Bez čoho všetkého sa už dnes v Bratislave zaobídeš? Toto sú najväčšie prežitky Slovákov

  • Život v hlavnom meste Slovenska rozhodne nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Vstáva sa za úsvitu, celý deň sa tvrdo maká a po novom sa chodí už aj skoro spať. V niektorých situáciách sú to však samotní obyvatelia Bratislavy, kto si život v hlavnom meste komplikuje.
collage-basasx
  • Život v hlavnom meste Slovenska rozhodne nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Vstáva sa za úsvitu, celý deň sa tvrdo maká a po novom sa chodí už aj skoro spať. V niektorých situáciách sú to však samotní obyvatelia Bratislavy, kto si život v hlavnom meste komplikuje.

V zahraničných metropolách si ľudia dokázali veľmi rýchlo zvyknúť na nové technológie či systémy, ktoré im začali uľahčovať ich rýchly mestský život. Obdoby niektorých z týchto projektov začali neskôr vznikať aj na Slovensku, hlavne v Bratislave. Je však otázne, nakoľko si ich obyvatelia mesta osvojili a či väčšina z nich stále neignoruje fakt, že by ich dennodenný život mohol byť oveľa jednoduchší. V Bratislave dnes totiž Slováci dokážu ušetriť kopu peňazí, času, ale aj energie a nervov, no z nejakého dôvodu to nerobia.  

 

 

Nepotrebuješ auto, nie každý deň

Nie, nikto ti nehovorí, aby si odteraz všade chodil peši, ale seriózne – naozaj je potrebné, aby si každý deň chodil do práce ten kúsok z Petržalky do mesta autom? Skús si zajtra ráno vyskúšať napríklad bicykel a sám posúď ten rozdiel – máš dosť vysokú šancu, že budeš v office skôr ako obyčajne. No a ak nemáš vlastný, vôbec to nevadí, v Bratislave sa rozbiehajú super bikesharingové projekty, ako napríklad Futupilot, ktoré ti hravo pomôžu.
Okrem toho, že takto šetríš životné prostredie (čo bohužiaľ ľuďom akosi samo o sebe nepríde ako dosť dobrý dôvod), vyhneš sa tým nechutným zápcham, ušetríš kopec peňazí na benzíne, v centre sa budeš vedieť presúvať rýchlejšie a ešte si aj zašportuješ. Myslím si, že tých dôvodov je v konečnom dôsledku dosť na to, aby si to aspoň skúsil.
opensourcebikeshare1
foto: opensource.com

Nepotrebuješ hotovosť

Bratislava na tom ešte stále asi nie je tak, aby si v nej mohol fungovať úplne bez hotovosti, no vo väčšine situácií ti ju dokážu plnohodnotne nahradiť moderné alternatívy. Dokonca by sa dalo povedať, že vo väčšine prípadov už so sebou nepotrebuješ nosiť ani peňaženku, VÚB banka totiž ponúka s inovatívnu aplikáciu Wave 2 Pay – ktorá umožňuje bezkontaktné platby mobilom. Môžeš tak mať debetnú kartu priamo vo svojom smartfóne a tvoj mobil sa v podstate stane tvojou peňaženkou. To ti samozrejme poriadne uľahčí život.
prihlasenie_1
foto: vub.sk
S mobilnými platbami platíš pomocou NFC technológie a celkom nezávisle od toho, akého máš mobilného operátora. Nemusíš tak už viac po vreckách hľadať (a všelikde strácať) mince, rozmýšľať nad tým, či pri sebe máš dosť hotovosti a ani sa báť o svoju peňaženku, úplne ti stačí stiahnuť aplikáciu a môžeš bezkontaktne platiť mobilom.
wave2pay_1
foto: vub.sk

Nepotrebuješ klasické taxíky

A nie, nie je to len o tom, že na Slovensku už nejaký ten piatok pôsobí Uber. Existujú aj iné lokálne mobilné taxi aplikácie, ako napríklad slovenský HopIN alebo české Liftago. Tie ti tiež umožňujú vybaviť si odvoz, akurát rýchlejšie a vo väčšine prípadov aj lacnejšie. Nemusíš tak vyvolávať na nejakú linku, ani dohadovať miesto, kam má po teba auto prísť, všetko máš v mobile – vo svojej aplikácii.
Takto dokážeš ušetriť hlavne čas, ale samozrejme aj peniaze. Vyvolávať na čísla klasických taxi služieb už začína byť prežitok, necháp ma zle, nemám proti nim nič, no už existuje rýchlejšia a jednoduchšia alternatíva. To je celé.
uber_phone
foto: manhattan-institute.org

Nepotrebuješ zamestnávateľa

No stále potrebuješ prácu. Zamestnať sa však dnes už dokážeš aj ty sám – ako freelancer. Si dizajnér, copywriter alebo web developer? Tak potom sa skús predať priamo klientom, nepotrebuješ šéfa, máš viacero iných možností, ako to spraviť. Job si môžeš hľadať na rôznych portáloch, na ktorých ľudia ponúkajú svoje služby, ale aj cez facebookove skupiny plné podnikavcov a kreatívcov, kde denne pribúdajú nové ponuky.
Takto dokážeš pracovať z pohodlia domova a nemusíš dennodenne počúvať šéfove príkazy – šéfom totiž budeš ty sám. No a pokiaľ si dokážeš vybudovať silnú bázu klientov, môžeš skúsiť život digitálneho nomáda a vybrať sa so svojou prácou na cestu po svete…. Možností je veľa, je na tebe, akú zvolíš.
Zdroj titulnej fotografie: koláž, europebooking.ro, opensource.com


Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK