AKTUÁLNE: Vakcína od Moderny má takmer 100 % účinnosť. Žiada Európu o núdzové použitie

  • Spoločnosť Moderna chce v pondelok požiadať americké a európske regulačné orgány, aby umožnili núdzové použitie jej vakcíny
  • Nové údaje potvrdzujú, že vakcína je viac na ako 94 % účinná pri prevencii koronavírusu a je tiež bezpečná
  • Vakcína okrem toho dokáže predchádzať vážnym stavom so 100 % účinnosťou
aktualna
TASR/AP Photo/Emrah Gurel
  • Spoločnosť Moderna chce v pondelok požiadať americké a európske regulačné orgány, aby umožnili núdzové použitie jej vakcíny
  • Nové údaje potvrdzujú, že vakcína je viac na ako 94 % účinná pri prevencii koronavírusu a je tiež bezpečná
  • Vakcína okrem toho dokáže predchádzať vážnym stavom so 100 % účinnosťou

Spoločnosť Moderna podľa ABC News mieni  v pondelok požiadať americké a európske regulačné orgány, aby umožnili núdzové použitie jej vakcíny proti COVID-19. Nové výsledky zo štúdie potvrdili, že vakcíny vyvolali silnú imunitnú odpoveď.

Nové údaje potvrdzujú, že vakcína je viac ako 94 % účinná pri prevencii Covid-19 a je bezpečná. Nová štúdia od spoločnosti Moderna preverila 196 potvrdených infekcií Covid medzi 30 000 účastníkmi testovania. Spoločnosť uviedla, že v skupine s placebom bolo pozorovaných 185 prípadov COVID-19 v porovnaní s 11 prípadmi v skupine, ktorá dostala vakcínu proti koronavírusu. To malo za následok odhadovanú účinnosť vakcíny na 94,1 %, uviedla spoločnosť.

Doktor Tal Zaks, šéf výskumu Moderny povedal pre agentúru Associated Press, že keď sa dozvedel výsledky rozplakal sa. „Už sme, v procese, keď sme už zachránili životy. Len si predstavte, ako sa dopad potom znásobí u ľudí, ktorí budú môcť dostať túto vakcínu.“

OČKOVANIE NA SLOVENSKU: Kto vakcíny zaplatí, kedy sa dočkáme a kto odškodní ľudí, ktorým uškodí

Európska lieková agentúra doteraz nedostala žiadnu žiadosť o schválenie vakcíny, uvádza portál DW . Moderna bude vôbec prvá spoločnosť, ktorá tak učiní. Pre Správu potravín a liečiv (americký variant Európskej liekovej agentúry) pôjde o druhú vakcínu, ktorú bude schvaľovať. Žiadosť už podala aj spoločnosť Pfizer s jej nemeckým partnerom BioNTechom, ktorá plánuje začať očkovanie v USA už v decembri. Podľa odborníkov bude potrebných viacero vakcín aby sa podarilo dostať koronavírus pod kontrolu.

Dokáže predchádzať vážnym stavom 

U účastníkov, ktorí vakcínou boli zaočkovaní, ale napriek tomu sa nakazili koronavírusom, sa nevyskytol žiaden vážny prípad ochorenia. Z 30 závažných prípadov COVID-19 v procese nebol žiadny zo skupiny, ktorá dostala vakcínu, uviedla Moderna. V štúdii sa navyše vyskytla jedna smrť súvisiaca s COVID-19, ku ktorej podľa spoločnosti došlo v skupine s placebom.

Akcie spoločnosti Moderna sa v pondelok po zverejnení štúdie zvýšili o viac ako 12%.

„Táto pozitívna primárna analýza potvrdzuje schopnosť našej vakcíny predchádzať ochoreniu COVID-19 s účinnosťou 94,1 a čo je dôležité, schopnosť predchádzať závažnému ochoreniu COVID-19. Veríme, že naša vakcína poskytne nový a mocný nástroj, ktorý môže zmeniť priebeh tejto pandémie a pomôcť predchádzať ťažkým chorobám, hospitalizáciám a úmrtiam,“ uviedla vo vyhlásení generálna riaditeľka spoločnosti Moderna Stephane Bancel.

Zdroje: ABC News, Moderna, DW, AP, NBC News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech