Ako sa “nescvoknúť“ ak si single počas korony? Toto je 10 vecí, ktoré mi pomáhajú nezblázniť sa

duševné zdravie, lockdown, koronavírus
Pixabay/Engin Akyurt

Výskumy ukazujú, že práve mladí ľudia, ktorí žijú sami a sú single, sú v lockdowne ešte osamelejší . Zrazu nemôžu ísť cvičiť do fitka, zahrať si tenis alebo ísť na víno s kamoškami. Rande v štýle večera a kino sú out. S rodinou človek príde do kontaktu iba sporadicky, ak vôbec.

Na lockdowne je najťažšie vydržať sám so sebou a nezblázniť sa z toho. Zrazu si sám vo svojom byte, najviac dobrodružná výprava je do Lidla. V tomto rozpoložení je jednoduché opustiť sa a poplakať si nad svojim mizerným životom. Ak si inak zdravý jedinec, ktorý nepotrebuje odbornú pomoc ale je len nešťastný zo samoty, nemusíš zúfať. Toto pomohlo mne, skús sa inšpirovať.

Nájdi si rutinu

Napriek tomu, že v lockdowne vyzerá jeden deň ako druhý, je fajn mať svoje rituály. Môže to byť úplne hocičo. Urob si kávu alebo čaj do svojho obľúbeného hrnčeka v rovnakú hodinu. Nezabudni si umývať zuby, je to potrebné, aj keď nikam nejdeš (pre mňa zásadný objav). Pravidelne sa stravuj, skús sa hýbať- choď na prechádzku, alebo cvič doma. A hlavne: Choď spať približne v tú istú hodinu. Nič ťa mentálne nerozhodí tak, ako vstávanie o desiatej a potom šoky zo vstávania o siedmej. To nechceš. Prezleč si ráno to pyžamo a nebehaj v ňom celý deň. 

zdroj: Unsplash

Nájdi si projekt

Tajomstvom spokojných a úspešných ľudí je aj to, že vytrieskajú aj z bezútešnej situácie maximum toho dobrého. Namiesto fňukania nad tým, že si väzňom vo vlastnom byte, si nájdi činnosť, ktorá bude zmysluplná a ktorú si odkladal na obdobie „keď budem mať viac času“. 

Je pritom jedno, či si práve bez práce, alebo pracuješ doma. Stále ti zostáva pomerne veľa času, ktorý je škoda premrhať pozeraním filmov a seriálov na Netflixe. Môžeš sa pustiť do prerábky izby, alebo pomáhať v miestnom útulku. Možností je kopec. Mojim projektom sa stal projekt telo. Pravidelne cvičím a počítam kalórie. Je totiž jedno, či tvoj projekt pomôže tebe alebo iným, skrátka niečo rob. Nauč sa variť, začni sa otužovať, uprac pivnicu, založ si blog, čokoľvek.

Fitká sú zatvorené, no cvičiť môžeš aj doma. Toto je 10 najlepších Youtube kanálov na home workout

Hýb sa a staraj sa o seba

Byť zavretý doma láka k experimentom, na ktoré by sme si inak netrúfli. Vyskúšaj teda tú novú pleťovú masku, ak ti spraví zle, nikto to neuvidí. Zafarbi si vlasy, aj tak nikto v škole ani v práci neuvidí, že to vyzerá strašne. Môžeš si skúsiť kúpiť sadu na domácu manikúru a časom sa nebudeš musieť spoliehať na salón. 

No a to najdôležitejšie: hýb sa. Choď sa každý deň prejsť, ak máš na to čas a priestor. Ak nie, zacvič si doma a rozhýb trochu kĺby. Minimálne tvoj chrbát bude mať radosť. Nehovorím teraz o cvičení a chudnutí, ale o pohybe, ktorý zabezpečí, že sa tvoja krv bude hýbať a cirkulovať. Nemusíš podávať olympijské výkony, stačí, že zdvihneš zadok. Sedenie či ležanie celý deň je nezdravé a znižuješ si tak imunitu.

Uprac si

Moja najmenej obľúbená činnosť a asi aj tvoja. Upratovať je drina. Ale prináša to aj uspokojenie. Tráviš veľa času doma, tak zájdi do obchodu, nakúp si čistiace prostriedky a vezmi to nie od podlahy, ale od stropu, lebo upratujeme od hora dole. Mňa v tomto inšpirovali najmä dve veci:

Prvou je kniha od Marie Kondo, vďaka ktorej skladujem všetky ponožky nastojato, namiesto toho, aby sa mi nekoordinovane váľali v šuflíku. Druhá vec je TikTok a videá o upratovaní. Nežartujem. Nájdi si #cleantok a sleduj, aké hrôzostrašné špiny, plesne a vodné kamene tam dostávajú na frak. Hneď si budeš mať chuť natiahnuť gumené rukavice. Uvidíš, že v upratanom, čistom byte sa ti bude oveľa, oveľa lepšie žiť.

Neupracú ti len byt, ale aj hlavu. Toto sú 4 lekcie ktoré sa môžeš naučiť z kníh Marie Kondo

Hľadaj šťastie v sebe

Táto veľmi spirituálna rada je prozaickejšia, ako si myslíš. Úplne každý rieši v živote svoje problémy a trápenia. Unikáme pred nimi na žúry, do kina, do fitka a ku kamošom. Toto však teraz nemáme a tak sme na všetko sami. Lenže uvedom si, že tvoje problémy môže vyriešiť len jediný človek: ty sám. Bude to nepríjemné, ale stojí to za to. Je čas dať si kávičku s vlastnými démonmi.

Výskumy ukázali, že tzv. vyrovnávacie mechanizmy sú u mladých ľudí menej efektívne, keďže sa priveľmi spoliehajú na externé vplyvy. Starší ľudia zvládajú spravidla samotu lepšie, dokonca ju preferujú, lebo sa vedia „zabaviť“ aj sami a vedia ako na to. Vedia totiž, že iní ľudia ich neurobia šťastnými, o to sa musíš postarať ty.

čaj pohoda káva relax
zdroj: Pixabay/StockSnap

Môj tip: Každý má svoj „love language“, teda jazyk, ktorým dáva druhým ľuďom najavo, že ich ľúbi. Základnými sú: dotyk, darčeky, kvalitne strávený čas, služby a slovný prejav. Ukáž sám sebe, ako ti na tebe záleží. Úplne bez srandy. Staraj sa o svoje telo tak, akoby to bola osoba, ktorú miluješ najviac na svete. Kúp si niečo pekné. Usmej sa na seba do zrkadla. Uvar si dobré jedlo. Zašúľaj sa do deky a pusť si Pornhub nejaký pekný film. Zaslúžiš si to najlepšie. Od teba pre teba.

Nemysli si, že ti vzťah zachráni život

Ak sa ti zdala predošlá rada drsná, tak ešte pritvrdíme. Keď si sám alebo sama, bez partnera, v lockdowne a štandardné vyrovnávacie mechanizmy sú nedostupné, máme tendenciu sa opúšťať a namýšľať si, že keby sme mali vzťah, prípadne rodinu, mali by sme sa teraz určite lepšie a namiesto toho sme odsúdení na večnú samotu. Spoznám ešte niekoho? Stihnem mať ešte rodinu?

Daj si facku. Ani lockdown vo dvojici či s deťmi nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. Mamy a otcovia určite potvrdia, že je to boj v ponorke, pravidelne na seba kričia a lezú si na nervy. Dokonca aj štúdia v Rakúsku potvrdila, že single ľudia zvládli lockdown po duševnej stránke lepšie, ako ľudia žijúci s rodinou. Nie, vzťah a deti nevyriešia tvoje problémy. Tie budeš mať stále, len iné. Neupínaj sa preto na predstavu, že bez partnera je tvoj život mizerný a nikam nevedie.

Ako zvládnuť lockdown s partnerom či rodinou a neprepadnúť ponorke

Čo pomohlo mne: Nemyslieť na to. Keď si objednáš balík, ovplyvníš rýchlosť jeho doručenia tým, že si budeš robiť starosti, kde je a ako sa asi má? Práve naopak, oveľa príjemnejšie ťa prekvapí, keď naň zabudneš a on z ničoho nič príde. Netvrdím, že som ako single najšťastnejšia na svete, bolo by určite fajn niekoho mať na blízku. Ale nie je to môj jediný životný cieľ a nemal by byť ani tvoj. Pracuj s tým, čo máš. Sám či sama to fakt nevyriešiš.

Nehltaj správy

V slovníku porúch príjmu potravy nájdeš slovíčko „binge“, ktoré označuje stav, kedy sa doslova prežerieš do prasknutia. Okrem jedla však dávaj pozor aj na mediálny obsah, ktorý konzumuješ.

Ja sa tomu nevyhnem, v práci čítam a píše správy prakticky od rána do večera a ešte musím byť aj nestranná, teda nenechať sa ovplyvňovať tým, čo si o politikoch a ďalších ľuďoch myslím. Takže keď to zvládnem ja, zvládneš to aj ty. Skontroluj aktuálne dianie raz denne, prípadne sa informuj o veciach, ktoré sa ťa bezprostredne týkajú. Hlavne nečítaj nešír hoaxy. Vysaje to z teba dušu, lebo za chvíľu sa stratíš a nebudeš vedieť, čomu veriť.

alkohol
zdroj: Pixabay

Neslop

Pozor si dávaj aj na konzumáciu alkoholu. Ja ho nepijem vôbec. Minule sa ma niekto spýtal, že ako to zvládam, takto za triezva. Nuž, ešte lepšie, ako s alkoholom. Pitím si len požičiavaš šťastie od zajtrajška. Pomôže ti akurát presunúť tvoje depky inde, ale nezbaví ťa ich. 

Nemíňaj energiu na hlúposti

Tip hlavne pre ženy: Zapájaj sa do diskusií na internete a nehanbi sa povedať svoj názor, aj keď ťa za to urážajú. Práve v diskusii sa dozvieš veľa zaujímavého a uvidíš rôzne pohľady na vec, ktoré by ti inak asi nenapadli. Na druhej strane, nemíňaj energiu na odpisovanie hlupákom, ktorí si vedia vziať do úst akurát to, či máš veľký zadok a to, čo hovoríš, ich nezaujíma. Títo ľudia si prišli spraviť dobre zhadzovaním iných. Keď sa budeš obhajovať, akurát ich kŕmiš. 

Maj nádej

Aj mne by bolo lepšie, keby som sa kedykoľvek mohla stretnúť so svojou rodinou a vybehnúť do krčmy s kamošmi. Až teraz si uvedomujem, ako málo som to robila, keď sa to ešte dalo. Namiesto „kiežby som ešte mohol/mohla“ si radšej povedz: „keď budem znova môcť“. Dúfam, alebo skôr verím, že toto obdobie nebude trvať navždy. Dokedy, to nevieme. Ale neutápajme sa v tom a namiesto ľutovania sa radšej čakajme.

Zdroje: Swinburne, DailyMail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá