Chaos s opatreniami po slovensky: Polícia zmätkuje a od ľudí žiada potvrdenie, ktoré nemusia mať

  • Ľudia, ktorí za posledné tri mesiace prekonali COVID-19 sa nemusia polícii preukazovať potvrdením od lekára
  • Vďaka úprave vyhlášky hlavného hygienika im stačí napríklad aj SMS o tom, že boli v minulosti pozitívni
  • Podľa komory lekárov to však mnoho kontrolných orgánov stále neberie na vedomie
kontrola, polícia
TASR/Milan Drozd
  • Ľudia, ktorí za posledné tri mesiace prekonali COVID-19 sa nemusia polícii preukazovať potvrdením od lekára
  • Vďaka úprave vyhlášky hlavného hygienika im stačí napríklad aj SMS o tom, že boli v minulosti pozitívni
  • Podľa komory lekárov to však mnoho kontrolných orgánov stále neberie na vedomie

Slováci si už pomaly začínajú zvykať, že deň čo deň sa prebúdzajú do lockdownu, ktorého koniec zrejme tak skoro nenastane. Zákaz vychádzania začal platiť opätovne od 8. februára 2021 v čase od 05:00 – 01:00 hodiny nasledujúcej noci. Takýto stav má platiť do odvolania, najneskôr však do konca núdzového stavu, teda uplynutím 19. marca 2021.

Bez testu, nie staršieho ako sedem dní sa môžeš mimo svojej domácností pohybovať napríklad vtedy, ak si bol zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19 aj druhou dávkou vakcíny a od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní. K dnešnému dňu je v našej krajine spolu 42 441 takýchto ľudí. 

Slovenské gastro prevádzky sú absolútne na dne, predávajú majetok, aby prežili zimu

Oveľa väčšiu kategóriu tých, ktorí sa môžu pohybovať aj bez negatívneho testu, tvoria ľudia, ktorí COVID-19 prekonali. Spolu ich je viac ako 251 000. V tomto prípade ti stačí doklad o prekonaní tohto ochorenia, nie však starší ako tri mesiace.

Nakoľko všeobecní doktori zaznamenali zvýšený záujem o vydávanie daného potvrdenia, niektorí z nich pristúpili k jeho spoplatneniu. To vyvolalo veľkú kritiku širokej aj odbornej verejnosti a rezort zdravotníctva pristúpil k zmenám.

kontrola, polícia
zdroj: TASR/Milan Drozd

Príslušné orgány tak už pri kontrole ľudí uznávajú aj certifikáty prípadne SMS-ky o pozitivite, ktoré sú de facto jasným dokladom, že pacient COVID-19 prekonal a z ktorých sa dá jednoducho vypočítať, či už prešli požadované tri mesiace, aby takýto občan nemusel ísť na povinné testovanie.

Zdá sa však, že nie všetky kontrolné orgány o upravenej vyhláške hlavného hygienika vedia. 

„Slovenská lekárska komora dostala viacero podnetov od všeobecných lekárov, ku ktorým opäť začali chodiť pacienti a žiadať potvrdenie o prekonaní COVID-19. Potvrdenie od pacientov vraj žiadajú policajti a zamestnávatelia, a to napriek tomu, že už niekoľko týždňov platí schválené nariadenie ministerstva zdravotníctva aj hlavného hygienika, že prekonanie COVID-19 potvrdzuje aj SMS o pozitivite, prípadne certifikát,“ objasňuje SLK.

Hrozí Slovensku kolaps COVID automatu? Obce upozorňujú Krajčího na zásadný problém

Potvrdenie od všeobecného lekára o prekonaní COVID-19 tak na Slovensku nie je potrebné. SLK preto opätovne vyzýva kompetentných, aby upozornili príslušné orgány, aby uznávali ako doklad o prekonaní chorenia COVID-19 aj spomínané SMS či certifikáty.

Kontrolovala ťa už polícia počas núdzového stavu?

Komora zároveň prosí pacientov, aby nechodili zbytočne do ambulancií všeobecných lekárov, ak majú potvrdenie o pozitivite v SMS, v e-maile či vo forme certifikátu. Ak po oficiálnom potvrdení od lekára veľmi túžiš, vybaviť si ho môžeš aj cez internet z pohodlia domova.

„Stačí, ak osoba vyplní osobné údaje, preukáže sa pozitívnym výsledkom, uvedie dátum predmetného testovania na COVID-19 a typ testu, akým bolo ochorenie potvrdené. Dá sa vybrať medzi tromi možnosťami – PCR test, antigénový test alebo vyšetrenie na protilátky,“ hovorí Patrik Stieranka z online objednávkového systému ecasenka.sk.

zdroj: ecasenka.sk

Ošetrujúci lekár následne tento vyplnený dotazník dostane a na jeho základe potom vydá potvrdenie. Pacient tak nezaťažuje lekára, ale všetko vie vybaviť online. Ambulantní lekári si vedú dôkladnú evidenciu pozitívnych pacientov, ktorí ochorenie prekonali.

„Lekár má možnosť informovať pacienta SMS správou o vybavení potvrdenia, ktoré buď má pripravené v ambulancii, alebo mu ho zašle naskenované e-mailom. Ak si lekár účtuje poplatok za vydanie potvrdenia, pacientovi pošle do e-mailu aj číslo účtu, na ktorom má poplatok uhradiť,“ dodal Stieranka.

Zdroje: SLK, MZSR, korona.gov.sk, ecasenka.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá