8 benefitov, vďaka ktorým sa budeš v práci cítiť ako v raji

  • Výskumy mnohokrát potvrdili, že pracovné prostredie a podmienky majú na tvoj výkon obrovský efekt, či už pozitívny alebo negatívny. Nie je to len samotná práca, čo robí tvoje zamestnanie tým, čím je. Pozri sa, aké benefity ti pomôžu byť produktívnejším a šťastnejším.
open-office-google-ireland-1024x576
  • Výskumy mnohokrát potvrdili, že pracovné prostredie a podmienky majú na tvoj výkon obrovský efekt, či už pozitívny alebo negatívny. Nie je to len samotná práca, čo robí tvoje zamestnanie tým, čím je. Pozri sa, aké benefity ti pomôžu byť produktívnejším a šťastnejším.

Ak si si myslel, že dokonalé pracovné podmienky majú len zamestnanci Google, mýliš sa. Mnohé z nasledujúcich bodov môže pri troche vôle zaviesť do praxe aj tvoj zamestnávateľ. Bude to mať obrovský efekt.

Kávový doping

Či už si alebo nie si kávičkár, väčšina pracujúcich ľudí bez kávy jednoducho nedokáže fungovať, rovnako, ako nefunguje auto bez paliva. Dokonca sú profesie, pre ktoré je zvýšená konzumácia kávy typická. Patria tam napríklad vedci, markeťáci, novinári či finančníci. Ak kávu piješ, určite si už zažil zamestnanie, kde si si musel sám variť podradnú instantnú kávu či smrtiaceho turka, z ktorej sa ti neskôr skrúcal žalúdok. No ak ti zamestnávateľ na pracovisku poskytne neobmedzený prísun kvalitnej a chutnej kávy, prípadne čaju, vyhrané máte obaja. V mnohých slovenských firmách je to už našťastie samozrejmosť. Alternatívou je tiež poskytnúť zamestnancom zľavu na kávu v blízkej kaviarni. Aj takáto maličkosť dokáže pozitívne ovplyvniť tvoju produktivitu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt coffee in work

Foto: New Scientist

Vitamíny a energia

Nielen pitný režim, ktorý by ti mal každý zamestnávateľ poskytnúť, je dôležitý. Pre prácu potrebuješ množstvo energie a výživných látok a je plusom, ak ich máš k dispozícii zadarmo. Či už je to každodenná dávka čerstvého ovocia a možnosť odšťaviť si z neho čerstvú šťavu, prísun zeleninových šalátov alebo niečo na zahryznutie, ako čokoláda, cukríky či oriešky. Skvelým tipom je zorganizovať si v office jeden deň v týždni, kedy vždy niekto prinesie vlastnoručne upečený koláč alebo na firemné náklady usporiadať pravidelné spoločné raňajky, palacinkové a wafľove parties, grilovačky či večierky s pečenými gaštanmi a vareným vínom. Mnohé z toho robíme aj v našom office a má to veľký úspech.

rattan-lamp-shade-wood-table-google-tel-aviv-office

Foto: trekkertime.com

Flexibilná pracovná doba

To, čo väčšina ľudí z duše neznáša, je striktná rutina a pevná denná pracovná doba. Sme tvory, ktoré milujú voľnosť a život je tak nevyspytateľný, že z času na čas príde deň, keď si potrebuješ zorganizovať veci inak. To však neznamená, že nedokážeš pracovať, ba čo viac, často si oveľa produktívnejší. Pracovné zadania odovzdáš načas, no okrem toho stihneš skočiť s dieťaťom k doktorovi, absolvovať školskú prednášku, dôležité stretnutie či skrátka si len ráno dlhšie oddýchnuť. Niekedy sa ti tiež zíde vziať si home office alebo sick day. Nie v každom zamestnaní je to samozrejme možné, no ak to povaha tvojej práce dovoľuje, navrhni občas tvojmu šéfovi kompromis. Keď bude vidieť, že efektivita práce sa zvýšila, možno časom popustí uzdu ešte viac.

home-office-tips

Foto: gettyimages.com/Caiaimage/Paul Viant/

Game time

Pracovať treba, no prečo by mal byť každý deň strávený v kancelárii nudný a monotónny? Taká hra nie je určená len pre deti a nás pracujúcich zbavuje stresu, rozvíja naše schopnosti a umožňuje nám na chvíľu vypnúť, aby sme neskôr mohli byť zas maximálne produktívni. Aj preto v mnohých progresívnych spoločnostiam našli svoje miesto game roomy, kde si zamestnanci počas prestávky môžu zahrať stolný futbal, ping pong, stolné hry, počítačové hry či Xbox. Niektorí zamestnávatelia sa boja, že takáto neviazaná zábava by mohla narušiť morálku vo firme, no prax dokazuje opak. Zamestnanci zvyčajne vedia, kedy je čas na oddych a kedy treba skutočne pracovať a efekt je len pozitívny.

game-room-for-google-employees

Foto: decoist.com

Fit a relax

Keď si vyčerpaný a dolámaný, je logické, že nedokážeš podávať také výkony ako keď si pri plnej sile. Prečo to potom toľkí zamestnávatelia podceňujú a uháňajú svojich zamestnancov od rána do večera? Predstav si, že by si si počas dňa mohol oddýchnuť v relaxačnej miestnosti s gaučami, tuli vakmi a príjemnou relaxačnou hudbou. Potom by si sa čerstvý pustil do nových pracovných výziev. Po dlhom sedení v jednej polohe by ti zamestnávateľ zabezpečil masáž chrbta priamo na pracovisku a po práci by si ešte mohol zájsť do fitka na crossfit či jógu za  zvýhodnené zamestnanecké vstupné. Namiesto toho, aby si sa po príchode domov cítil ako zbitý pes, by si bol v skvelej nálade, fit a zdravý takmer po celý rok. Znie to ako z rozprávky? V mnohých firmách je to realita.

google-office-interior-2

Foto: cdn.home-designing.com

Vzdelávanie

Nikto nechce zamestnancov, ktorí stoja na mieste a nikam nenapredujú. Naopak chcú, aby si bol reprezentatívny, mal skvelé prezentačné schopnosti, ovládal minimálne dva jazyky a okrem toho sa skvele orientoval vo svojom odbore. Prečo by ti však k tomu nemohol zamestnávateľ dopomôcť formou jazykových kurzov či kurzov soft skills? Naučíš sa niečo nové a navyše ťa to neskutočne motivuje. Okrem toho by ti mohol šéf umožniť účastniť sa kurzov vo vlastnej réžii. Možno ešte študuješ alebo uvažuješ, že si spravíš ďalší titul či sa prihlásiš na vysnenú francúzštinu. Nezahadzuj svoje sny len preto, že pracuješ na full-time. Ak to rozumne zdôvodníš, zamestnávateľ ti určite vyjde v ústrety.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt team meeting

Foto: news.kununu.com

Eventy

Kto by si občas rád nezašiel na koncert, do kina, divadla alebo na zaujímavú prednášku či konferenciu súvisiacu s tvojím odborom? Je skvelé, ak ti zamestnávateľ umožní navštevovať takéto eventy za zvýhodnené vstupné alebo zadarmo. Ak pracuješ v marketingovej agentúre i v médiách, zrejme o voľné vstupenky na podujatia nemáš núdzu, no dá sa to aj inde. Či už formou rôznych spoluprác, propagáciou a niekedy stačí len milé slovo. Je dobré rozširovať si takto obzory a podporovať kultúru. Rovnako skvelé sú eventy organizované firmou, okrem tých spojených s jedlom napríklad športové akcie, spoločné premietanie filmov alebo populárne parties po práci, na ktorých sa môžeš stretnúť s kolegami a ďalšími ľuďmi z fachu. A napokon, aj také obyčajné pivo po práci poslúži svojmu účelu.

20160217205210-speaker-public-presentations-audience-conference-hand-gestures-body-language-information-meeting-talking

Foto: entrepreneur.com

Family time

Skĺbiť pracovný a rodinný život dnes nie je ľahké, no mnohé firmy sa snažia to svojim zamestnancom uľahčiť. Predstav si, že tvoj syn má narodeniny a šéf ti umožní zobrať si pol dňa voľna, aby si mu mohol usporiadať skvelú narodeninovú party. Alebo oslavuješ výročie so svojou ženou a šéf ti poskytne poukážku na večeru v reštaurácii či na víkend v kúpeľoch. Nebolo by to skvelé? Mnohé firmy tiež pravidelne organizujú deň pre rodičov s deťmi, keď môžu svoje ratolesti vziať do práce a ukázať im, čo vlastne ich mama alebo otec v práci robí. Niektoré spoločnosti pospytujú mamičkám extra príspevky počas materskej a umožňujú im vziať deti do práce, ak nevedia zabezpečiť stráženie. Skrátka, možnosť prepojiť občas pracovný život s pracovným, je na nezaplatenie.

5723a04d1f7c0471182fa69a0b7947944d7e807a12e310e8902ba

Foto: therecruitermagazine.com

Zdroj titulnej foto: officechai.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK