Celé dni sa pozerajú na násilie a šialené konšpirácie. Práca, ktorá je čistým peklom

  • Moderátori TikToku spomínajú na najhoršie časy ich života
  • Museli sledovať násilné videá plné krvi a smrti
  • Z depresie sa dostávali niekoľko mesiacov
  • Moderátori TikToku spomínajú na najhoršie časy ich života
  • Museli sledovať násilné videá plné krvi a smrti
  • Z depresie sa dostávali niekoľko mesiacov

V rozhovore pre Business Insider sa so svojou skúsenosťou s TikTokom podelil muž, ktorého identita zostala kvôli jeho bezpečnosti tajnou.

„Pracoval som pre Majorel, jednu zo spoločností, ktoré TikTok využíva na externé moderovanie obsahu. Bol som moderátorom španielskeho a latinskoamerického regionálneho obsahu TikTok viac ako dva roky,“ spomína zdrvený moderátor obsahu na svoj pracovný život.

Úlohou moderátora TikToku je kontrolovať obsah všetkých videí bez akejkoľvek cenzúry a na základe toho ho následne musí rozdeliť do dvoch kategórií – obsah, ktorý nemôže byť sprístupnený verejnosti (násilie) a obsah, ktorý je bezpečný.

Začiatky boli skvelé, „horor“ nastal až po po roku

Ako spomína bývalý zamestnanec, zo začiatku bola jeho práca veľmi príjemná. Pracovný útlm začal nastupovať až po niekoľkých mesiacoch. Každý deň sa pre neho začínal stávať stereotypom, ktorý po roku vyústil do prvých príznakov syndrómu vyhorenia.

Ciele, ktoré spoločnosť stanovila pre moderátorov, boli enormné a neľudské. Za deň museli vyhodnotiť okolo 1 000 videí. Situácii nepomohla ani aktualizácia TikToku, po ktorej mohli na sociálnu sieť používatelia pridávať videá dlhšie ako 5 minút.

Aj napriek tomu, že zo spoločnosti Majorel odišiel pred 4 mesiacmi, trvalo mu týždne, kým sa z traumatického obdobia zotavil. 

„Nechcelo sa mi pracovať. Bol som v depresii. Teraz sa cítim oveľa lepšie. Stres a depresia trvali aj po tom, čo som skončil. Bál som sa, že kvôli takejto hlúposti stratím aj novú prácu,“ prezradil.

Ľudia v tejto práci nezostávajú viac ako jeden rok

Ako uvádza vo svojom priznaní, z jeho zamestnania vyhadzovali ľudí aj na základe jedného zlého videa. Zamestnávateľ očakával od svojich podriadených robotické správanie, pri ktorom častokrát strácali koncentráciu a s ňou spojenú motiváciu.

„Ak sa niekomu viackrát stalo, že moderátor mal na obrazovke video, ktoré by malo byť označené dôležitým štítkom – porno, samovražda, smrť – ale neurobil tak, dostal automaticky výpoveď,“ spomína.

Vo zvyku mali pracovať aj 7 dní po sebe. O všetkých zmenách rozhodovala spoločnosť, ktorá svojim zamestnancom neposkytovala absolútne žiadny oddych.

„Najhoršie, čo som videl, bol repost zo živého videa na Facebooku jedného chlapíka, ktorý sa v priamom prenose zavraždil strelnou zbraňou,“ pokračuje.

O podobnom prípade zo sociálnej siete Facebook informovalo aj BBC prostredníctvom YouTube kanálu BBC News, v ktorom jeden z bývalých moderátorov opísal vlastnú skúsenosť s „najhoršou prácou na svete“.

Moderátori obsahu na TikToku zažívali peklo aj pri práci z domu

Ani práca z domu nič nezmenila. Brutálny obsah bol na rovnakej úrovni, ako v kancelárii. Zamestnanci mali počas tohto obdobia stretnutia s psychológmi, ktoré trvali týždeň alebo dokonca niekoľko mesiacov, záviselo to od danej osoby.

„TikTok neustále oznamuje nové pravidlá. V jeden deň sa rozhodnú pre jednu vec a neskôr to odvolajú. Mám pocit, že ani oni sami nevedia, čo robia.“

Mesačne si takto dokázal zarobiť okolo 1 180 dolárov v závislosti od dane a od toho, či bola práca vykonávaná počas sviatkov. No už podľa svedectva možno vydedukovať, že takýto plat je na prácu pre momentálne najväčšiu sociálnu sieť primalý. Platové ohodnotenie bolo obzvlášť zlé vzhľadom na to, aká psychicky náročná práca to pre neho bola.

TikTok moderátori obsahu depresia
zdroj: Unsplash/Florian Schmetz

V kancelárii to bolo oveľa lepšie, pretože sme mali kontakt s tímom. Trochu sme sa porozprávali a zabavili. Pracovať z domu, to nie je to isté, aj keď občas sme sa predsa len stretli. No aj keď veľa chatujeme, nie je to to isté. A ak ste boli v skupine na WhatsAppe, ani v deň voľna ste žiadne voľno nemali.“

Toto nie je jediný prípad, kedy TikTok útočil na psychiku

Podobným prípadom sa zaoberala aj americká agentúra NPR, ktorá prišla s výpoveďami niektorých ľudí. Tí sa na základe negatívnej skúsenosti rozhodli TikTok žalovať za emocionálnu daň z extrémne znepokojujúcich videí.

„Povedali nám, že budeme prvou líniou pri ochrane detí pred videním násilného obsahu,“ povedala bývala moderátorka TikToku Ashley Velez. Situácia sa však zvrtla a dennodenne sa musela prizerať na utrpenie ľudí či zvierat.

Velezová pracovala pre TikTok od mája do novembra 2021, ako jeden z približne 10 000 moderátorov obsahu po celom svete, ktorých úlohou je sledovať videá na platforme a regulovať nevhodný obsah. 

Konflikt nakoniec vyústil do žaloby. V nej právnici uviedli, že psychická trauma týchto ľudí nepochádza len z videí, ktoré sú násilné. Ale taktiež zo šírenia konšpiračných teórií vrátane nahrávok naznačujúcich, že pandémia COVID-19 je podvodom alebo popieraním holokaustu.

Stále nie je jasné, kedy presne nadobudne moderovanie obsahu na TikToku novú formu a ani to, ako by vlastne mala vyzerať. Odkedy Rusko napadlo Ukrajinu, momentálne najviac rozšírená sociálne sieť je pod novým tlakom, pretože sa snaží udržať náskok pred záplavou zavádzajúcich videí o vojne.

Podobných prípadov, ako bolo uvedené vyššie, sa deje po celom svete oveľa viac. A nejde len o sociálnu sieť TikTok, ale taktiež aj Facebook, Instagram a iné. Byť moderátorom obsahu nie je jednoducho robota pre každého a slabšie povahy by sa mali takejto pracovnej pozícii vyhýbať na míle ďaleko.

Zdroje: NPR, Business Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá