Apple má najlepšie dni za sebou. Cena akcií klesla až o deväť percent

  • Technologický gigant Apple zažíva nepríjemný šok
  • Po úspešnom minulom roku klesli ceny jeho akcií až o deväť percent
  • Za tento pokles môže neúspech predajov v Číne
Justin Sullivan / Getty Images
  • Technologický gigant Apple zažíva nepríjemný šok
  • Po úspešnom minulom roku klesli ceny jeho akcií až o deväť percent
  • Za tento pokles môže neúspech predajov v Číne

Apple len nedávno oslavoval svoje prvenstvo na svetovom trhu – titul najcennejšej firmy si držal väčšinu minulého roka. Prvenstvo len na krátky úsek času vystriedal Microsoft. S cenou akcií vyše 812 miliárd dolárov nik nepochyboval, že sa úspech Applu prenesie aj na tento rok. Táto teória sa však rýchlo vyvrátila, keď firma utŕžila straty na akciách vo výške 73 miliárd, čo predstavuje približne 9% ich celkovej ceny.

„Aj napriek tomu, že sme očakávali výzvy vo významných rozvíjajúcich sa trhoch, nedokázali sme predpokladať magnitúdu tohto ekonomického spomalenia, hlavne v oblasti Číny,“ vyjadril sa v liste investorom výkonný riaditeľ firmy Tim Cook.

Za týmto nečakaným neúspechom má stáť najmä vysoká cena najnovšieho iPhonu XS a XR, ktorá odradila mnohých ľudí najmä na čínskom trhu. Zákazníci boli cenou 1000 dolárov za kus odradení a vybrali si radšej lacnejšiu variantu Huawei alebo Samsung.

V rebríčku najcennejších spoločností sveta sa Apple ponoril z prvého miesta až na štvrtú priečku. Podľa mnohých expertov je toto najtemnejší deň firmy počas éry Cooka. To, že sa obchody v Číne pre Apple začínajú rapídne kaziť, si všimol už každý. Kam sa teda Apple pohne teraz? Podľa expertov sa bude snažiť vyťažiť peniaze z iných svojich služieb. Posvietiť si by si mala najmä na AppStore, iTunes, iCloud alebo Apple Pay.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Justin Sullivan / Getty Images

Zdroj: www.dailymail.co.uk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech