Biden má za sebou ťažký rok, sabotuje ho i vlastná strana. Čaká ho ešte oveľa horšie obdobie (KOMENTÁR)

Joe Biden
SITA/AP, Susan Walsh

Pred rokom, keď bol Joe Biden inaugurovaný za amerického prezidenta, všetko vyzeralo pre demokratov ideálne. Do Bieleho domu bol zvolený kandidát s najsilnejším mandátom v histórii, pričom získal rekordných viac ako 81 miliónov hlasov.

Demokratická strana si udržala Snemovňu reprezentantov a získala aj krehkú väčšinu v Senáte. Spoločnosť sa zdala byť šokovaná násilným útokom na Kapitol a Biden sľuboval zjednotenie krajiny a návrat rozumu.

Nejaký čas si Američania užívali medové týždne s Bidenom, až kým v lete nezačali stúpať počty nakazených a neprišiel debakel v Kábule. Od Afganistanu to išlo s Bidenovou popularitou strmo z kopca, a nevyzerá, že by sa tento trend zastavil alebo dokonca napravil.

Posledný prieskum agentúry AP a Centra pre výskum verejných záležitostí NORC ukázal najnižšie čísla od nástupu do funkcie. Až 56 % Američanov hodnotí negatívne prácu prezidenta. Pozitívne ju hodnotí 43 %. Ešte v júli ten istý prieskum nameral 59 % spokojnosť občanov USA s ich prezidentom. Horšie hodnotenie v rovnakom čase mal len Donald Trump.  

V súčasnosti len 28 % Američanov tvrdí, že chce, aby sa Biden uchádzal o znovuzvolenie v roku 2024. Z nich 48 % je demokratov.

Američania sa obávajú aj o Bidenove mentálne schopnosti a trápi ich i vysoký vek prezidenta, ktorý je najstarším v histórii Spojených štátov. Ak by sa rozhodol znova kandidovať v roku 2024, mal by 82 rokov. V prípade výhry by mal na konci funkčného obdobia 86 rokov.

Ekonomika bola silná, Američanov ale trápi inflácia 

Aby sme však boli féroví, Biden prišiel do najhoršej situácie, do akej mohol. Svet a ekonomiku ničí pandémia koronavírusu, Američania sú hlboko rozdelení, Demokratická strana rozhádaná, vakcíny, ktoré mali ukončiť pandémiu, ju neukončili. Svet otriasajú globálne katastrofy od dodávateľskej krízy po hrozby invázie Ruska na Ukrajinu a Číny na Taiwan.

Pri týchto problémoch by aj najobľúbenejší prezident rýchlo strácal popularitu. Pozícia prezidenta sa začína podobať na pozíciu starostu mesta New York. Nech je starostom ktokoľvek, Newyorčania sú nespokojní.

Biden dosiahol počas prvého roka aj úspechy. Ekonomika bola prekvapivo silná, jej oživenie bolo najrýchlejšie v histórii, uvádza The Hill. Bidenova administratíva tiež vytvorila najviac pracovných miest v histórii.

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová na tlačovej konferencii uviedla, že vzniklo 6,4 milióna pracovných miest, a miera nezamestnanosti klesla na 3,9 % zo 6,4 %.

zdroj: SITA/AP, Susan Walsh

Kongresom prešli balíčky amerického záchranného plánu v hodnote 1,9 bilióna dolárov i balíček infraštruktúry v hodnote 1,2 bilióna dolárov, ktoré výrazne pomohli ekonomike.

Čo prezident nedokázal výrazne ovplyvniť je kríza dodávateľského reťazca a inflácia. Inflácia je práve dôvodom prečo Američania spochybňujú ako sa darí ekonomike.

„Je len ťažké udržať jedlo na stole a benzín v nádrži,“ povedala pre agentúru AP Joyce Bowen z Knoxville (Tennessee), ktorá síce pochválila Bidenovu distribúciu vakcín, ale trápi ju inflácia.

Približne 53 % Američanov nehodnotí kladne ekonomiku za Bidena, zatiaľ čo 41 % áno, ukazuje priemer prieskumov verejnej mienky RealClearPolitics.

Bidenovi ublížil Afganistan i spolitizovanie koronavírusu 

Nepochybne najväčším fiaskom bolo stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu (stiahnutie vyjednal už Trump), alebo, lepšie povedané, spôsob, akým bolo stiahnutie prevedené.

Americkí vojaci a ich spojenci odchádzali v chaose, ktorí skončili krvavým masakrom na kábulskom letisku. Mnohým Američanom to pripomenulo odchod z Vietnamu v 70. rokoch minulého storočia. Návrat Talibanu k moci zmaril všetok pokrok, ktorý Západ v krajine dosiahol, a to tiež na Bidenovej popularite nepridalo.

Niektoré veci ale prezident nevie ovplyvniť, ako napríklad koronavírus alebo rozpory v Demokratickej strane. Víťazstvo nad pandémiou koronavírusu je v nedohľadne. Biden síce zlepšil distribúciu vakcín, zaviedol očkovacie mandáty pre federálnu sféru a chcel tiež zaviesť mandáty pre súkromné firmy, tie ale narazili na Najvyššom súde USA, ktorý ovládajú republikánski nominanti.

zdroj: SITA/AP, Evan Vucci

Nepripravenosť na omikron ale kritizovali i niektorí odborníci, ktorí tvrdili, že administratíva vedela, že variant dorazí do USA a vláda nič nerobila. Kritika sa zniesla aj na nedostatočnú testovaciu kapacitu.

Bidenovi v situácii nepomáha ani fakt, že koronavírus sa v USA neúnosne spolitizoval. Nosenie rúška, testovanie či očkovanie sa stalo nástrojom politiky a vyjadrenie politického postoja. Pokiaľ sa však pandémia nedostane pod kontrolu, Bidenova popularita stúpne len ťažko.

Demokrati uviazli v minulosti, nechápu, čo trápi voličov 

Do kariet Bidenovi nenahráva ani vlastná strana. Prezident, ktorý sľuboval zjednotenie národa, zatiaľ nedokázal zjednotiť ani demokratov. Biden, ktorý roky strávil prekonávaním straníckych rozdielov ako viceprezident, vďaka tomu vyzerá v očiach verejnosti ako slaboch.

Senátori Joe Manchin (Západná Virgínia) a Kyrsten Sinemová (Arizona) odmietajú hlasovať v rozhodujúcich aspektoch Bidenovej agendy so zvyškom demokratov. Neprešla tak kľúčová volebná reforma a hrozí, že neprejde ani legislatívny balíček Build Back Better, za ktorý odmieta hlasovať Manchin.

Demokrati sa navyše medzi sebou neustále hádajú. Centristi sa dostávajú do konfliktu s progresívcami, senátni demokrati s kongresnými demokratmi a každá strana odmieta ustúpiť. Týmito malichernými zvadami len ukazujú svoju sebeckosť a fakt, že nedokážu urobiť kompromis pre dobro strany a budúcnosť prezidenta.

Demokrati sa tiež zdajú byť odtrhnutí od reality a zaseknutí v minulosti. Útok na Kapitol a Trumpov pokus zničiť demokraciu sa stali ich mantrou a posadnutosťou zároveň.

Američanov predovšetkým zaujíma ich budúcnosť a nie minulosť, výkon ekonomiky, či budú mať na jedlo, či budú mať prácu. Voliči často cítia, ako keby na nich politikom nezáležalo a prvoradé pre demokratov boli agendy, ako rozpustenie polície alebo práva menšín.

zdroj: SITA/AP, Tom Williams. Na snímke demokratickí senátori Joe Manchin a Elizabeth Warrenová

Progresívne myšlienky, rovnako ako môžu v niektorých častiach Spojených štátov vyvolať nadšenie, v druhých častiach akurát tak vystrašia ľudí, čomu radi pomôžu aj republikáni.

Demokrati by mali zvážiť, akú taktiku zvolia v prichádzajúcich voľbách, a tiež, či budú pokračovať v sabotovaní Bidenovej agendy.

Je pravdepodobné, že demokrati stratia v nadchádzajúcich voľbách Senát alebo Snemovňu, možno i oboje. Bidena tak budú čakať ešte horšie roky, ako bol tento, otázny bude i jeho úspech pri kandidatúre v roku 2024. Trump sa tak môže vrátiť do Bieleho domu, čo zabolí nie len Američanov, ale i nás Európanov. 

Zdroje: FiveThirtyEight, AP, FiveThirtyEight, The Hill, White House, RealClearPolitics

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá