s cvičením, interpretácie kódu a panel so slovníkom pre nové programovacie termíny. LearnStreet interpretuje kód ľudským jazykom pre lepšie pochopenie a povzbudenie. Je naozaj priateľský a zábavný a hlavne je zadarmo.

image

 

Udacity

Udacity je zjednotenie video prednášok  z odboru a obsahuje aj testy pre študentov, aby boli interaktívnejší. Takže je ideálny pre tých, ktorí neradi čítajú a chcú dostať vysvetlenia od profesionálov, ktorí pracujú napríklad pre Google. Poskytne ti video záznamy od profesionálov diskutujúcich na jednotlivé témy s usmerňujúcimi radami. Potom dostaneš logické alebo programovacie kvízy pre lepšie pochopenie a osvojenie zručnosti. Najlepšie na Udacity je, že poskytuje viac videí, než ktorákoľvek iná stránka a inštruktori sú reálni profesori z odboru.  Jedinou nevýhodou je, že videá spolu veľmi nesúvisia a tak neposkytuje komplexnú výučbu, ale je skôr využiteľný, ak sa chceš zlepšiť alebo niečo doučiť.

Udacity-Showcase

 

CodeHS

Doteraz sme písali o stránkach, ktoré sa venujú prevažne programovaniu webov a aplikácií, ale CodeHS je jednoduchý a zábavný návod na programovanie hier. Lekcie zahŕňajú riešenie problémov, JavaScript, animácie, dátové štruktúry a herný dizajn. Výhodou CodeHS je, že ťa naučí myslieť a riešiť problém ako programátor už prvým kurzom – Programming with Karel. Lekcie sú zábavné, naučíš sa napríklad ako kódom posunúť psa, dostaneš úlohy na spôsob ako zdvihnúť loptu a poskladať uteráky. Na rozdiel od vyššie uvedených, je potrebné sa zaregistrovať a platiť 25$ mesačne, aby si sa mohol vzdelávať, avšak skvelo a efektívne ťa naučí základy programovania hier.

screen-shot-2012-11-26-at-7-34-36-pm

 

Khan Academy

Hoci tieto kurzy nie sú tak štrukturované ako tie v CodeHS, skvele poslúži začiatočníkom a amatérom, ktorí sa zaujímajú o kreslenie, animácie a ich interakcie s kódom. Nepoužíva žiadny špecifický programovací jazyk, ale využíva vzory kódov, ktoré sú aplikovateľné do väčšiny programovacích jazykov. Na začiatok sa môžeš pridať na kurz základov programovania, sledovať a učiť sa základné koncepty, skúmať rôzne kódy po pozretí video návodov a overovať svoje schopnosti.

Khan-Academy-iPad-app

 

Scratch 2.0

Scratch je niečo oveľa jednoduchšie než vyššie uvedené stránky a je vytvorený pre budúcu generáciu programátorov, čiže pre deti. Je prispôsobený aj jednoduchšou slovnou zásobou. Jedná sa o offline software, ktorý deťom umožňuje uploadovať a zdieľať hrdo svoje projekty. Verzia 2.0 je už plne online.  Nie je to úplne o programovaní, ale o kombinácii vizuálnych blokov príkazov, ktoré hovoria objektom ako sa majú chovať. Napríklad povedať mačke, že má prejsť 10 krokov alebo mňaukať, keď sa dotkne majiteľovej nohy. Použitím tohto systému sa mladí programátori naučia vytvoriť si zvyk rozložiť problém do menších blokov a riešiť ich logicky po jednom.

20130514110054-1_0_0

 

SQLZOO

Structured Query Language (SQL) je jazyk vytvorený výhradne na ukladanie a načítavanie dát z databázy, takže si vieš predstaviť nudu napríklad pri programovaní veľkoskladu. SQLZOO však chce učiť SQL s radosťou a interaktívne. Vzhľadom na to, že tu naozaj nie je čo vysvetľovať do hĺbky, stránka sa ťa bude pýtať iba na nahradzovanie jednotlivých premenných ako názvy miest, počet populácie a zvyšovať obtiažnosť. Obrovskou nevýhodou je, že nemá nápovedy, odpovede na otázky ani fórum, takže ak sa ti nepodarí vyriešiť niektorý z kvízov, si asi odsúdený na hľadanie riešenia niekde inde.

SQLZoo - Website to Learn SQL Online for FREE

 

Learn2code

Ak máš iba základy angličtiny, ale nechceš sa učiť programovanie pre deti, prípadne chceš vyskúšať radšej slovenský projekt, je tu pre teba Learn2code. Ponúka 3 online kurzy s názvom Webrebel. V prvom sa naučíš programovať v PHP a vytvoriť si tak vlastný e-shop alebo sociálnu sieť. Ďalší kurz je Webrebel OOP a Laravel, ktorý ti uľahčí vývoj webových aplikácií. Tento kurz však nie je pre úplných začiatočníkov, musíš poznať HTML/CSS a PHP. Kurz tvorí viac než 100 kapitol, ktoré sú stále aktualizované. Posledný kurz je kompletný balík online kurzu Webdesigner, kde sa naučíš HTML/CSS, Responsive Design a Javascript, čo sú potrebné jazyky na tvorbu moderných webstránok. Tento kurz má vyše 120 video tutoriálov doplnených o rôzne zadania a príklady na precvičenie tém. Získaš aj prístup do vzdelávacej aplikácie, kde môžeš komunikovať s ostatnými študentmi a rôzne iné benefity. Cena kurzov je 179 – 199 €.

Vieš o ďalších online kurzoch programovania alebo si niektorý z týchto kurzov absolvoval? Daj nám vedieť v komentároch.

2code

Zdroje: http://www.learn2code.sk/kurzy http://www.hongkiat.com/blog/sites-to-learn-coding-online/

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech