12-ročný chlapec zarobil 400-tisíc dolárov. Môžu za to jeho digitálne veľryby

  • Benyamin Ahmed je 12-ročný chlapec, ktorý sa kódovaniu venuje už od útleho detstva
  • Úsilie sa mu vyplatilo, počas prázdnin si prilepšil o poriadny balík
  • Benyamin Ahmed je 12-ročný chlapec, ktorý sa kódovaniu venuje už od útleho detstva
  • Úsilie sa mu vyplatilo, počas prázdnin si prilepšil o poriadny balík

Čas prázdnin sa pomaly končí a deti čaká návrat do škôl. Dvanásťročný chlapec z Londýna využil čas leta naplno. Až tak, že počas leta zbohatol o 400 000 dolárov (339 000 eur).

Mladý podnikateľ Benyamin Ahmed našiel celkom zaujímavý spôsob zarábania peňazí. Podarilo sa mu to vďaka veľrybám, ktoré vytvoril v podobe série pixelových výtvarných diel s názvom Weird Whales a predaji neplniteľných tokenov (NFT).

Zisk si ponechá vo forme kryptomeny

NFT alebo non-fungible (nezameniteľný) token je jednotka dát, ktorá sa nachádza na digitálnej databáze blockchain. Ako uvádza Techbox, každá jednotka NFT reprezentuje unikátnu digitálnu položku.

Táto položka môže predstavovať digitálny zvuk, video či iný súbor. NFT jednotka je unikátna, čo znamená, že vlastníci daného súboru môžu dokázať, že je skutočne ich. Podobne to je aj pri 12-ročnom Benyaminovi.

Svoje zisky si ponecháva vo forme kryptomeny. Znamená to, že môžu stúpať, alebo klesať v hodnotách. Riziko vzniká v momente, keby mu digitálnu peňaženku, v ktorej tento zisk drží, niekto ohrozil alebo hackol. Úrady totiž neposkytujú žiadnu zálohu.

Bitcoin veľryba kryptomeny
zdroj: Unsplash/Brian Wangenheim

Pri veľrybách to nekončí

Veľryby boli generované pomocou programu, ktorý napísal sám chlapec. Ako uvádza IFL Science, táto séria obsahovala 3 350 umeleckých diel. Teraz, keď sú predané, chce vytvoriť zbierku superhrdinov a dokonca aj hru, ktorej bude súčasťou.

Ako informuje BBC, séria Weird Whales je Benyaminovou druhou zbierkou digitálneho umenia, ktorá nadväzuje na predchádzajúcu sadu inšpirovanú Minecraftom. Tá sa však predávala horšie.

Mladý školák sa tentokrát inšpiroval známym pixelovým obrázkom veľrybieho meme a populárnym štýlom digitálneho umenia. Na vytvorenie série 3 350 veľrýb použil svoj vlastný program.

<

Chlapcovu prácu preveril aj právnik

„Moja rada pre ostatné deti, ktoré sa možno chcú dostať do tohto priestoru, je, nenútiť sa do kódovania len preto, že je na nich vyvíjaný tlak. Jednoducho robte čo najlepšie to, čo viete robiť,“ skonštatoval chlapec pre BBC.

Benyamin mal toto nadanie po kom zdediť. Jeho otec Imran je totiž vývojár softvéru a pracuje v oblasti tradičných financií. Svojich synov Benyamina a jeho brata Yousefa v kódovaní podporoval už od detstva.  

Imran si je 100 % istý, že jeho syn neporušil žiadne autorské práva, pričom najal právnikov, aby preverili jeho prácu. Benyamin sa tak už v detstve vyšplhal vysoko. Popri bežných aktivitách, ktorým sa ako bežné dieťa venuje, tak má aj činnosť, ktorá mu môže priniesť veľký úspech do budúcna.

Zdroje: IFL Science, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá