Škvrna na Slnku sa otáča smerom k Zemi a hrozí erupcia. Ak bude silná, prídeme na nejaký čas o elektrinu

  • Ak sa nahromadená energia zo solárnej škvrny uvoľní, nastane erupcia
  • Škvrna, ktorú vedci zaznamenali, sa otáča k Zemi
slnko
Unsplash/NASA
  • Ak sa nahromadená energia zo solárnej škvrny uvoľní, nastane erupcia
  • Škvrna, ktorú vedci zaznamenali, sa otáča k Zemi

Škvrna, ktorú objavili na Slnku, sa otáča k našej planéte. Ak by bola jej erupcia silná, je možné, že ju pocítime aj my na Zemi, informuje portál iMeteo.

Miesta sú tmavšie, pretože sú omnoho chladnejšie

Slnečné škvrny sú tmavšie a chladnejšie miesta na slnečnom povrchu. Povrchová teplota slnečnej fotosféry zväčša dosahuje približne 5 500 °C, informuje Meteopress. V oblasti spomínaných škvŕn ide približne o dvetisíc stupňov menej.

Práve kvôli ich nižšej teplote vzniká na povrchu Slnka kontrast so žiarivou fotosférou, z ktorej k nám dopadá najviac viditeľného žiarenia, čím vznikajú škvrny.

Tvoria sa kvôli lokálnym magnetickým poliam, ktoré zabraňujú bežnému prúdeniu plazmy. V danej oblasti je tak omnoho nižšia teplota, ako v jej okolí. Škvrny sa spravidla vyskytujú na miestach, na ktorých je intenzívna magnetická aktivita.

Následky môžu byť krásne, ale aj hrozivé

Portál Phys píše, že slnečné škvrny sú pre nás najviditeľnejším znakom slnečnej aktivity. Čím viac je na povrchu Slnka solárnych škvŕn, tým je naša materská hviezda aktívnejšia.

Ak sa nahromadená energia zo škvrny uvoľní, nastane slnečná erupcia, píše iMeteo. Aktuálne ide o slnečnú škvrnu, ktorá je klasifikovaná ako AR2887: Pri silnejšej erupcii môže zasiahnuť aj Zemskú atmosféru.“

Erupcie z tejto škvrny môžu spôsobiť výpadky elektrickej energie či satelitného systému. V takom prípade však ide o najhorší možný scenár.

Následky erupcie môžu byť aj krásne. Vysoká aktivita môže v polárnych oblastiach tvoriť polárne žiary. Tie budú pozorovateľné možno aj nižšie, v okolí obratníka.

V okolí zaznamenali viac slabších výbuchov

Podľa Národného úradu pre oceán a atmosféru bola slnečná aktivita v posledných dňoch veľmi nízka. Práve región 2887, kde sa nachádza aj škvrna však vyprodukoval hneď niekoľko výbuchov triedy B.

Pri slabých erupciách ide o triedu A, výbuchy triedy B sú výrazne silnejšie, uvoľnená energia je pri nich až desaťnásobne vyššia. V praxi to znamená, že by pri erupcii mohla vyvrhnúť aj časť koronálnej hmoty, ktorá by mohla zasiahnuť až Zem.

Slnečné erupcie sú klasifikované v triedach A, B, C, M a X, kde písmeno A označuje najslabšiu a písmeno X tú najsilnejšiu triedu slnečných erupcií pri vlnovej dĺžke 100 – 800 pikometrov, informuje Fontech.

Zdroje: imeteo.sk, Meteopress, Fontech

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá