V rebríčku najlepších univerzít sveta je Slovensko opäť na úplnom chvoste

  • Ročne je zverejnených niekoľko rebríčkov zhodnocujúcich kvalitu univerzít po celom svete
  • Jedným z nich je aj QS World University Rankings, ktorý odhalil napríklad aj to, ako je na tom podľa presne stanovených kritérií Slovensko
velka_aula_fiit_stu_017_1485-1
STU
  • Ročne je zverejnených niekoľko rebríčkov zhodnocujúcich kvalitu univerzít po celom svete
  • Jedným z nich je aj QS World University Rankings, ktorý odhalil napríklad aj to, ako je na tom podľa presne stanovených kritérií Slovensko

6. júna uzrel svetlo sveta nový rebríček hodnotiaci kvalitu univerzít z celého sveta, QS World University Rankings 2019. Po tom, ako sme neuspeli v Academin Ranking of World Universities (čítaj TU) a zaostali aj v rebríčku venovanom Európe (viac TU), len málokto verí vo výrazný skok do TOP 10.

Tentokrát pri hodnotení odborníci prihliadali na šesť základných kategórií:

  • dobré meno školy/akademickú reputáciu (40 % z hodnotenia),
  • reputáciu medzi zamestnancami (10 % z hodnotenia),
  • výstupy podľa publikácií a citácií (20 % z hodnotenia),
  • veľkosť školy – fakulty, študenti (20 % z hodnotenia),
  • počet medzinárodných študentov (5 % z hodnotenia),
  • počet medzinárodných fakúlt (5 % z hodnotenia).

Najlepšia tisícka vznikla hodnotením viac ako 4000 univerzít z celého sveta, pričom odborníci preskúmali 97 miliónov citácií z viac ako 14 miliónov prác a 126 000 prieskumov od zamestnávateľov a akademických pracovníkov. Celkovo sa hodnotilo 85 krajín, no v TOP 1000 sa nakoniec umiestnilo až 60 noviniek.

Poďme sa pozrieť najprv na tých, ktorí si svoje miesto v prvej desiatke vyslúžili tentokrát. Už tradične sú to najuznávanejšie americké univerzity v tesnom závese s Veľkou Britániou a výnimkou je len Švajčiarsko.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: topuniversities.com

Čo sa slovenského zastúpenia týka, v rebríčku QS University Rankings 2019 sa umiestnili až tri slovenské univerzity. Slovenská technická univerzita a Univerzita Komenského v Bratislave skončili na rovnakej pozícií 751-800 a Technická univerzita Košice o niečo horšie, na pozícií 801-1000. České univerzity nás prebehli. V rebríčku sa ich objavuje dokonca päť. Je to Univerzita Karlova na vynikajúcom mieste číslo 317, ďalej České vysoké učení technické v Prahe skončilo na pozícii 531-540, ďalej je to Masarykova Univerzita (571-580), Vysoké učení technické v Brne aj Univerzita Palackého v Olomouci (651-700).

Ako ale upozorňuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vo svojej analýze, vzhľadom k celkovému počtu 20 000 univerzít na svete, sa do výberu dostane len zlomok a pri interpretácií výsledkov je vždy potrebné zaujímať sa aj o presnú metodiku využitú pri zostavovaní rebríčka. Niektoré totižto hodnotia len ich obľúbenosť, niektoré len výskumné práce.

Rebríčku QS University Rankings ministerstvo vytklo hneď niekoľko vecí: „V porovnaní s inými globálnymi rebríčkami kladie väčšiu váhu kritériám, ktoré sú založené na osobnej skúsenosti a individuálnom hodnotení. Až 50% hodnotenia závisí od indikátorov získaných na základe dotazníkov medzi akademikmi a zamestnávateľmi.

Tí majú identifikovať inštitúcie,ktoré sú podľa nich najlepšie v odbore, resp. ktoré produkujú najlepších zamestnancov.Nie sú známe pravidlá pre respondentov a verejnosti nie je dostupný ani samotný dotazník.Za slabú stránku rebríčka považujeme 20% váhu pre indikátor počet študentov na učiteľa, ktorý má hodnotiť kvalitu výučby, pritom to je vstupný indikátor.“

Zdroj: stuba.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá