9 európskych startupov, ktoré presvedčili investorov, že majú veľkú budúcnosť

  • Od financií, cez donášky jedla, až po pivo
  • Tieto európske startupy presvedčili investorov, že sú budúcnosťou vo svojich odvetviach
  • Dali by sa nazvať európskymi jednorožcami
odhadstartup
  • Od financií, cez donášky jedla, až po pivo
  • Tieto európske startupy presvedčili investorov, že sú budúcnosťou vo svojich odvetviach
  • Dali by sa nazvať európskymi jednorožcami

Startupy, ktoré prežijú svoju počiatočnú fázu a zmenia sa na úspešnú firmu, sú ojedinelé. Startupy, z ktorých sa stanú mnohomiliónové firmy, ktoré dokážu zmeniť odvetvie, v ktorých pôsobia, sú ešte ojedinelejšie. My sme pre teba vybrali prehľad tých, ktoré by sa dali považovať za startupové jednorožce a ich valuácia sa hýbe na úrovni jednej miliardy eur a viac. Dokopy sa podarilo týmto startupom vyzbierať od investorov 12,6 miliónov eur. Čiže vieš si predstaviť akú veľkú dôveru majú v ich produkt a úspech?

VistaJet

Tento startup z Malty  sa zaoberá dopravou, konkrétne ako je z mena evidentné tou leteckou. Má flotilu viac ako 70 súkromných lietadiel,  ktorá sa skladá hlavne z lietadiel typu Bombardier Challenger a Bombardier Global. Zákazník si zaplatí predplatné v počte letových hodín, ktoré potrebuje a potom si rezervuje lety podľa potreby. Tento rok firma rozšírila svoje pôsobenie o firmu Vista Global Holdings, ktorá pod sebou zastrešuje firmu VistaJet, Vista Lease (firma ktoré sa zaoberá lízingom a financovaním lietadiel) a Tech X (letecká technologická firma). Odhadovaná valuácia firmy je približne 2,2 miliardy EUR.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Robert Sullivan

Deliveroo

Gastro je jeden z najväčších priemyslov sveta a jeho hodnota sa odhaduje na 1,61 bilióna eur. Nečudo, že startupom, ktoré trafia správny recept, sa v ňom, darí. Deliveroo je britský startup, ktorý sa zaoberá donáškou jedla a na to využíva aj najnovšie technológie ako je strojové učenie, aby odhadoval a potom skracoval časy donášok. Úprimne, kto z nás by nechcel mať objednané jedlo doma rýchlejšie. Momentálne sa firma rýchlo rozširuje na rôzne trhy a pôsobí už v Holandsku, Singapure, Austrálií či Francúzsku a iných krajinách. Odhadovaná valuácia firmy je zhruba 1,75 miliardy EUR. 

Revolut

V Británií ešte chvílu zostaneme. Názov Revolut by ti mal už niečo hovoriť, minimálne ak si návštevníkom nášho portálu, keďže sme o ňom už popísali veľa. V skratke, je to britská fintechová firma, ktorá sa zaoberá medzinárodným prevodom peňazí, výmenou mien, ale poskytuje aj predplatené debetné karty a zaoberá aj kryptomenami. Firma dokázala presvedčiť investorov, že poskytuje finančné služby budúcnosti a tí do nej preinvestovali približne 300 miliónov EUR. Odhadovaná hodnota startupu je približne 1,5 miliardy EUR.

Darktrace

Čo sa stane, keď spoja sily matematici z Cambridgeskej univerzity a experti na kybernetickú bezpečnosť? Vznikne startup zameraný na kybernetickú bezpečnosť, ktorý využíva umelú inteligenciu, tak by sa dal opísať Darktrace v kocke. Softvér sa hlavne zameriava na ochranu firemných sietí, cloudových a virtualizovaných prostredí, IoT a priemyselných riadiacich systémov. Darktrace dokáže autonómne detekovať a bojovať s novými cyber hrozbami v rámci celej siete podniku. Do firmy zainvestovali aj kapitálové fondy ako je Samsung Ventures  a výška investície prekročila sumu 203 miliónov EUR. Odhadovaná hodnota firmy v súčasnosti je 1,4 miliardy EUR.
;

BlaBlaCar

Ak nevlastníš vlastné auto a nie si fanúšikom verejnej dopravy, tak je tu dobrá šanca, že na prepravu si využil práve službu spolujazdy, ktorú ponúka BlaBlaCar. Ak chceš zistiť viac o tomto francúzskom startupe, tak si môžeš prečítať náš článok. Tento startup má viac ako 60 miliónov používateľov v 22 krajinách sveta a každý štvrťrok prepraví 18 miliónov pasažierov. Do startupu investovali viaceré kapitálove firmy vrátane Accel Partners či Index ventures a poskytli mu dokopy investície v hodnote 293 miliónov eurOdhadovaná hodnota firmy v súčasnosti je 1,4 miliardy EUR.

Transferwise

Ďalší fintechový startup z Anglicka, ktorý sa zameriava na prevody financií, na trhu je už dlhšie a môžeš si o Transferwise načítať viac v našom článku. Momentálne má firma viac ako 4 milióny zákazníkov a dokázala osloviť aj veľkých investorov ako sú  Richard Branson, Max Levchin či Peter Theil. Firma získala financie v hodnote 347 miliónov EUR. Jej súčasná hodnota sa momentálne odhaduje na 1,4 miliardy EUR.

Brewdog

Tento škótsky startup sa zameral na svet nápojov, konkrétne na milovaný nápoj európanov a hlavne Slovákov, pivo. Od svojho vzniku v roku 2007 sa Brewdog stal najväčším škótskym výrobcom remeselného piva. Niet sa čomu čudovať aj na Slovensku momentálne zažívame rozkvet remeselných pív. Od svojho vzniku sa dokonca rozšíril do sveta a tento rok dokonca otvoril svoj vlastný hotel vo svojej pivárni v Amerike. Firma získala financovanie v hodnote 260 miliónov EUR. Jej súčasná odhadovaná hodnota presahuje 1 miliardu EUR. 

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Stephen D. Strowes

Deezer

Deezer asi netreba predstavovať všetci ho poznáme z reklám s Egom, ktoré kedysi fičali v televízií. Ak však stále nevieš o čo sa jedná, tak je to hudobná služba a konkurent Spotify. Momentálne tento francúzsky startup pôsobí vo viac ako 180 krajinách a nedávno začala spolupracovať s jednou z najväčších hudobných spoločností na strednom východe, Rotana Group. Firma získala financovanie v hodnote 386 miliónov eur. Jej súčasná valuácia sa ohaduje na niečo cez miliardu EUR.

Taxify

Hlavný konkurent Uberu a Hopinu na Slovensku, ktorý nedávno rozšíril svoju pôsobnosť aj mimo Bratislavy a to do Nitry a Prešova. Estónsky startup je rozšírený vo viac ako 25 krajinách a zatiaľ ho využíva viac ako 10 miliónov používateľov a toto číslo má naďalej potenciál rásť. Firma zatiaľ získala investície v hodnote 103 miliónov EUR a jeden z investorov bol aj Daimler. Súčasna hodnota firmy sa odhaduje na necelých 900 miliónov EUR.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Karlis Dambrans

Zdroj: CBInsights

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech