Fitness dilema: Bratislavský posilkový biznis alebo cvičenie na čerstvom vzduchu?

  • S pribúdajúcimi stupňami Celzia na teplomeri pribúda aj Slovákov, ktorí sa v snahe o zdravší životný štýl a zlepšenie postavy púšťajú do cvičenia. Tí, ktorí preferujú silové cvičenie, to majú ťažšie ako bežci či korčuliari. Najmä Bratislava je typická tým, že pravidelná návšteva fitness centra dá tvojej peňaženke celkom zabrať. Možností ako cvičiť alternatívnou formou však stále pribúda.
collageervwevqev
gymjunkies.com/ facebook.com/Octago
  • S pribúdajúcimi stupňami Celzia na teplomeri pribúda aj Slovákov, ktorí sa v snahe o zdravší životný štýl a zlepšenie postavy púšťajú do cvičenia. Tí, ktorí preferujú silové cvičenie, to majú ťažšie ako bežci či korčuliari. Najmä Bratislava je typická tým, že pravidelná návšteva fitness centra dá tvojej peňaženke celkom zabrať. Možností ako cvičiť alternatívnou formou však stále pribúda.

Moderné, klimatizované, no trochu sterilné prostredie fitness centra vs. čerstvý vzduch, slnko a prirodzený pohyb? Ak si pracujúci človek a nemáš hlboko do peňaženky, finančná otázka tohto problému bude možno pre teba nepodstatná a skôr ťa zaujímajú iné benefity danej formy cvičenia. Ak však stále študuješ, možno ti viac záleží na tom, kam investuješ svoje peniaze.

Bratislavský fitness biznis

Žijeme v hlavnom meste, kde je veľký dopyt, a tým pádom sa cena zvyšuje. Za mesačnú permanentku v priemernom bratislavskom fitku zaplatíš približne 40 eur, čo nie je úplne lacné. Sú tu však ďalšie možnosti, ako napríklad posilka Fitcamp, ktorá funguje na princípe klubových kariet. S tou klasickou si za jeden vstup do fitka zaplatíš 3,70 až 4,90 eur a za crossfit 7 eur. Takže pozor, pri posilke musíš kalkulovať aj s časom. To, ako kvalitne si zacvičíš, často záleží práve od toho, či ideš cvičiť v najväčšej špičke tesne po práci alebo cez víkend či skoro ráno, keď je posilka takmer prázdna.

Foto: buildingmuscle.org

V posledných rokoch do Bratislavy prenikol trend finess centier založených na vernostnom systéme. Zjednodušene povedané, musíš sa tu zmluvne zaviazať na rok, že budeš fitku mesačne platiť určitú sumu peňazí a za to využívať jej služby. Táto cena sa pohybuje skutočne nízko – pri Fitinne aj FitUpe je to 19,90. To je skutočne prijateľná cena aj pre chudobného študenta. Tento biznis model je pre fitko výhodný, pretože mu dáva istotu stálych zákazníkov a prísunu peňazí, vďaka čomu môžu ísť aj ceny vstupov dole.

Foto: FitUp

Negatívom je však prefíkanosť niektorých fitness centier, ktoré vyžadujú extra platenie za sprchy, ktoré by mali byť vo fitku samozrejmosťou a takáto politika je len cestou, ako sa na zákazníkoch za každú cenu obohatiť. Mne to však pripomína cestovku, ktorá ti sľúbi top cenu, za ktorou je však skrytých ďalších x poplatkov. FitUp je však v tomto smere lepší, pretože má sprchy zadarmo. Služby oboch fitiek si môžeš nezáväzne vyskúšať – vo Fitinne až 2 týždne zadarmo a vo FitUpe za 10 eur, ktoré ti v prípade uzavretia zmluvy vrátia. Musím však uznať, že fitká sú naozaj dobre vybavené a samozrejme klimatizované. Do viazanosti choď len v prípade, že to s cvičením myslíš skutočne vážne!

Výhodou posiliek je aj fakt, že tu nájdeš certifikovaných trénerov, ktorí ti v začiatkoch cvičenia môžu výrazne pomôcť. V dnešnej dobe si už síce môžeš napozerať youtube videá známych bodybuilderov, bikiny fitnessiek či crossfiťákov, no nie vždy je takéto online „učenie“ naozaj efektívne. Skúsený tréner ťa môže za jednu hodinu posunúť o pár levelov vyššie.

Foto: tomhordin.com

Cvičenie zadarmo a na slnku

Tak ako však existujú tréneri v posilkách, tak sú aj tréneri cvičení, ktoré môžeš robiť vonku. Spomeniem napríklad čoraz obľúbenejšie cvičenie s vlastnou váhou, ktoré môžeš robiť kdekoľvek a prakticky zadarmo. Do tajov cvičenia s vlastnou váhou ťa môžu zasvätiť napríklad chalani z organizácie Octago, ktorí cvičia na špeciálnych „preliezačkách“, teda odborne konštruovaných hrazdách, či známy Tommy Povajean. Len v Bratislave nájdeš viac ako 5 miest, kde si môžeš takto zacvičiť. Určite pritom spoznáš kopu skvelých ľudí a nabije ťa to pozitivitou. Cviky majú blízko ku kalistenike a gymnastike a rozvíjajú preto viaceré fyzické schopnosti a sú pre telo prirodzenejšie, než cvičenie na strojoch a s činkami. Dokonca sú vhodné aj pre deti.

Foto: Octago

„Osobne preferujem cvičenie na čerstvom vzduchu pod holým nebom, no nie vždy to je možné. Prekážkou často býva počasie alebo ročné obdobie. Vonkajšie aktivity, ako beh, korčule, street workout a mnoho ďalších mám spojené najmä s letným obdobím. Vonku sa však dá precvičiť celé telo. Dá sa budovať kondícia, flexibilita a všetky svalové funkcie. Ak ti to možnosti dovoľujú, dopraj si cvičenie na čerstvom vzduchu, ideálne s vlastnou váhou tela. Ako cvičebné nástroje sa dajú využiť naše Octago ihriská, rôzne konštrukcie v mestských parkoch, lavičky, múry, gumové expandre a všetko, čo tvoja predstavivosť premení na cvičebnú pomôcku,“ prezradil svoj názor spoluzakladateľ Octago Marko Rybárik. Cvičenie vonku má nekonečno benefitov, no aj jednu spomenutú nevýhodu, teda počasie.

Odnožou funkčného tréningu, ktorý rozvíja viac fyzických schopností, je crossfit, ktorý môžeš cvičiť ako v špecializovanom crossfit gyme, tak niektoré jeho prvky aj vonku. V týchto gymoch v lete často cvičia vonku na vzduchu a silové cviky kombinujú so skákaním aj behaním. Benefit môžeš vidieť aj v skupinovom cvičení, ktoré ťa nielen vyhecuje, ale prijme do komunity a budeš tak oveľa motivovanejší, vďaka čomu dosiahneš lepšie výkony. Pravidelná návšteva skupinových tréningov však dá tvojej peňaženke skutočne zabrať.

 

Foto: Octago

Ako si vybrať?

Možno ťa sklamem, ale univerzálne riešenie samozrejme neexistuje a ty si musíš jednoducho vyskúšať, čo ti vyhovuje najviac. Záleží tiež, aký je tvoj cieľ. Márne ti budem tvrdiť, že crossfit je najlepší, keď neznášaš intenzívne silové cvičenie, a nepresvedčím ťa ani o výhodách posilky, ak nedokážeš cvičiť v obklopení desiatkami spotených ľudí. Viacerí odborníci sa však zhodujú na tom, že cvičenie s vlastnou váhou, ktoré sa dá veľmi pohodlne a lacno vykonávať vonku, je pre tvoje zdravie najlepšie. Ako tráviš aktívny život v Bratislave ty? Podeľ sa s nami o názor v komentároch.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá