Tento víkend môžeš na Slovensku pozorovať polárnu žiaru. K nebeskému divadlu sa neskôr pridajú aj kométy

  • Slnečná škvrna, ktorá bola otočená k Zemi, vybuchla. Polárne žiary, ktoré s ňou súvisia, budú pozorovateľné aj z našich končín
  • K Zemi sa zároveň vracajú kométy. Pozorovateľné by mali byť aj zo Slovenska, stačiť ti bude malý ďalekohľad
polárna žiara
Unsplash/Bit Cloud
  • Slnečná škvrna, ktorá bola otočená k Zemi, vybuchla. Polárne žiary, ktoré s ňou súvisia, budú pozorovateľné aj z našich končín
  • K Zemi sa zároveň vracajú kométy. Pozorovateľné by mali byť aj zo Slovenska, stačiť ti bude malý ďalekohľad

Na Slovensku bude opäť možné pozorovať polárnu žiaru. Pred pár dňami sme ťa informovali o tom, že sa škvrna na Slnku otáča k Zemi. Upozorňovali sme, že príde k jej erupcii a ak bude dostatočne silná, jej dopady pocítime aj my na našej planéte. Dokonca priamo v slovenských domácnostiach.

Škvrna včera vybuchla, pričom išlo o jednu z najsilnejších erupcií tohto roka, informuje Slezská univerzita. Okrem strašidelnejších predpovedí, ktoré predpokladajú až výpadky elektriny, existujú aj príjemnejšie možnosti. Je šanca, že z našich končín budeme môcť sledovať polárnu žiaru.

Neuvidíš ju len tak kdekoľvek

Ak by si ju chcel vidieť aj ty, najdôležitejšie je vybrať si správne miesto. Musí byť odtiaľ dobrý výhľad na sever a určite by si sa mal vyhnúť svetelnému znečisteniu. Predpovede počasia zatiaľ naznačujú, že bude pekne, čo šancu, že žiaru skutočne zbadáš, výrazne zvyšuje. Výhľad by nemal rušiť ani mesiac.

Prekážkou jedinečného nebeského divadla však môže byť hmla, ktorá sa môže vytvoriť kdekoľvek a kedykoľvek.

V našich končinách sa podobná skutočnosť opakuje málokedy. Ide teda o naozaj jedinečnú príležitosť, ktorá sa zrejme dlhšie nezopakuje.

Národný úrad pre oceán a atmosféru tvrdí, že polárna žiara sa bude dať pozorovať aj zo stredných zemepisných šírok, teda aj zo Slovenska a Česka. Ak bude geomagnetická búrka taká silná, ako sa astronómovia aktuálne domnievajú, žiaru bude vidieť už v sobotu, 30. októbra, krátko po zotmení a pozorovateľná by mala byť celú noc, informuje Fyzikálny ústav v Opave

zdroj: Unsplash/ Joshua Harvey

Mimoriadne silná erupcia

Slnečné erupcie sú klasifikované v triedach A, B, C, M a X, kde písmeno A označuje najslabšiu a písmeno X tú najsilnejšiu triedu slnečných erupcií pri vlnovej dĺžke 100 – 800 pikometrov, informuje Fontech.

Erupcia sa odohrala v aktívnej oblasti AR2887. Astronómovia zaznamenali na danom mieste poslednom čase viacero výbuchov triedy B. Pri slabých erupciách ide o triedu A, výbuchy triedy B sú výrazne silnejšie, uvoľnená energia je pri nich až desaťnásobne vyššia.

Včerajšia erupcia bola mimoriadne silná, zaradili ju do triedy X1. Uvoľnil sa pri nej hustý oblak nabitých častíc, ktorý aktuálne mieri k Zemi. Ak sa oblak stretne so zemskou atmosférou, vytvorí žiarenie, ktoré je bežné skôr v severských oblastiach. Astronómovia však teraz predpokladajú silné arktické polárne žiary, ktoré by mohli byť pri zvýšenej intenzite viditeľné aj zo Slovenska.

Pozorovať môžeš aj kométy

K Zemi sa po šiestich rokoch vracia krátkoperiodická kométa Čurjumov-Gerasimenko. Kométa Leonard, ktorej obežná doba je približne 70 000 rokov, bola objavená začiatkom tohto roka a jej jasnosť sa bude pohybovať na hranici viditeľnosti voľným okom.

Obe kométy budú zo Slovenska viditeľné aj malými ďalekohľadmi. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Katarína Gáliková.

zdroj: Unsplash/ Justin W

Krátkoperiodická kométa 67P/Čurjumov-Gerasimenko patrí do Jupiterovej rodiny komét. Má nepravidelný tvar, skladá sa z dvoch lalokov.

Kométu v roku 1969 objavili ukrajinskí astronómovia Klym I. Čurjumov a Svetlana I. Gerasimenková. Jej obežná doba je 6,44 roka. Perihéliom prejde 2. novembra a zo Slovenska bude do konca roka viditeľná prakticky celú noc s výnimkou večerného súmraku,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Dlhoperiodickú kométu C/2021 A1 Leonard objavil americký astronóm Greg J. Leonard. Zo Slovenska ju bude možné pozorovať do 10. decembra.

V novembri bude zo Slovenska viditeľná v druhej polovici noci, začiatkom decembra ráno pred východom Slnka,“ spresnil Svoreň. Dodal, že 12. decembra sa kométa k Zemi priblíži na vzdialenosť 34,9 milióna kilometra.

Ak sa splnia naše očakávania, pôjde o najjasnejšiu kométu roku 2021,“ zdôraznil Svoreň.

Zdroje: Fyzikálny ústav v Opave, TASR, SIU, Fontech

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá