GRAFY: Ak ide o rodinné peniaze, Slováci si navzájom veria. Hovoríme si všetko

  • Väčšina Slovákov v jednej domácnosti má jeden spoločný účet
  • Väčšina ani neuvažuje o účte, o ktorom by partner nevedel
  • Až 80 percent ľudí hovorí svojmu partnerovi pravdu o peniazoch za každých okolností
Pixabay/Werner Heiber, moerschy
  • Väčšina Slovákov v jednej domácnosti má jeden spoločný účet
  • Väčšina ani neuvažuje o účte, o ktorom by partner nevedel
  • Až 80 percent ľudí hovorí svojmu partnerovi pravdu o peniazoch za každých okolností

Takmer každá slovenská domácnosť je „minisocializmus“. Aj keď má väčšina Slovákov v partnerstve samostantý účet, o financiách rozhodujú spoločne a míňajú podľa potreby rodiny. Manželia či partneri si v tejto oblasti veľmi veria a drvivá väčšina Slovákov pred partnerom v oblasti financií nič netají. Ukázal to prieskum, ktorý urobila banka VÚB na vzorke viac ako 500 ľudí v rôznom veku.

Tajný účet nechce takmer nikto

Približne 30 percent Slovákov má spoločný rodinný účet. Väčšina domácností (62 percent) však funguje tak, že každý z partnerov má samostatný účet. Dôvod je ale prozaický. Takmer 40 % tvrdí, že to je preto, že to tak mali pred začiatkom vzťahu a doteraz s tým nič nespravili. Asi pätina to takto má kvôli šetreniu na poplatkoch.

Graf: Máte jeden spoločný účet, alebo samostatné?

Takmer 90 % respondentov si myslí, že má prehľad o rodinných financiách. Vyše 36 % si myslí, že ho má dokonalý. V rámci jednej domácnosti partneri nemajú pred sebou tajomstvá a dôverujú si. Až tri štvrtiny (74 %) Slovákov presne vedia koľko zarába ich partner. Ďalších vyše 21 % to vie približne. Dokresľuje to aj fakt, že vyše 80 % opýtaných by rozhodne neuvažovalo nad “tajným” účtom, o ktorom by ich partner nevedel.

Graf: Zriadili by ste si tajný účet, o ktorom by váš partner nevedel?

Rovnosť v peniazoch

V slovenských domácnostiach navyše panuje dôvera. Až 80 % opýtaných viac alebo menej hovorí svojmu partnerovi pravdu o výdavkoch. Úplný súhlas vyjadrili takmer dve tretiny (63 %) opýtaných.

Čo sa týka rodinného rozpočtu, viac ako polovica (55 %) respondentov uviedla, že rodinné výdavky platia obaja partneri rovnako. Na prerozdeľovanie rodinných výdavkov však takmer polovica (46 %) opýtaných nemá prekvapivo žiadne pravidlo. Ak sú zavedené nejaké pravidlá, ide o rovnomerné rozloženie povinností na oboch partnerov. 

Graf: Ako súhlasíte s tvrdením: „Svojmu partnerovi hovorím vždy pravdu, čo sa týka finančných výdavkov“?

 

Hovoríme si všetko

Pre dve tretiny (69 %) respondentov je transparentnosť v otázke peňazí dôležitá, úplne s tým súhlasí dokonca 41 % opýtaných. Viac ako polovica respondentov (52 %) skôr pripúšťa, že peniaze môžu spôsobiť rozvod. Tretina oslovených s tým dokonca úplne súhlasí. Väčšie obavy vyjadrujú ženy ako muži.

Necelá tretina (30 %) respondentov pripúšťa, že sa doma aspoň niekedy hádajú pre peniaze. Často sa tak deje iba v 1 % slovenských domácností.

Ak treba šetriť, až 71 % oslovených uviedlo, že sa vždy dohodnú. Nikdy sa nedohodne len 6 % opýtaných. Na druhej strane, viac ako štvrtinu (28 %) rozčuľujú niektoré nákupné návyky svojho partnera. Najčastejšie spomínajú vo všeobecnosti nákup zbytočností (16 %), nasleduje oblečenie (11 %) a cigarety (8 %).

Ak už dôjde na samotné šetrenie, najčastejšie sa vzdávame alkoholu a cigariet, oblečenia a dovoleniek.

Graf: Ak by ste museli šetriť, čoho by ste sa vzdali ako prvého?

 

Zdroj: VÚB

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá