Známa firma s tržbami 28 miliónov eur po 30 rokoch mení biznis. Za jej gastrolístky si Slováci roky kupovali obedy
- Firma, ktorú Slováci desaťročia poznajú vďaka gastrolístkom, prechádza zásadnou zmenou
- Po strate 1,8 milióna eur mení stratégiu v biznise
Poznáš ju ako firmu, ktorá roky zásobovala peňaženky Slovákov stravnými lístkami. Chèque Déjeuner, Le Chèque Déjeuner, Up Slovensko, Up Déjeuner. Pod týmito značkami tá istá skupina desaťročia vydávala gastrolístky, ktoré používal na kúpu obedu prakticky každý druhý zamestnanec.
Dostaň Startitup do svojich Google odporúčaní
Startitup, odkaz sa otvorí v novom okneRok 2022 jej však túto pohodovú pozíciu zobral. A najnovšia účtovná závierka odhalila niečo, čo znie ako začiatok konca: firma je podľa Obchodného zákonníka „v kríze“.
Skutočnosť je pritom oveľa menej dramatická a oveľa zaujímavejšia. Tržby spoločnosti rastú, materská skupina posiela milióny eur a samotná firma nám opísala, ako mení svoj biznis model. Podnikanie s gastrolístkami má byť už len jedným z jej pilierov, nie hlavným biznisom.
Firma, ktorú si pamätáš vďaka gastrolístkom
Skupina prišla na Slovensko ešte v čase, keď sa sem veľkým nadnárodným hráčom veľmi nechcelo. Francúzsky Chèque Déjeuner tu založil firmu v roku 1995, neskôr ju premenoval na Up Slovensko a dnes gastrobiznis vedie pod hlavičkou spoločnosti Up Déjeuner, s. r. o.
Za značkou stojí silná matka. Francúzska Upcoop (pôvodne Groupe Chèque Déjeuner) je družstvo vlastnené vlastnými zamestnancami, pôsobí vo vyše dvoch desiatkach krajín a za rok 2024 vykázala obrat 843 miliónov eur.
Na Slovensku mala skupina ako vydavateľ gastrolístkov dlhé roky stabilnú pozíciu, a to do momentu, keď sa zmenil zákon.
Rok 2022 zamiešal karty
Novela Zákonníka práce z roku 2022 dala zamestnancovi možnosť vybrať si namiesto gastrolístka hotovostný príspevok na stravovanie. Pre celý segment stravovacích benefitov to bol zásah, ktorý prekreslil trh.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo sa firma dostala do „krízy“, hoci jej rástli tržby?
- Čo stálo za miliónovými stratami spoločnosti?
- Hrozili firme finančné problémy alebo dokonca krach?
- Ako sa jej podarilo dostať z krízového režimu?
- Prečo do firmy zasiahla jej materská skupina?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Dostaň Startitup do svojich Google odporúčaní
Startitup, odkaz sa otvorí v novom okneČítaj viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Finstat