Beštiálny František Tégler: Zabíjal kvôli peniazom a trpel schizoidnou poruchou. Obesil aj malého chlapca

  • Vrah z Oravy sa ako jeden z mála neodvolal voči rozsudku smrti
  • Zabíjal kvôli peniazom, no trpel schizoidnou poruchou osobnosti a ľahkou debilitou
Unsplash/Michael Mouritz Screenshot/Youtube/Christián Feliks
  • Vrah z Oravy sa ako jeden z mála neodvolal voči rozsudku smrti
  • Zabíjal kvôli peniazom, no trpel schizoidnou poruchou osobnosti a ľahkou debilitou

František Tégler pochádzal z rodiny, ktorej predkovia sa na Slovensko dostali pred viac ako 200 rokmi. Pochádzali z Rumunska a išlo o naozaj veľkú rodinu. Dôkazom je aj to, že František mal až 7 súrodencov. Bol dosť problémový a nevedel sa sústrediť na školu. Kvôli tomu dokončil ledva päť ročníkov.

Podarilo sa mu však vyučiť sa za krajčíra. Dva roky pôsobil na pozícii závozníka v ČSAD, no neskôr sa zamestnal ako chovateľ oviec v obci Pucov. V kolektíve veľmi obľúbený nebol, pretože bol neznášanlivý a výbušný bitkár. 

zdroj: Unsplash/Rosie Fraser

Vyčíňal už ako 17-ročný

Františkova povaha sa dala prežiť, no neodpustiteľné bolo to, že už v sedemnástich rokoch vraždil. V marci 1968 vlákal do neďalekého lesa Stráň maloletého Paľka, ktorého násilne vyzliekol a sexuálne zneužil. Údajne mu spôsobil aj veľké trhliny v konečníku.

Po uspokojení svojich túžob zavesil na strom lano, ktoré malo na konci slučku. Tú navliekol na krk chlapca stojaceho na pni a podkopol mu nohy. Chlapca týmto skutkom obesil. Keďže išlo o nevlastného syna miestneho okresného funkcionára, vyšetrovanie malo veľmi rýchly spád.

Vrah bol v čase spáchania skutku neplnoletý, a teda dostal trest odňatia slobody vo výške len 7 rokov. Počas toho obdobia sa čakalo, že sa František polepší, no nestalo sa tak. Ešte počas výkonu trestu bol odsúdený na ďalších 9 mesiacov za zranenie spoluväzňa a pre priečin marenia výkonu úradného rozhodnutia.

zdroj: Screenshot/Youtube/Christián Feliks

Cesta pod šibenicu

Po prepustení z väzenia sa snažil František dostať k životu v minulosti. Vrátil sa na družstvo v Pucove, kde v marci 1979 navrhol kolegom, aby spojili svoje peniaze a kúpili si nejaký alkohol. Do fondu prispel ako prvý. Jeho kolega Ján Kaco však nemal čím prispieť.

Problémom bolo, že nemal drobné, ale len päťstokorunáčky, ktoré potreboval na nákup stavebného materiálu. Keď Jano zo zadného vrecka vytiahol zväzok bankoviek, vo Ferových očiach sa objavili iskry. 

Najbrutálnejšie vraždy moderného Slovenska: Obete poliate žieravinou či dobodané telá kuchynskými nožmi

V iných situáciách spomalený Fero si okamžite vymyslel plán, ako sa k peniazom dostať. Plán bol jednoduchý. Zo šatne si vezme sekeru, ktorou Jána omráči a vezme si peniaze. Čakal teda, kým sa jeho ďalšia obeť rozhodne ísť domov.

Obeť ho spoznala

Približne o štvrť na osem sa vrah dočkal. Nechýbalo veľa a Jano by sa dostal domov. Plány mu však prekazil František, ktorý sa k nemu prikradol a napadol ho sekerou. Ostrou časťou ho udrel do hlavy, no nezabil ho. Ján sa zľakol, skríkol a s bolesťou sa rozutekal k dedine.

František ho veľmi rýchlo dobehol, následne ho zvalil na zem a začali sa biť. Aj napriek obrovskej bolesti sa snažil Ján brániť, no veľmi sa mu nedarilo. Počas toho, ako sa dvojica kotúľala dolu svahom (smerom k potoku), Ján svojho vraha spoznal. 

zdroj: Screenshot/Youtube/Christián Feliks

„Fero, čo to robíš?“ kričal v bolestiach Ján. Je možné, že aj táto veta ho stála život. Keďže svojho vraha spoznal, bolo jasné, že útok neprežije. František si opäť vzal sekeru a Jána ňou začal mlátiť do hlavy, až kým nezomrel. 

Keď si bol istý, že jeho kolega je mŕtvy, vzal mu z vrecka 7 000 korún a cez pole sa nenápadne vrátil na družstvo. Sekeru vrátil na jej miesto a peňaženku obete spálil v peci v šatni. V priebehu nasledujúceho dňa minul z ukradnutých peňazí 1 200 korún a ostatné schoval doma v posteli.

Rýchle vyšetrovanie

Zmiznutie Jána začalo vzbudzovať pozornosť už na druhý deň. Jeho žena bola prekvapená, že sa nevrátil z práce. Išla ho teda hľadať sama. Kúsok za dedinou stretla práve Fera, s ktorým sa poznala. Pýtala sa ho či nevie, čo sa stalo s jej mužom, no on jej odvrkol, že ho po tom nič nie je. 

Jej ďalšie kroky smerovali na družstvo, kde jej nebohý manžel pracoval. Tam jej povedali, že Jano včera odišiel domov, no dnes sa do práce nedostavil. Do pátrania sa napokon zapojili aj niekoľkí kolegovia a brat obete. Netrvalo dlho, a našli jeho čiapku, veci a nakoniec aj nehybné telo. O Františkovej minulosti bolo na družstve známe, takže sa z neho stal ihneď podozrivý číslo jeden. 

Do vyšetrovania sa rýchlo zapojila aj polícia a Františka zatkli už na druhý deň. Ten sa ani nesnažil popierať, že nevinného človeka zabil. Policajti našli 5 820 korún a aj vražednú zbraň – sekeru. „Peniaze, ktoré som zarábal mi nestačili, musel som si požičiavať od kolegov na družstve. Všetky peniaze som dával matke, splácala veľa pôžičiek. Jána som nechcel zabiť. Iba omráčiť a vziať mu peniaze. Že ho zabijem som sa rozhodol až vtedy, keď ma oslovil krstným menom. Zľakol som sa, že ma udá,“ vyhováral sa pri výsluchu

Brutálny masaker z roku 1960 zvaný Nedokončená modlitba šokoval Slovensko. Kostolík sa stal miestom ohavného činu

Pravdepodobne si myslel, že mu pomôže, keď polícii povie, že ukradol len 6 000 korún a nie 7 000. V inej výpovedi však František povedal niečo iné. Uviedol, že vraždil od zlosti, pretože obeť nemohol poraziť a okradnúť. 

Tichá voda brehy myje

Na výsluch sa musela dostaviť aj žena nebohého. Podľa jej slov mali Ján a Tréger dobrý vzťah. Ján ho dokonca párkrát pozval na návštevu a pohostil ho. Vždy o ňom hovoril len dobre, považoval ho za tichého a utiahnutého. Ďalšia svedkyňa na výsluchu povedala, že bolo prekvapivé, keď Fero navrhol skladanie na alkohol. Tvrdila, že ho všetci poznali ako človeka, ktorý by nikdy nevypil ani pivo.

Dôvodom smrti Jána bolo zlyhanie centier mozgu a rozsiahle krvácanie do mozgu. Znalci Téglera definovali, ako osobu s anomálnou osobnosťou. Mal nevyvinuté vyššie city osobnosti, nevyvinutá bola aj základná hodnotová orientácia k všeobecne platným a uznávaným hodnotám.

zdroj: Unsplash/Thanos Pal

V posudkoch sa však píše, že nešlo o psychopatickú osobnosť. Taktiež sa nezistila závislosť na alkohole a iných drogách. Vrah netrpel žiadnou duševnou chorobu a v čase činu mohol rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania pre spoločnosť a svoje konanie mohol ovládať. 

Neodvolal sa

Tégler bol hodnotený ako veľmi nebezpečný recidivista. Bolo to spôsobené tým, že už v minulosti bol odsúdený za vraždu a že znovu spáchal taký istý trestný čin, a to v pomerne krátkej dobe po prvej vražde. Odborníci počas súdneho konania vyslovili zlú psychickú prognózu. 

Ondrej Rigo má na rukách krv 9 ľudí, no vinu nepociťuje. Obeťami Nočného vraha boli najmä ženy

Vzhľadom na to, že počas predošlého trestu neprišlo k zlepšeniu správania, do úvahy neprichádzal dlhodobý trest odňatia slobody a ani psychiatrická liečba. Ľudia z dediny sa ho báli a považovali ho za jednotlivca, ktorý nemá rád iných ľudí a je nebezpečný. 

Kvôli tomu bol František Tégler odsúdený na trest smrti. Tak, ako väčšina odsúdených, aj František mal právo odvolať sa. Ako jeden z mála to však neurobil a 25. septembra 1980 ho popravili obesením. 

Zdroje: Kriminalistika.eu, Čas.sk, Topky.sk, Youtube

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá