Býval v sude, ukájal sa na verejnosti a vynadal Alexandrovi Veľkému. Príbeh gréckeho filozofa Diogenesa je plný bizarností

  • Diogenes zo Sinópy bol gréckym filozofom
  • Je známy bývaním v sude či hádkami s Platónom
  • Neuznával žiadne sociálne normy
diogenes zo sinópy
Umelecké diela vyobrazujúce Diogenesa zo Sinópy, Wikimedia Commons/Walters Art Museum, Artchive
  • Diogenes zo Sinópy bol gréckym filozofom
  • Je známy bývaním v sude či hádkami s Platónom
  • Neuznával žiadne sociálne normy

Aj história má svoje celebrity. A kým je napríklad Napoleon známy svojimi úspechmi alebo Einstein svojou genialitou, existuje aj postava, ktorú preslávila jej číra bizarnosť a neortodoxnosť. Je ňou istý antický filozof, ktorého dejiny poznajú ako Diogenesa zo Sinópy.

Od skutočne skromného spôsobu života cez legendárne výroky a pohŕdanie aj tými najváženejšími osobnosťami, o Diogenesovi sa dá povedať skutočne mnoho. V prvom rade išlo o najradikálnejšieho predstaviteľa filozofickej školy cynizmu, ktorá je sama o sebe baštou skutočne netradičných hodnôt, keďže vo svojej podstate odmieta všetky bežné spoločenské normy.

V kombinácii so zdanlivo veľmi netradičnou osobnosťou a citom pre humor sa filozof zapísal do histórie ako človek, ktorého by sme dnes označili výrazom troll. Podobný názor mal na svojho kolegu aj slávny Platón, ktorý ho podľa portálu World History opísal slovami: „Ako Sokrates, ktorý sa zbláznil.

Biedne začiatky

Napriek svojmu pôvodu, ktorý je bežne spomínaný spoločne s Digenesovym menom, v Sinópe nestrávil veľkú časť svojho života. Už v mladom veku bol z mesta vyhostený, pravdepodobne pre nekalé finančné aktivity svojho otca. Diogenes sa preto presťahoval do Atén, kde mu bolo od kamaráta prisľúbené bývanie.

Ako by však povedali naši susedia, „skutek utek“ a Diogenes skončil na ulici, kde si príbytok vytvoril v zabudnutom vínnom sude neďaleko chrámu Cybele. V pôvodne dočasnom domove napokon strávil celý svoj život v Aténach. Prebývanie v sude je v histórii už ikonickou súčasťou filozofovho príbehu. 

Ani v antickom Grécku sa však človek nemohol stať filozofom len tak. Najprv bolo potrebné stať sa študentom u už etablovaného filozofa, ktorým bol v Diogenesovom prípade Antisthenes z Atén, zakladateľ školy cynizmu. Keďže sa však rozprávame o Diogenesovi, jeho študentský život snáď ani nemohol započať normálnym spôsobom.

diogenes a antisthenes
zdroj: Wikimedia Commons/Bibliothèque nationale de France - Antisthenes odháňajúci Diogenesa palicou

Namiesto toho ašpirujúci filozof schytal niekoľko bitiek palicou. Antisthenes totiž Sinópana nepovažoval za vhodného uchádzača na pozíciu svojho študenta, a tak ho pôvodne odmietol. Diogenes však s týmto rozhodnutím nesúhlasil a opakovane naliehal na Antisthenesa, aby ho pod svoje krídla zobral, čo prerástlo až k tomu, že ho Antisthenes od seba odháňal palicou.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: World History, Jetset Times, The University of Tennessee, University of Chicago

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá