Ako byť produktívny a šťastný zároveň? Jednoducho

 • Bez dlhých rečí – tu je pár tipov a trikov na šťastný a produktívny život
obr
 • Bez dlhých rečí – tu je pár tipov a trikov na šťastný a produktívny život
 1. Vypni si notifikácie

Seriózne. Sám musíš uznať, že keď ti mobil pípa každých pár sekúnd, do hladiny alfa sa asi nedostaneš.

 1. Ráno si zacvič

Nepotrebuješ zabehnúť maratón každé ráno. Ale rozhýbať svaly nie je nikdy na škodu. A štúdie ukazujú, že vďaka rannej rozcvičke si môžeš zlepšiť náladu na ďalších 12 hodín. Menej stresu, viac efektivity. Za vyskúšanie rozhodne stojí.

 1. Načo hodinový míting? Stačí 30 minút

Povedzme si úprimne, ak treba niečo rýchlo prejednať, úplne v pohode na to stačí pol hodinka. Všetko ostatné je už zbytočné naťahovanie a strata ako tvojho času, tak aj ľudí v tvojom okolí. Buď stručný, ale trefný.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

foto: unsplash.com

 1. Pi (vodu)

Väčšina z nás neprijíma ani zďaleka toľko tekutín, koľko je potrebné. A pritom je to také jednoduché. Napi sa vody a hneď pocítiš rozdiel. Tvoje telo, tvoj chrám.

 1. Dopraj si pauzu

Pracuješ ťažko. No tak si dopraj trochu prestávku. Pre niekoho je to tabuľka čokolády, pre iného šálka čaju alebo prechádza po parku. Sám vieš, že ak sa nedokážeš sústrediť, aj tak nič neurobíš. Takže si oddýchni a načerpaj novú energiu. Alebo použi starú známu Pomodoro techniku – pracuj 25 minút a 5 minút oddychuj, potom opakuj.

 1. Neboj sa povedať NIE

Zoberieš si viac, ako znesieš, pretože chceš každému pomôcť. Skončí to ale tak, že nebudeš stíhať vlastné deadliny, a napriek svojim počestným úmyslom sklameš viac ľudí, ako by si pomohol. Nauč sa povedať nie. Máš na to právo a sám vieš, koľko si toho môžeš zobrať na plecia.

shutterstock_386724640-984x500

foto: vancitybuzz.com

 1. Objím svojho psa

Údajne mnohé štúdie poukazujú na samé benefity vlastnenia domáceho miláčika. Chovať štvornohého priateľa ti pomáha niel en fyzicky, ale aj psychicky. A čo je lepšie ako si oddýchnuť a zároveň sa pomaznať s mäkučkým, chlpatým klbkom šťastia?

 1. Využívaj aj zabitý čas

Cestuješ do práce, či už autom, vlakom alebo električkou? Nastav si potrebné telefonáty na ráno a zabi viac múch jednou ranou. Alebo si čítaj dôležité správy, podklady a podobné materiály. Ani takýto čas nemusí byť vždy zbytočný, pokiaľ vieš, ako s ním naložiť.

 1. Umlč svojho vnútorného perfekcionistu

Všetci vieme, že ak chceš niečo spraviť, snažíš sa to urobiť najlepšie, ako vieš. Ale povedzme si úprimne – vždy je čo vylepšovať. Vždy ti po dokončení napadne desať ďalších spôsobov, ako by sa daná vec dala vylepšiť. Takto môžeš ale nad daným projektom premárniť zbytočné hodiny. Áno, tvoj vnútorný perfekcionista môže byť veľmi nápomocný, zároveň ho ale musíš držať nakrátko.

retirement-planning

foto: ehow.com

 1. Vymeň to-do listy za denný plán

Už sa ti určite stalo, že si mal na svojom to-do liste položku, ktorá skrátka nie a nie zmiznúť. Toľko si ju odkladal, že si už ani nespomenieš, či si sa k nej nakoniec dostal. Takže miesto to-do listu si napíš denný plán, podľa ktorého si zadelíš, čo v ktorú hodinu spravíš. To-do listy sú super. Ale stále dávajú priestor na to, aby si niektorú z položiek nesplnil. Plánovanie je už celý plán hry. Tak smelo do toho.

 1. Uprac si

A je to tu zase. Budeme to omieľať, kým to nezačneš naozaj robiť. My všetci musíme. Čím viac vecí máš na stole, tým ľahšie ťa môžu pri práci vyrušiť. Odprac tú špinavú šálku, vyhoď počarbané papiere, zastrúhaj ceruzky a pusti sa do skutočnej práce.

 1. Vyzbroj sa všetkými možnými pomôckami na produktivitu

Niekedy je ťažšie sústrediť sa na danú úlohu ako inokedy. Nenechaj sa tým ale odradiť, poznáme predsa toľko skvelých pomôcok, ktoré sú tu presne na to, na čo potrebuješ. Určite už veľa z nich poznáš, a snáď aj používaš. Vždy sa nájdu nové a rovnako účinné, stačí mať len otvorené oči.Spomeňme napríklad Evernote, Buffer alebo ak si strážiš time management, je tu Toggl či Yast.
Veľmi užitočná vecička je určite LastPass. Tú ocenia všetci, ktorí pravidelne zabúdajú heslá na každom konte.

photo-1468645547353-56d325bb57ff

foto: unsplash.com

 1. Začni tým najhorším

Či chceme alebo nie, vždy sa nájde niečo, čo musíme urobiť proti svojej vôli, alebo jednoducho niečo, do čoho sa nám skutočne nechce. Aj o tom je život. A poznáš to. Začneš túto vec odkladať a odkladať, hoci vieš, že ju musíš spraviť a ubližuješ tým sám sebe. Takže čo treba v tomto prípade spraviť? Urob ju ako prvú a budeš mať celý deň pokoj. Naozaj. Alebo ju chceš naozaj odkladať, a potom ešte celý deň nadávať, že je to to jediné, čo ťa drží od vytúženého pokoja? Nuž, priority.

 1. Raňajkuj

Bez ohľadu na tvoj osobný názor, raňajky sú skutočne tým najdôležitejším jedlom dňa. Nepodceňuj ich. Ani auto bez paliva sa ďaleko nedostane. Takže si nájdi tých pár minút navyše, dopraj si výdatnú stravu a nadopuj sa tou potrebnou energiou, ktorá ti pomôže prežiť deň.

 1. Dvojminútové pravidlo

Všetko, čo dokážeš spraviť v priebehu dvoch minút – zavolať doktorovi, odpovedať na e-mail, zavolať mame, že prídeš na obed – treba spraviť bezodkladne. Nie je nič horšie ako nechať nabaľovať kopec drobných vecí, z ktorých neskôr niet úniku.

 1. Netráp sa pre maličkosti

Ak sa ti už stane, že sa ti nakopí veľa drobných úloh, môžeš mať pocit, že nevieš, kde ti hlava stojí a cítiš sa trochu stratený. Ale povedzme si úprimne, že ľudia trochu radi preháňajú a radšej budú 5 minút lamentovať nad niečím, čo dokážu vybaviť za spomínané dve minúty. Takže ak sa chceš trápiť, tráp sa nad veľkými, dôležitými vecami, nie nad tým, čo vybavíš do pár minúť.

 1. Prísľuby

Je omnoho jednoduchšie porušiť sľub, ktorý dáš sám sebe (a ešte aj taký, ktorý nespomenieš nikomu inému) , ako sľub, ktorý dáš inej osobe. Nechceš byť predsa za toho, čo nasľubuje hory-doly a nakoniec nesplní nič, však? To nie je dobré pre žiadny biznis.

 1. Spánok, spánok , spánok

Ďalšia zlatá klasika, s ktorou sa nedá nesúhlasiť. To je skrátka fakt. Pokiaľ chceš byť produktívny, potrebuješ spánok. 7 až 8 hodín spánku denne a budeš produktívny, šťastný… a vyspaný.

 

 1. Nedeľná príprava

Ak bývajú pondelky bláznivé a už cez víkend kvôli tomu nevieš poriadne oddychovať, sprav zopár vecí už v nedeľu. Nemusíš vybavovať e-maily ani telefonáty (tie druhí zrejme až tak neocenia), stačí, ak si spravíš plán hry na ďalší deň a hneď sa ti bude oddychovať ľahšie.

I love my job office desk

foto: quotesgram.com

 1. Zlozvyky? Sťaž to sám sebe

Každý máme nejaký zlozvyk, ktorého by sme sa radi zbavili. Alebo neradi, ale vieme, že nám skrátka bránia v produktivite, a to predsa nechceme. Takže, ak máš pocit, že sleduješ televíziu viac, ako by si mal, urob si to ťažšie. Polož ovládač na vrchnú poličku, kde máš k nemu ťažší prístup. Surfuješ po internete, keď máš robiť niečo iné? Odpoj na chvíľu wifi. Sprav veci ťažšie sám pre seba a po čase si poďakuješ. Je ťažké zlomiť návyky, ktoré máme. Ale nie nemožné.

 1. Uisti sa, že tvoje ciele sú realistické

Pokiaľ máš nereálne plány a predstavy, bohužiaľ, zrejme sú už v tomto momente odsúdené na zánik. A to najmä vtedy, ak na nich nehodláš pracovať. Nemôžeš si sľúbiť, že zabehneš maratón, no behať si nebol už 7 rokov. Vieš čo myslím? Buď realista. Ak niečo skutočne chceš, pracuj na tom. Zlepšuj sa, krok za krokom, hoci ti to bude trvať aj niekoľko rokov. Všetko je to predsa o ceste, nie o destinácií.

 1. Zostaň pozitívny!

Toto snáď ani nepotrebuje komentár. Nemôžeš očakávať, že budeš viesť pozitívny život, keď za všetkým vidíš prekážku a máš pocit, že všetko ide proti tebe. Hlavu hore, úsmev, a poď za svojimi snami.

Zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: gettyimages.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech