Ako na luxusnej dovolenke: V nenápadnej slovenskej dedinke vznikol domov pre seniorov, ktorý nám môžu závidieť aj v zahraničí

  • Domovy dôchodcov poskytujú celodennú starostlivosť pre ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých
  • Na Slovensku je takmer 1 400 zariadení sociálnych služieb, ktoré sú verejné alebo súkromné
  • Čakacia doba vo verejných domovoch pre seniorov sa často pohybuje v mesiacoch až rokoch
Kaš
Seniori sa v Belise cítia ako doma. Personál ku každému seniorovi pristupuje individuálne, FB/Kaštieľ Mošovce, Belis
  • Domovy dôchodcov poskytujú celodennú starostlivosť pre ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých
  • Na Slovensku je takmer 1 400 zariadení sociálnych služieb, ktoré sú verejné alebo súkromné
  • Čakacia doba vo verejných domovoch pre seniorov sa často pohybuje v mesiacoch až rokoch

V malej dedinke Mošovce neďaleko Turčianskych Teplíc stojí honosný kaštieľ. Obklopuje ho anglický park, ktorý sa rozprestiera na 16,5 hektároch a patrí medzi najväčšie parky na strednom Slovensku. 

Tento takmer 300-ročný kaštieľ je jednou z najzaujímavejších a najkrajších historických pamiatok regiónu Turiec. Jeho osud bol však dlhší čas neistý.

Začiatkom 20. storočia ho zrekonštruovali na luxusný hotel a počas jeho prevádzky sa v ňom usporadúvali svadby, večierky či oslavy. Hotel fungoval len niekoľko rokov, potom ho zatvorili a v roku 2021 bol celý kaštieľ na predaj.  

O rok neskôr ho odkúpila domáca firma Belis, ktorá zmenila aj jeho zameranie z hotelových služieb na sociálne. Kaštieľ odvtedy funguje ako domov pre seniorov, ktorý je na Slovensku jediný svojho druhu a závidieť nám ho môžu aj v zahraničí. 

Okrem dlhodobých pobytov, Belis poskytuje aj krátkodobé, ktoré sú zamerané primárne na rehabilitácie. Klienti sa na ne vracajú opakovane. 

129231396_10158186212418655_6590926781078705070_n
zdroj: FB/Kaštieľ Mošovce - Anglický park, ktorý obklopuje kaštieľ, patrí medzi najväčšie parky na strednom Slovensku.
129265897_10158186212013655_674308309042045850_n
zdroj: FB/Kaštieľ Mošovce - Súkromné zariadenie pre seniorov Belis uprednostňuje kvalitu pred kvantitou.

Na Slovensku je jediný 

Zariadenia pre seniorov sa zvyčajne nachádzajú vo veľkých rodinných domoch alebo v budovách, ktoré sú podobné penziónom. Problémom pri umiestňovaní seniora do domova tak býva aj prostredie. 

Najmä ľudia, ktorí prežili celý život na vidieku, si nevedia predstaviť ísť do penziónu v meste. Belis je na Slovensku jediný svojho druhu. Výhodou kaštieľa v Mošovciach je priľahlý 16-hektárový park, ktorý klienti môžu využívať. 

„Chceli sme túto historickú budovu sprístupniť všetkým, ktorí to potrebujú,“ hovorí Ing. Marek Lešičko, generálny riaditeľ Belisu s tým, že klientom ponúkajú dlhodobé pobyty, ale aj jednodňovú starostlivosť. 

O klientov sa neustále starajú kvalifikovaní zdravotníci a priamo v kaštieli ordinuje dvakrát do mesiaca aj lekár. „Dôraz kladieme aj na stravu, ktorá je kvalitná, vyvážená a z čerstvých surovín,“ uviedol riaditeľ. 

Klienti v Belise majú stravu 5-krát do dňa, diabetickí pacienti 6-krát. Imobilným ľuďom servírujú jedlo priamo v izbách. Jedlo varia kuchári priamo v kaštieli. 

IMG_2329-418
zdroj: Belis - Kuchár Jozef pripravuje pre klientov vyváženú a kvalitnú stravu.

Belis
zdroj: Belis - Jedlo pre klientov sa varí priamo v kaštieli.

Ako vybrať správny domov pre seniorov

Na Slovensku je takmer 1 400 zariadení sociálnych služieb. Domovy dôchodcov, ktoré sa po novom volajú zariadenia pre seniorov, ponúkajú ubytovanie pre ľudí, ktorí potrebujú celodennú starostlivosť. Klientom ponúkajú stravu, ošetrovanie, pomoc pri rôznych činnostiach a záujmové aktivity. 

Väčšinou ich zriaďujú mestá, obce alebo súkromníci. Súkromné zariadenia pre seniorov sa od verejných líšia cenou, kvalitou poskytovaných služieb, ale aj dĺžkou čakacej doby.

Často sa stáva, že seniora prepustia z nemocnice a príbuzní sa oňho nedokážu postarať. Umiestniť ho do verejného zariadenia je pritom ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Čakacia doba je niekoľko mesiacov až rokov, v súkromných zariadeniach je podstatne kratšia alebo žiadna. 

Faktory, ktoré môžu ovplyvniť výber zariadenia pre seniorov:
  • kvalita poskytovaných služieb,
  • čakacia doba,
  • čistota zariadenia,
  • vzdialenosť od bydliska,
  • kvalifikovaný personál.

Ubytovať seniora do domova nie je len finančné, ale predovšetkým emočné rozhodnutie – práve preto veľmi záleží aj na faktoroch ako vzdialenosť či kvalitný personál.

Rozdiel medzi súkromným a verejným zariadením pre seniorov je aj v kapacite ubytovania. Súkromné domovy pre seniorov majú niekoľko desiatok hostí. Vedia sa tak individuálne venovať každému klientovi a v zariadeniach prevláda domáce prostredie. 

Kapacita Belisu je 40 osôb. „Uprednostňujeme individuálny prístup ku klientom, preto dávame prednosť kvalite pred kvantitou. Osobný prístup ku všetkým klientom je našou najväčšou devízou,“ dopĺňa Lešičko.

V Belise sa snažia dbať na to, aby ich klienti viedli život, ako predtým. Navštevujú divadlá alebo výstavy a ak má ich vnuk alebo vnučka vystúpenie v škole, najmú šoféra, ktorý ich tam odvezie. V rámci terapie chodia kŕmiť ryby k rybníku, ktorý je priamo v areáli kaštieľa.

Na podobnom princípe fungujú aj súkromné moderné školy či škôlky, ktoré prijímajú menej žiakov. Vďaka tomu sa im pedagógovia môžu venovať viac a každému individuálne.

Kaštieľ prešiel niekoľkými rekonštrukciami, sídlil v ňom aj detský domov

Kaštieľ v Mošovciach má bohatú históriu. Súčasnú podobu dostal po roku 1750 a odvtedy prešiel viacerými rekonštrukciami. V roku 1963 jeho strechu zachvátil rozsiahly požiar. 

V minulom storočí v ňom sídlil aj detský domov pre vojnové siroty, materská škola, ale aj internátna škola a poľnohospodárske učilište. 

V 80. rokoch ho od obce odkúpila Slovenská filmová tvorba a nakrúcala sa v ňom aj filmová sága Alžbetin dvor. Niekdajší riaditeľ filmových štúdií na Kolibe Vladimír Ondruš napokon nehnuteľnosť predal v roku 1998.

V kaštieli sa nachádzajú vlastné spa, sauna, vírivka, ale aj bazén, ktorý môžu seniori využívať. 

Mosovce_5899
zdroj: Belis - V Domove pre seniorov Belis pristupujú ku každému klientovi individuálne.

BELIS-Kastiel-Mosovce-SPA-centrum-bazen
zdroj: Belis - V kaštieli sa nachádza aj bazén, ktorý môžu klienti využívať.

BELIS-Kastiel-Mosovce-SPA-centrum
zdroj: Belis - Kaplnka a skleník, ktoré sú súčasťou areálu kaštieľa, dnes slúžia ako wellness centrum.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Podľa čoho by si vyberal domov pre seniorov pre príbuzného?

Na bezpečnosť seniorov dohliada systém

V Belise tvoria väčšinovú klientelu stáli obyvatelia a práve pre nich je vyvinutý softvér, ktorý navrhli slovenskí vývojári. Je prepojený so smart hodinkami alebo náramkami a využívajú ho pri každom klientovi, ktorého blízki si to želajú. 

Zariadenia sú vybavené SIM kartou, čo znamená, že majú k dispozícii mobilné dátové pripojenie a tiež GPS. Na hodinkách a náramkoch sa dá nastaviť aj tzv. neviditeľná zóna. Ak ju opatrovaný klient opustí, tak zariadenie upozorní personál. Nedeje sa to však preto, aby boli klienti sledovaní, ale práve pre ich bezpečnosť.

„Sú prípady, kedy si blízki želajú, aby sa ich príbuzný, ktorého nám zverili, mohol pohybovať mimo areálu. Avšak môže sa stať, že ostane dezorientovaný. Práve na to má na ruke smart zariadenie, ktoré funguje ako plnohodnotný mobilný telefón. V takom prípade sa s ním vieme spojiť a upokojiť ho tým, že vieme kde sa nachádza a ideme po neho,“ povedala pre TA3 Dominika Chorvátová, hospodárka kaštieľa Belis. 

Čo je dôležité vedieť pri výbere domova pre seniorov
  • Rozhodnutie: S rozhodnutím ísť do domova seniorov môže prísť sám senior alebo jeho príbuzný. Na výber sú súkromné alebo verejné zariadenia.
  • Financovanie: Štát sociálne zariadenie neplatí, klient si ho platí z dôchodku, na zvyšok mu doplácajú jeho rodinní príslušníci. Suma sa pohybuje v rôznych výškach, závisí od toho, či ide o súkromné zariadenie alebo verejné. 
  • Prehliadka: Domovy pre seniorov záujemcom ponúkajú aj možnosť prehliadky celého zariadenia a priľahlého okolia.

Mosovce-velka-izba
zdroj: Belis - V Belise si dávajú záležať na tom, aby sa v ňom klienti cítili ako doma.

Smart hodinky sledujú aj zdravie klientov

Hodinky alebo náramky, ktoré používajú v Belise, nezabezpečujú len lokalizáciu klientov, ale sledujú aj ich zdravotný stav. V pravidelných intervaloch zbierajú ich základné fyzické údaje, akými sú telesná teplota, tep a tlak a zapisujú ich do databázy. 

„K dispozícii sú lekárovi, ktorý vie vďaka tomu lepšie ustrážiť každého klienta. Moderná technológia uľahčuje prácu aj personálu, ktorý nemusí chodiť k pacientom s teplomerom,“ vysvetľuje Erika Nagyová, riaditeľka zdravotnej sekcie v Belise.

Hodinky majú zabudovaný aj akcelerometer, ktorý vie určiť, v akej polohe sa ich nositelia nachádzajú. Vedia tak detegovať rýchly pád a systém okamžite upozorní personál. SOS tlačidlom si zase vedia privolať pomoc. 

V kaštieli majú softvér aj na užívanie liekov, ktorý zabezpečuje, aby sa predišlo zlyhaniu ľudského faktora. V digitálnom systéme vedú podrobné vizuálne dokumentácie.

Pre príbuzných je dôležité, aby boli ich blízki, o ktorých sa nemôžu starať doma, spokojní a mali pocit domova. V mošovskom kaštieli sa práve toto snažia zabezpečiť osobným prístupom a dôkladnou starostlivosťou o klientov.

129313199_10158186211758655_7147086093354737242_n
zdroj: FB/Kaštieľ Mošovce - Honosný kaštieľ kedysi fungoval ako hotel. Usporadúvali sa v ňom aj svadby.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá