OČKOVANIE NA SLOVENSKU: Kto vakcíny zaplatí, kedy sa dočkáme a kto odškodní ľudí, ktorým uškodí

  • Prvé dávky dostanú Slováci už v decembri
  • Očkovanie nemá byť povinné, štát chce ľudí k nemu motivovať pozitívne
  • Minister zdravotníctva povedal, že prípadné následky bude štát odškodňovať
očkovanie vakcína koronavírus
TASR/AP Photo/Hans Pennink, File
  • Prvé dávky dostanú Slováci už v decembri
  • Očkovanie nemá byť povinné, štát chce ľudí k nemu motivovať pozitívne
  • Minister zdravotníctva povedal, že prípadné následky bude štát odškodňovať

Očkovanie Slovákov proti koronavírusu sa nezadržateľne blíži. Už v decembri majú prísť prvé vakcíny, ktoré dostane 150 000 ľudí, väčšinou však pracovníci kritickej infraštruktúry. V priebehu roka 2021 by mali mať prístup ku očkovaniu takmer všetci ľudia na Slovensku.

S novou vakcínou však prichádzajú aj otázky. Koronavírus je na svete známy iba niečo vyše roka a vakcína bola vyvinutá iba nedávno. Celkom pochopiteľne tak majú mnohí ľudia obavy z dlhodobých účinkov vakcíny, ktoré nie sú známe. Minister zdravotníctva Marek Krajčí však pre televíziu Markíza potvrdil, že štát bude prípadné následky odškodňovať. 

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Začíname v decembri

Už niekedy v polovici decembra má na Slovensko doraziť prvá zásielka vakcín proti koronavírusu. Dovezie ich priamo spoločnosť Pfizer, ktorá očkovaciu látku vyvinula v spolupráci s BioNTech. Látka je podľa štúdie účinná na viac ako 90 %. 

Má ich byť 150 000 kusov, pričom jedno očkovanie obsahuje dva kusy vakcíny. Jednu teda ľudia dostanú už v decembri, neskôr ich bude potrebné preočkovať. Vakcína od Pfizeru vyžaduje skladovanie pri veľmi nízkej teplote, až -70 stupňov Celzia. Očkovanie preto bude prebiehať priamo na mieste, kam vakcíny prídu. Dostanú ho predovšetkým zamestnanci kritickej infraštruktúry štátu, pravdepodobne to budú zdravotníci v prvej línii a záchranári.

Minister Krajčí: Očkovať proti koronavírusu začneme už v decembri. Prvú várku dostane 150 000 Slovákov

Ďalšie vakcíny

V priebehu roka 2021 budú na Slovensko prichádzať ďalšie zásielky s vakcínami. Európska Únia ich totiž nakupuje hromadne a k dispozícii sú pre všetky členské krajiny EÚ. Časom by sa tak mali k vakcíne dostať úplne všetci.

Keďže „to platí EÚ“, očkovanie bude aj na Slovensku bezplatné. Vláda už dávnejšie avizovala, že povinné určite nebude. V niektorých situáciách však povinné byť môže a štátu stačí zmeniť vyhlášku. Podľa tej, ktorá je platná dnes, musia mať určité skupiny obyvateľstva povinné očkovania proti vybraným chorobám. 

Je preto pravdepodobné, že zaočkovaní budú musieť byť zdravotníci, policajti, vojaci, záchranári a ďalší pracovníci kritickej infraštruktúry, ale napríklad aj klienti domovov sociálnych služieb. Tí majú dnes povinné očkovanie napríklad na chrípku.

Po vakcíne proti COVID-19 sa budeš cítiť ako po „prežúrovanej noci“. Takto to vyzerá

Odmena za „včeličku“

Pred samotnou vakcináciou bude vykonaný antigénový test, keďže očkovať sa nemôže človek, ktorý je infekčný. Samozrejme, existujú skupiny ľudí, ktorí zo zdravotných dôvodov očkovanie podstúpiť nemôžu.

Vakcína má určité mierne nežiaduce účinky, účastníci štúdií pociťovali mierne zvýšenú telesnú teplotu, začervenanie v mieste vpichu, alebo pocit ako „po prežúrovanej noci“. 

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus na tlačovom brífingu uviedol, že je pravdepodobné, že očkovaním bude podmienený pohyb medzi štátmi EÚ. Vo svete má totiž viacero krajín očkovanie proti vybraným chorobám zaradené medzi podmienky vstupu do krajiny. Je dokonca možné, že sa na zoznam pridá aj Slovensko.

Vakcína na koronavírus prichádza a šíritelia hoaxov sú už v plnej zbroji

Očkovaním by sme získali nielen výhodu cestovania, ale dokonca tu existuje možnosť, že by sme konečne zložili rúška. 

Očkovať sa nechceme

Ochota dať sa zaočkovať proti koronavírusu u Slovákov mierne narástla. Ukázal to kontinuálny prieskum „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý vznikol z iniciatívy MNFORCE, Slovenskej akadémie vied (SAV) a Seesame. Z 1 000 respondentov by sa v septembri dalo zaočkovať takmer 24 percent a na prelome októbra a novembra takmer 27 percent opýtaných.

Naopak, zaočkovať by sa nenechalo vyše 44 percent a takmer tretina respondentov na otázku nevedela odpovedať. V porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami je ochota dať sa zaočkovať od apríla najvyššia.

Zdroje: TVMarkíza, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá