Arcibiskup Orosch si pre obežník sype popol na hlavu. Ľuďom nahral takmer minútový odkaz

  • V nahrávke povedal, že úvodník v obežníku preformuluje
  • Mrzí ho, že spôsobil bolesť
  • Tvrdí, že to bolo neúmyselné
orosch lgbt
TASR/Lukáš Grinaj, Facebook/Iniciatíva Inakosť
  • V nahrávke povedal, že úvodník v obežníku preformuluje
  • Mrzí ho, že spôsobil bolesť
  • Tvrdí, že to bolo neúmyselné

Len pred pár dňami prišiel trnavský arcibiskup Ján Orosch s kontroverzným vyjadrením. Kňazom totiž zaslal obežník, v ktorom spochybňoval „nevinnosť“ obetí tragédie. Cirkev sa k udalosti vyjadrovala opatrne, pričom košický arcibiskup podľa webu Teraz.sk odsúdil „akékoľvek prejavy rasovej, náboženskej či inej neznášanlivosti“. Verejnosť taktiež pozval k modlitbe za obete. 

Orosch mal v obežníku taktiež polemizoval o tom, či sa v Teplárni niekedy konali drogové razie. Redakcia Denníka N získala útržok z obežníka, v ktorom trnavský arcibiskup vyjadroval svoj názor na vraždu na Zámockej, od jedného z kňazov. Ten bol údajne nespokojný a so slovami Oroscha nesúhlasil.

Na celú udalosť zareagovala prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá svoj hlboký súcit s pozostalými obetí zo Zámockej vyjadrovala už od prvých správ o samotnej udalosti. Rodiny a blízki Juraja a Matúša, dvoch nevinných ľudí. Myšlienkami som s vami, a dnes večer ešte viac, uviedla v príspevku na sociálnej sieti Facebook.

Vzhľadom na to, že na slová arcibiskupa reagovali okrem prezidentky aj ďalší politici a iné slovenské osobnosti, Orosch sa rozhodol vyjadriť sa k mediálnej kauze. Na stránke Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska bola zverejnená nahrávka, ktorá obsahuje vyjadrenie arcibiskupa. Nahrávka má 41 sekúnd.

„Vzhľadom na reakcie, ktoré vyvolal môj dokument prísne interného charakteru určený kňazom trnavskej arcidiacézy, chcem vyjadriť svoju blízkosť rodičom obetí na Zámockej ulici v Bratislave,“ hovorí arcibiskup. Uvádza, že ho veľmi mrzí, keď neúmyselne spôsobil bolesť v dotknutých rodinách a častiach spoločnosti.

lgbti
zdroj: Unsplash/Norbu GYACHUNG

Obhajuje sa, že úvodník nepísal verejnosti ako pastiersky list. „Dotkol som sa, opakujem, nie verejne, ale interne, otázky vnútornej nevinnosti, keďže všetci sme hriešni,“ dodáva s tým, že úvodník v obežníku preformuluje. 

Za vyjadrenie Oroschovi poďakoval košický arcibiskup Bernard Bober. Zároveň sa ospravedlnil za vzniknuté nedorozumenie. „Ako biskupi, kňazi, zasvätení, ale aj veriaci laici sme povolaní snažiť sa o čo najväčšiu empatiu naplnenú evanjeliovým posolstvom nádeje a milosrdenstva, a to hlavne v okamihu, keď stojíme zoči-voči tragickým udalostiam,“ dodáva vo vyjadrení na stránke TK KBS.

Zaujímavá minulosť

Trnavský arcibiskup bol však kontroverznou osobnosťou už v minulosti. O jeho otáznom počine toho času informoval denník Nový Čas. Orosch sa mal v marci zúčastniť podujatia v Budapešti, kde si uctil pamiatku politika Jánosa Esterházyho.

Esterházy bol Hitlerovým kolaborantom, ktorého súd v roku 1947 odsúdil za vlastizradu. Bol mu udelený trest smrti. Ako sa však ďalej uvádza v článku, pamiatku Esterházyho si na pôde maďarského parlamentu uctievajú každoročne. Podujatia organizuje Rákocziho spolok od roku 1991.

Oficiálna stránka Trnavskej arcidiecézy však v tom čase Oroschove počiny bránila. „Ponúka sa nám tu priestor na to, aby sme uviedli aj iný pohľad na osobu Jánosa Esterházyho. Tento pohľad pochádza z pera bývalej veľvyslankyne SR pri Svätej stolici pani Dagmar Babčanovej,“ uvádzalo sa na stránke.

Kňaz sa ho zastal

Po vlne kritiky na adresu arcibiskupa sa však k celej udalosti vyjadril aj katolícky kňaz Radovan, ktorý ho na sociálnej sieti obraňuje.

„Od včera pozorujeme mediálny pohon na arcibiskupa Jána Oroscha. Je zrejmý úmysel jeho čo najväčšej diskreditácie. Toto odmietam a dovoľujem si poukázať na niekoľko vecí,“ uvádza katolícky kňaz na sociálnej sieti.

Kňaz Radovan poukázal na to, že niektoré aktá biskupskej únie jednoducho „nemajú verejný charakter“. Čo znamená, že sa nepublikujú na oficiálnych stránkach diecézy či farských výveskách, nie sú určené pre všetkých veriacich a „majú administratívno-legislatívny charakter“.

Ako katolícky kňaz ozrejmil, biskup prostredníctvom spomínaného obežníka iba „komunikuje s klérom svojej diecézy rôzne organizačné nariadenia“. Ide o rôzne zákony alebo bežné informácie, ako napríklad kedy a v ktorých farnostiach sa bude vysluhovať birmovka. 

Zdroje: Teraz.sk, TK KBS, TK KBS, Nový Čas, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá