Bizarný prípad: Veľkonočný masaker na Kysuciach, páchateľ spravil niečo nepochopiteľné

  • Policajti hovoria o „Veľkonočnom masakri“
  • Po páchateľovi v súčasnosti pátrajú
ryby mŕtve
Facebook/Polícia Slovenskej republiky, Unsplash/Matthaeus
  • Policajti hovoria o „Veľkonočnom masakri“
  • Po páchateľovi v súčasnosti pátrajú

V koryte rieky Kysuca niekto jazdil motorovým vozidlom. Informuje o tom polícia Slovenskej republiky na Facebooku. Konštatujú, že Enviropolícia vyšetrovala aj počas Veľkej noci.

Na nápad páchateľa doplatilo životom niekoľko stoviek rýb. V súčasnosti po ňom pátrajú muži zákona. Policajti hovoria o „Veľkonočnom masakri“.

Trestné stíhanie

Polícia bola privolaná na miesto činu v okrese Čadca, kde vykonali obhliadku. „Niekto tam totiž jazdil motorovým vozidlom v koryte rieky Kysuca. Jazdením v koryte rieky usmrtil najmenej 300 rýb. Išlo o dospelé jedince podustvy severnej (Chondrostoma nasus), väčších ako 30 cm,“ približuje polícia na sociálnej sieti. Vysvetľujú, že sa v koryte ryby v tomto čase zhromažďovali z dôvodu rozmnožovania. Za obeť ich padlo vyše 300. 

Policajti dodávajú, že vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie vo veci ohrozenia a poškodenia životného prostredia. Nevylučujú však, že v tomto prípade trestné stíhanie rozšíria aj o ďalšie trestné činy.

Polícia žiada o pomoc občanov, ktorí by mohli mať k uvedenému prípadu informácie. Čin sa odohral pravdepodobne počas víkendu, teda 16. alebo 17. 4. 2022.

VEĽKONOČNÝ MASAKER NA RIEKE KYSUCAEnviropolícia vyšetrovala aj cez Veľkú noc. Konkrétne jazdu motorovým vozidlom v…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Tuesday, April 19, 2022

Odpad v prírode

Polícia sa počas utorka venovala do hĺbky aj inej problematike, ktorá súvisí so životným prostredím, a to nelegálnemu odpadu v prírode. Porušovanie predpisov v oblasti nakladania s odpadmi sa môže riešiť v dvoch rovinách, upresňujú policajti.

V prípade, ak niekto poruší predpisy, do ktorých spadá aj uloženie odpadu do prírody, a toto konanie je v rozsahu nižšom ako 266 eur, ide o priestupok alebo správny delikt. V takom prípade vo veci koná orgán odpadového hospodárstva. Tým môže byť buď obec, okresný úrad či Slovenská inšpekcia životného prostredia.

Ak sa zistí protiprávne konanie, ktoré bolo vo väčšom rozsahu, než je 266 eur, do diania vstupuje už polícia. V závislosti od rozsahu konania môže páchateľovi hroziť aj trest odňatia slobody do výšky osem rokov. Rizikom sú však aj iné formy trestu, ako napríklad finančná pokuta.

TRESTNÁ LAVICA (57.): NELEGÁLNY ODPAD V PRÍRODE, ČO HROZÍ PÁCHATEĽOVI?Porušovanie predpisov v oblasti nakladania s…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Monday, April 18, 2022

Polícia zdôrazňuje, že akékoľvek nelegálne ukladanie odpadov v prírode je časovanou bombou, ktorá dodatočne ukáže svoj nebezpečný potenciál. Poukazujú napríklad na kontaminácie podzemných vôd.

Z pohľadu kontaminácie sú na Slovensku dlhodobo znečistené toky Nitra, Štiavnica, Hron, Hornád a Hnilec, vyplýva z Informácie o stave monitorovania geologických faktorov životného prostredia s poukázaním na hroziace havárie, o ktorej informovala SITA.

„Odstraňovanie následkov takéhoto konania je často finančne extrémne náročné a v niektorých prípadoch ani nie je možné tieto následky odstrániť. Na likvidáciu takýchto následkov alebo na zmiernenie ich dopadu na životné prostredie a spoločnosť sa skladajú všetci občania, teda aj tá slušná a zákony rešpektujúca väčšina,“ uzatvára polícia.

Zdroje: Polícia Slovenskej republiky, Polícia, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá