Až dvom tretinám Slovákov sa v domovine žije zle. Prieskum „ukázal prstom“ na príčinu

  • Viac ako dve tretiny občanov pracujúcich na Slovensku si myslia, že sa tu žije zle
  • Prieskum ukazuje znepokojivé výsledky
Žena za notebookom a ľudia v práci
Ilustračný obrázok, Unsplash/@elisa_ventur, Unsplash/@frantic
  • Viac ako dve tretiny občanov pracujúcich na Slovensku si myslia, že sa tu žije zle
  • Prieskum ukazuje znepokojivé výsledky

Podľa najnovšieho prieskumu personálnej agentúry Grafton si viac ako dve tretiny pracujúcich občanov na Slovensku myslia, že kvalita života je v domovine nízka.

Deje sa to aj napriek tomu, že nezamestnanosť na Slovensku stále klesá a z množstva pracovných ponúk si občania môžu vyberať. Uvedené presvedčenie totiž nesúvisí so zlým pocitom zo svojej práce, ale so samotnou krajinou, životom v nej a jej smerovaním.

Problémová mzda

„Rovnaký prieskum sme realizovali súbežne na Slovensku aj v Česku, pričom aktuálna ekonomická situácia sa jasne premietla vo výsledkov v oboch krajinách. Bohužiaľ, na Slovensku vidíme jasnú nespokojnosť, ktorú prejavilo len 42 % pracovníkov u našich západných susedov,“ uviedol k výsledkom prieskumu riaditeľ personálnej agentúry Grafton a Gi Group pre Slovensko a Česko Martin Malo.

Naproti tomu spokojnosť v práci uvádza prevažná väčšina respondentov zo Slovenska. Takmer polovica z nich v tomto prieskume uviedla, že má radosť zo svojej práce a istý typ lásky či pozitívneho citového vzťahu vyjadrilo ďalších 21 % opýtaných. Neutrálny vzťah k svojej práci má asi štvrtina opýtaných, čo spolu tvorí až 92 % z celkovej vzorky. Veľmi podobná situácia panuje aj v susednej Českej republike.

„Lásku k svojej práci najviac pociťujú zamestnanci z oblasti obchodu a marketingu, najmenej pracovníci z výroby, tzv. modré goliere. Je to zapríčinené tým, že ich sa kríza dotkla najviac. Najčastejšie sú nespokojní kvôli výške mzdy, ďalším faktorom je stres, prepracovanosť a príliš vysoké nároky na prácu, ako aj nemožnosť kariérneho postupu,“ uvádza Malo.

Viac ako polovica všetkých pracovníkov okrem toho udáva, že rutina je horšia ako stres a 41 % opýtaných je presvedčených, že zmysluplná práca je pre nich viac ako mzda v zamestnaní.

Istota v zamestnaní

Výsledky prieskumu tiež ukázali, že spomedzi respondentov prišli približne 4 % o prácu a u pätiny dopytovaných prišlo k prepúšťaniu medzi ich kolegami. U necelej štvrtiny sa znížila mzda, a to v priemere o 10 %, 12 % opýtaných prišlo o firemné benefity. Tri pätiny pracovníkov však nezaznamenali žiadne z vyššie uvedených obmedzení.

„Z nášho prieskumu tiež jasne vyplynulo, že pracovníci hľadajú v zamestnaní istotu. Preferujú pracovné miesto s pevným základom a stabilnou budúcnosťou, ako aj veľkú firmu s dobrým zázemím či zamestnávateľa s hodnotným produktom alebo službou. Istotu v zamestnaní však nemá, ale chce tretina bielych golierov, 35 % modrých golierov a 22 % zamestnancov z IT,“ uzavrel Malo.

Personálna agentúra Grafton Slovakia vznikla v roku 2004 a v súčasnosti pôsobí v Bratislave, Nitre, Košiciach, Prešove a Žiline. Je súčasťou Gi Group Holding.

Uvedený prieskum prebiehal formou dotazníka. Zapojilo sa doň celkom 1 825 respondentov, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku online populácie Slovenska, a to z hľadiska veku, pohlavia, vzdelania, kraja a veľkosti bydliska.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá