Búrky prechádzajú do extrémov. Za ničivejšiu intenzitu hurikánov si môžeme sami

  • Hurikány sú dôsledkom klimatických zmien ničivejšie
  • Tento jav je spôsobený aj ľudskou činnosťou
Hurikán na snímke NASA a počasie na mori
Ilustračný obrázok, Unsplash/@nasa, Unsplash/@stijntestrake
  • Hurikány sú dôsledkom klimatických zmien ničivejšie
  • Tento jav je spôsobený aj ľudskou činnosťou

Hurikány vo svete majú čoraz väčšiu silu a sú ničivejšie ako kedykoľvek predtým. Experti tvrdia, že s postupujúcou klimatickou krízou dokáže tento systém zosilnieť z tropickej búrky na najmenej hurikán 4. kategórie.

Ako uvádza portál CNN, podobný fenomén sa odohral aj na Filipínach, kde sa počas tohto víkendu sformoval super tajfún Nora. Počas jednej noci sa dokázal zmeniť z ekvivalentu hurikánu kategórie 1 na kategóriu 5. 

Extrémny nárast rýchlosti

Podobná situácia má podľa expertov nastať aj na Kube a Floride. Hurikán Ian predpovedajú už niekoľko dní, pričom sa už z nedele na pondelok vietor zvýšil zo 45 mph na 80 mph. Podľa predpovedí sa očakáva ešte väčšie zosilnenie. Spomínaný hurikán by sa mohol dostať na ekvivalent kategórie 4. 

Asistentka profesora atmosférických vied na Floridskej štátnej univerzite Allison Wingová informuje, že podobná rýchla intenzifikácia bola v minulosti veľmi zriedkavým javom. 

„Je to skutočne na extrémnom konci toho, ako rýchlo môžu búrky zosilnieť. Len približne 6 % zo všetkých predpovedaných časových období má tieto typy pozorovaných rýchlostí intenzifikácie. A tak je to podľa definície vzácna udalosť. Niekedy sa to stane len niekoľkokrát za sezónu,“ uviedla Wingová.

Dôsledok ľudskej činnosti

Avšak klimatické zmeny, ktoré sú spôsobené ľudskou činnosťou, poskytujú priestor v prospech intenzívnejších búrok. Okrem toho, že generujú väčšie množstvo zrážok a väčší príval búrok, je teraz oveľa viac pravdepodobné, že budú rýchlejšie intenzívnejšie a oveľa viac silnejšie. 

„Klimatické zmeny zvyšujú maximálnu intenzitu, ktorú môžu tieto búrky dosiahnuť, aj mieru zosilnenia, ktorá ich môže priviesť k tomuto maximu,“ uviedol vedúci pracovník Climate Service Jim Kossin.

„Miery intenzifikácie v hurikáne Nora a Ian sú dobrými príkladmi veľmi rýchlej intenzifikácie a nedávno sa objavilo mnoho ďalších,“ doplnil Kossin.

Podľa vedcov sú hlavnou príčinou vetry, ktoré riadia hurikány. Tie sa totižto pohybujú v teplejšom podnebí pomalšie, čo môže súvisieť s ich rýchlejším zintenzívnením. Ako uvádza portál Enviromental Defense Fund (EDF), ako sa naše podnebie otepľuje, čoraz častejšie zažívame vyššie prívaly búrok, silnejší vietor a rekordné zrážky. 

dazd
zdroj: Unsplash/@alekseyevskaya

Ničivá Fiona

Skvelým príkladom dôsledku klimatických zmien bol aj hurikán Fiona, ktorý minulú stredu zosilnel na búrku štvrtej kategórie. Podľa amerického Národného centra ho v stredu ráno sprevádzal vietor s rýchlosťou 215 kilometrov za hodinu a jeho stred sa nachádzal zhruba 1 125 kilometrov juhozápadne od Bermudských ostrovov, ku ktorým by sa mal priblížiť neskôr počas štvrtka alebo v piatok. V sobotu mala Fiona dosiahnuť kanadské atlantické provincie.

Fiona sa už prehnala Karibikom, kde jej pripisujú najmenej štyroch mŕtvych. Vo francúzskom zámorskom departemente Guadeloupe zomrel muž, ďalšieho strhla rozbúrená rieka v Portoriku, kde hurikán spôsobil masívny výpadok elektriny a vody z vodovodu, a dvaja ľudia zahynuli v Dominikánskej republike.

V Portoriku tiež dvaja ľudia zomreli v dôsledku spomenutého výpadku. Hurikán zasiahol aj ostrovy Turks a Caicos, no odtiaľ nehlásia výraznejšie škody ani obete.

Zdroje: CNN, EDF, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá