Bratislava sa rozžiari, čaká nás Dúhový PRIDE: Extrémisti vítaní nie sú

  • Už túto sobotu budú v hlavnom meste viať dúhové vlajky
  • Pred sebou máme dvanásty ročník festivalu PRIDE
na fotke sú zachytené rôzne ročníky festivalu Dúhový pride v bratislave
TASR/Martin Baumann, Michal Svítok
  • Už túto sobotu budú v hlavnom meste viať dúhové vlajky
  • Pred sebou máme dvanásty ročník festivalu PRIDE

Bratislavu už tento víkend čaká festival Dúhový PRIDE. Aj tento rok sa centrum nášho hlavného mesta rozžiari dúhovými vlajkami. Pestrofarebný sprievod mestom, ktorý sa koná 23. júla 2022 a začne o jednej poobede na Hviezdoslavovom námestí, bude väčší ako kedykoľvek predtým.

Podporovatelia ľudských práv LGBTI menšiny sa stretnú v našom hlavnom meste po dvoch rokoch. Festival na dva roky zastavila pandémia a opatrenia, ktoré s ňou boli spojené. Už o niekoľko dní nás však čaká dvanásty ročník.

Odznova

Šéf Iniciatívy Inakosť, ktorá je partnerom festivalu, Martin Macko tvrdí, že preto ide v istom zmysle o akýsi reštart ich farebného festivalu. Koronavírus zmenil veľa.

„Dva roky nemohol byť PRIDE na námestí a v uliciach mesta. Istým spôsobom sme preto začínali odznova. Mnohí dodávatelia, ktorých sme mali v predkoronovom období, žiaľ, neprežili.“

Aj tento ročník Dúhového PRIDE festivalu sa uskutoční na Hviezdoslavovom námestí. Macko však priznáva, že námestie už kapacitne nevyhovuje. Aj napriek tomu sa snažia prinášať nové a rozvojové prvky.

„Tento rok budú na Hviezdoslavovom námestí až dve pódiá. A teda bude celé venované tomuto festivalu. Rovnako bude aj väčší a rozsiahlejší sprievod mestom,“ prezradil Macko.

lgbti
zdroj: Unsplash/Norbu GYACHUNG

Komplikácie

Organizátorov stretli aj komplikácie. Macko hovorí, že podobné problémy trápia v súčasnosti celý sektor. Rastú ceny a s dodávateľmi sú problémy.

„Problémom je aj nižší rozpočet, nižšia miera grantov a sponzorov. Keďže sme výrazne ovplyvnení medzinárodnou situáciou, viac prostriedkov išlo na podporu ľudí, ktorí utekajú pred vojnou, čo my, samozrejme, chápeme.“

Šéf Inakosti hovorí, že práve to predstavovalo jednu z najväčších komplikácií, keďže je jednak rozpočet obmedzenejší a zároveň rastú náklady. S týmto problémom sa v súčasnosti stretávajú všetci organizátori festivalov a všeobecne v kultúre.

Tohtoročný PRIDE bude najväčší z hľadiska dĺžky trasy. Po dvojročnej prestávke sa ťažko háda, koľko privíta ľudí. „Očakávame, že sa nám vrátia ľudia, ktorí na PRIDE chodievali pred koronou, čo bolo približne 12-tisíc ľudí. Posudzovať však môžeme len podľa iných festivalov, kde sa ukazuje, že sa väčšina ľudí vrátila. Očakávame preto minimálne takú návštevnosť ako v minulých rokoch.“

Na snímke riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko
zdroj: TASR/Dano Veselský

Anti-pochody

Okrem podujatia PRIDE sa v Bratislave uskutoční v rovnakom čase aj pochod za rodinu. Šéfa Inakosti sme sa pýtali, ako podobné proti-podujatia vníma, keďže ich festival sprevádzajú pravidelne.  

„Žiaľ, sme v tomto jedinečné podujatie. Ako jediný festival, alebo podujatie nejakej menšiny, máme proti-podujatia alebo podujatia, ktoré chcú na nás nejakým spôsobom parazitovať. Berieme to ako fakt a my ich nijak neriešime, pokiaľ sa nesnažia narúšať to naše podujatie.“

Skúsenosti z minulých rokov sú také, že nenastal žiaden problém, približuje Macko. Pri otázke, či by mohlo ísť o náhodu, Macko nezaváhal.

„Neviem si predstaviť, akým spôsobom by mohlo ísť o náhodu, keďže sa konajú presne v deň PRIDE a sami si aktívne zisťujú, kedy sa koná. Náhoda to určite nie je. Ide o snahu priživiť sa na mediálnej pozornosti, ktorú téma má.“

„Žiaľ, sú to podujatia, ktoré sú zamerané na presadzovanie privilégií len pre jeden typ rodiny a vyradzovanie LGBTI ľudí zo spoločnosti. My sa snažíme presadzovať tému rovnosti, teda rovnaký prístup ku všetkým typom rodín a podobne.“

Okrem účastníkov akýchsi proti-pochodov v minulosti do blízkosti pochodu LGBTI ľudí lákalo aj extrémistov. Macko si tento fakt uvedomuje, podobne ako polícia, ktorá v meste posilní svoju prítomnosť.

„Extrémistov neočakávame. Každopádne vieme, že podujatie v minulosti priťahovalo rôzne takéto zoskupenia. Samozrejme, je už vec polície, aby tieto skupiny vyšetrovala. Každopádne na tomto podujatí nie sú vítaní a tiež neočakávame nejaké problémy.“

Bohatý program

Tento rok prevzali záštitu nad pochodom primátor Bratislavy Matúš Vallo a predseda bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ako aj predseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka.

„Prví dvaja sa nemohli zúčastniť a pošlú pozdravné video, ale predseda Európskeho parlamentu príde osobne. Rovnako aj zástupcovia niektorých ministerstiev, napríklad ministerstva kultúry.“

vallo
zdroj: Startitup

K návštevníkom sa prihovoria aj ľudia z rôznych organizácií, ktoré vznikli počas pandémie, a to napríklad zo Združenia rodičov a priateľov LGBT ľudí či zástupcovia diplomatických zborov.

Na pódiu vystúpi napríklad Adam Pavlovčin (ADONXS) či skupina Gipsy Čáve. Účastníkov čaká aj Draq Queen Show a mnoho ďalšieho. Programom divákov a diváčky prevedie Veronika Cifrová Ostrihoňová.

Novinkou je aj family zóna a program pre deti, o ktorý sa postará kapela Pánko a zabávačka Šašinka Sašinka. „Festival nepriamo reaguje aj na hrozbu zákazu vyvesenia dúhových vlajok na verejných budovách a vďaka bezprecedentnej podpore našich partnerov tak budeme mať možnosť vidieť tento víkend v Bratislave najviac dúhových vlajok v histórii,“ uviedol Macko.

Dva smery

Posledný Dúhový PRIDE sa v Bratislave konal pred dvoma rokmi. Macko tvrdí, že sa za tú dobu na Slovensku veci v súvislosti s menšinou LGBTI zmenili.

„Treba však povedať, že sa vyvíjame dvoma rôznymi smermi. Jedným je slovenská spoločnosť, kde vidíme posun v rámci tolerancie LGBT ľudí. Je to viditeľné najmä pri mladých ľuďoch, keďže väčšina z nich už osobne pozná svojich rovesníkov z LGBT komunity a majú k nim tak otvorenejší prístup. Aj drvivá väčšina účastníkov PRIDE sú mladí ľudia.“

„Žiaľ, ten druhý smer je politická oblasť. V nej došlo k výraznému zhoršeniu, lebo v súčasnosti je v parlamente väčšina poslancov, ktorí sú schopní obmedziť ľudské práva LGBTI ľudí a budú mať k tomu príležitosť už vlastne v septembri. Keďže SaS pravdepodobne vystúpi z koalície. Očakávame preto výrazne zhoršenie od septembra.“

vlajka LGBTI
zdroj: Unsplash/@ctj

PRIDE je podľa slov organizátora dôležitý najmä kvôli zviditeľňovaniu menšiny. „Téma viditeľnosti LGBTI ľudí je najdôležitejšia pre posun v tejto téme. Ako už vieme z mnohých skúseností, osobná skúsenosť vie meniť prístup ľudí. Tí, ktorí osobne poznajú geja a lesbu či transrodového človeka vo svojom okolí, k nim majú aj akceptujúcejší postoj.“

Podľa jeho slov je práve viditeľnosť najdôležitejší prístup, ktorý môže prispieť k zmene.

Program aj mimo pochodu

Sobotňajšiemu festivalu predchádzajú dve konferencie zamerané na firemný sektor a inklúziu LGBTI+ ľudí. Vo štvrtok 21. júla sa koná LGBTI+ Business Forum 2022 organizované združením Diversity Pro.

Témou tohto ročníka je Rovnosť príležitostí: výzva pre Slovensko a okrem iných zaznejú príspevky od vedúcich predstaviteľov a predstaviteliek Európskej agentúry práce (ELA), Zastúpenia Európskej komisie v SR, viacerých firiem a organizácií. So zamestnávateľmi sa porozprávame o nástrojoch merania diverzity a inklúzie.

Festival je spojený s mesiacom sprievodných podujatí (viac ako 20 podujatí napríklad, diskusie, workshopy, filmové projekcie, výstavy, divadelné, hudobné a tanečné predstavenia).

PRIDE mesiac začal slávnostným otvorením 30. júna v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca za účasti primátora Bratislavy Matúša Valla.

Zdroje: Dúhový PRIDE, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá