Bratislavskí stredoškoláci uspeli na prestížnej japonskej súťaži RoboCup 2017

  • Prvého robota zostrojili pred piatimi rokmi. Už o pár rokov neskôr si na svoje konto pripísali bronzový úspech na medzinárodnej úrovni. Tím mladých bratislavských stredoškolákov Compotes sa uplynulé dni snažil opäť preraziť na majstrovstvách v robotickom futbale RoboCup Nagoya 2017. Z Japonska si domov odnášajú 3. miesto v súťaži supertímov a cenu za najlepšiu prezentáciu.
collagerwedw
fb/Compotes
  • Prvého robota zostrojili pred piatimi rokmi. Už o pár rokov neskôr si na svoje konto pripísali bronzový úspech na medzinárodnej úrovni. Tím mladých bratislavských stredoškolákov Compotes sa uplynulé dni snažil opäť preraziť na majstrovstvách v robotickom futbale RoboCup Nagoya 2017. Z Japonska si domov odnášajú 3. miesto v súťaži supertímov a cenu za najlepšiu prezentáciu.

Medzinárodná súťaž autonómnych robotov vo futbale Robocup podporuje výskum a vývoj umelej inteligencie. Každoročne sa jej zúčastňujú tímy z celého sveta a medzi nimi aj talentovaná skupina slovenských stredoškolákov Compotes. Tím na súťaži v Japonsku pozostával z troch členov – Jána (19), Gregora (17) a Mateja (18).

,,Na majstrovstvách sveta v robotickom futbale RoboCup Nagoya 2017 sme medzi svetovou triedou získali 3. miesto v ´supertímoch´ a v turnaji jednotlivcov sme obsadili 13. miesto,“ pochválil sa Gregor, člen tímu tesne po skončení súťaže. Na svoje konto si tiež pripísali cenu medzinárodnej poroty za najlepšiu prezentáciu svojich súťažných robotov. Napriek tomu, že Compotes prehral v zápasoch s Japonskom a Singapurom, tím mladých chlapcov si z prehry ťažkú hlavu nerobí: ,,Tieto zápasy boli pre nás prínosom a vieme, akým smerom sa máme v konštrukcii robotov ďalej uberať,“ tvrdí Ján.

Foto: Compotes

Mimoriadne úspešný rok

Bratislavská skupina mladých nadšencov sa tento rok pýši viacerými víťazstvami na domácej i medzinárodnej úrovni. Najviac ich však teší úspech na slovenských majstrovstvách. ,,Konečne sme prelomili hegemóniu víťazstiev topoľčianskeho tímu,“ priznáva za skupinu tretí člen Compotesu Matej. Tento rok im patrilo prvenstvo aj na Otvorených majstrovstvách Slovinska, druhé miesto na RoboCup Open Austria a tiež víťazstvo na RoboCup Italia Open.

Talentu i nadšenia je dosť, chýbajú však financie

K robotike sa chlapci z Compotesu dostali vďaka krúžku na Spojenej škole sv. Františka z Assisi, kde ich viedol pedagóg z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave Pavel Petrovič. Základy elektroniky a programovania si však osvojili aj vďaka Letnému sústredeniu talentovej mládeže v elektronike. Chlapci z Compotesu tvrdia, že Slovensko je po ľudskej a odbornej stránke pripravené napredovať vo vývoji umelej inteligencii. ,,Sú tu šikovní, odborne zdatní a pracovití ľudia, ktorí dokážu veľké veci. Dokonca na Slovensku je aj pomerne veľa miest, kde sa robotike dá venovať,“ myslia si jednohlasne.

Problémom sú financie. ,,Keby sme mali viac finančných prostriedkov, vieme si predstaviť, čo by sme vedeli robiť lepšie ako konkurencia,“ vysvetľuje Gregor. Podľa nich je vývoj robotov finančne veľmi nákladný a často musia hľadať lacnejšiu alternatívu na vývoj nových modelov. ,,Nemáme peniaze na také drahé riešenia, aké využíva konkurencia,“ dodáva Ján. Ako jediný tím na súťaži RoboCup 2017 používali namiesto kamier smartfóny. Tento hendikep by do budúcna radi odstránili a tiež zvažujú investíciu do kvalitnejších a silnejších motorov, aby boli konkurencieschopní.

Mladé talenty sa môžu spoliehať predovšetkým na sponzorov. ,,Uvítali sme ich šikovnosť, nadšenie a talent a keďže chceme, aby sa mladí ľudia ďalej rozvíjali a budovali svoju šikovnosť, bolo nám potešením ich v súťaži RoboCup podporiť a umožniť im získať nové cenné skúsenosti,“ tvrdí Lucia Zimanová zo spoločnosti Resco, aj vďaka ktorej sa Compotes dostal na tohtoročný RoboCup v Japonsku.

Spoločnosť sa zameriava na vývoj nových IT technológií a podľa Zimanovej je dnes veľmi dôležité podporovať mladé talenty v ich záľube a úspechoch. ,,Šikovných mladých ľudí treba podporovať rôznymi formami, prostredím, v ktorom sa môžu ďalej rozvíjať, príležitosťami, ktoré im môžeme poskytnúť. Radi by sme im pomáhali aj naďalej,“ dodáva. Compotes sa dostal do povedomia spoločnosti Resco vlani, kedy sa členovia tímu zapojili do hackathonu vo vývoji mobilných aplikácií MADhack. Následne spoločnosť oslovili s požiadavkou o sponzorstvo.

Zdroj: tlačová správa 

 

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá