Čechom sa možno podarí ukončiť sucho na púštiach, ich nový systém by to dokázal

  • S.A.W.E.R dokáže kondenzáciou vyrobiť vodu zo vzduchu
  • Využíva iba solárnu energiu
  • Vie vyprodukovať až 200 litrov vody denne
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • S.A.W.E.R dokáže kondenzáciou vyrobiť vodu zo vzduchu
  • Využíva iba solárnu energiu
  • Vie vyprodukovať až 200 litrov vody denne

Získavanie vody zo vzduchu môže znieť ako sci-fi, no už pár rokov ide o realitu. Svoju ruku k dielu priložili aj českí vedci, ktorým sa podľa informácií Univerzitného centra energeticky efektívnych budov a Fakulty strojárstva ČVUT v Prahe podarilo vymyslieť prístroj s názvom S.A.W.E.R., teda Solar Air Water Energy Resource.

Technológia dokáže nielen vyrobiť vodu v oblastiach, kde je k nej ťažký prístup, vie dokonca aj premeniť neúrodnú vyschnutú pôdu na úrodnú a vhodnú na vysádzanie plodín.

Tento systém vznikol ešte v roku 2017 a na svoje fungovanie využíva iba solárnu energiu. Je prispôsobený na obzvlášť náročné podmienky v púštnych oblastiach, kde sa síce vodná para nachádza, ale klimatické podmienky prístup k čerstvej pitnej vode neumožňujú. Iné systémy využíva na produkciu vody iba chladiče, avšak S.A.W.E.R. z dielne českých vedcov vzduch aj otepľuje. Na jeho vývoji sa podieľalo Univerzitné centrum energeticky efektívnych budov a Fakulta strojárstva ČVUT v Prahe. Podobný systém už vymyslela napríklad aj firma v Izraeli vystupujúca pod značkou Watergen.

>>>Watergen vyrába vodu zo vzduchu, plánujú expandovať aj do strednej Európy

Ako to funguje?

Systém je dvojstupňový a využíva materiál desikant, ktorý dokáže na svoj povrch viazať vodnú paru. Ten odoberie vonkajšiemu vzduchu vodnú paru a zadrží ju. Odvlhčený vzduch sa potom odvedie späť do vonkajšieho prostredia. Zároveň technológia nasaje ďalší vzduch s jeho prirodzeným obsahom pary, ktorý sa ohreje na tak vysokú teplotu, aby bolo možné z povrchu desikantu získať vodnú paru a tým sa navlhčí púštny vzduch. Vzduch pri väčšej teplote totiž viaže väčšie množstvo vodnej pary. Na chladič potom prichádza oveľa vlhčí vzduch, čím je možné získať oveľa viac vody kondenzáciou.

zdroj: Fakulta strojárstva ČVUT v Prahe

Koľko vody vyrobí?

Prístroj je schopný vyrobiť až 200 litrov vody za deň, čo je obrovský rozdiel v porovnaní s technológiami, ktoré vzduch neohrievajú. Bežné chladiče vyrobia priemerne 10 litrov vody denne. Vedľajším efektom S.A.W.E.R. je potom teplá voda, využiteľná na sprchovanie a chladný vzduch pre klimatizáciu budov. Zvyšná voda sa dá tiež využiť na zavlažovanie.

Systém poputuje do Spojených arabských emirátov

Hoci už došlo k úspešnému testovanie technológie v simulátore, ktorý napodoboval klimatické podmienky púšte, tentokrát sa Česi rozhodli vyskúšať ju v realite. Jej fungovanie plne overia na púšti v Saudskej Arábii.

Trochu nás prekvapilo, že realita funguje o niečo lepšie než teória. Pre fungovanie je potrebný o niečo nižší chladiaci výkon, aby sme dostali rovnaké množstvo vody,“ hodnotí docent Tomáš Matuška z ČVUT UCEEB doterajšie testovánie pre univerzitu. Zároveň dodáva, že skúšky ešte zďaleka nekončia, pretože zariadenie je potrebné preveriť v reálnych púštnych podmienkach.

Zdroj: Univerzitné centrum energeticky efektívnych budov, Fakulta strojárstva ČVUT v Prahe

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá