Dnes je Pamätný deň obetí rómskeho holokaustu. Úctu vzdali Čaputová aj Korčok

  • Druhý august je dňom pripomenutia si rómskeho holokaustu
  • Úctu vyjadrila aj Čaputová, či Korčok
  • Udalosť je podľa ich slov málo preberaná
čaputová holokaust
TASR/Jaroslav Novák, Unsplash/Karsten Winegeart
  • Druhý august je dňom pripomenutia si rómskeho holokaustu
  • Úctu vyjadrila aj Čaputová, či Korčok
  • Udalosť je podľa ich slov málo preberaná

Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré si od roku 2015 každoročne pripomínajú 2. august ako Pamätný deň obetí rómskeho holokaustu. V statuse na sociálnej sieti si ho pripomenula aj prezidentka Zuzana Čaputová, podľa ktorej je rómsky holokaust nepoznaný a stále málo zdokumentovaný.

Tragický príbeh

Aby sa história neopakovala, podľa hlavy štátu je potrebné porozumieť tomu, čo znamená nenávisť, ponižovanie a diskriminácia pre konkrétnych ľudí a ich rodiny, ktorí ju zažívajú. „A ako sa dá skĺznuť od slov posilňujúcich predsudky a nenávisť až k vyvražďovaniu,“ zdôraznila prezidentka.

Hlava štátu spomenula stretnutie s Adelou Makovou z Badína (okr. Banská Bystrica), ktorej mama a stará mama rozprávali príbehy z vojny. „Mala len rok, keď gardisti zabili jej otca, partizána. Rozprávala mi, ako Rómov na sklonku vojny gardisti chytali na uliciach a popravovali v Kremničke. Ako po zavraždených ostali siroty,“ píše v statuse Čaputová.

Adela Maková jej mala rozprávať aj o tom, ako Rómovia spoznávali svojich blízkych po vojne pri exhumácii v masových hroboch len podľa oblečenia, či ako jej otčim, ktorý prežil dva koncentračné tábory, o týchto spomienkach pred rodinou a deťmi nechcel nikdy hovoriť.

Povedala mi aj o svojom živote, ako doma nemali peniaze na štúdium a ako 14-ročná nastúpila do závodu Slovenka ako priadka, ukázala mi aj článok, ktorý napísali o jej usilovnosti,“ pokračuje prezidentka. „Veľmi si želá, aby ľudia našli k sebe cestu porozumenia, aby nevinní ľudia a deti nepociťovali strach, z nenávisti a z vojny, ktorú ona ešte ako maličká zažila.

 

Zuzana Čaputová pridáva k svojmu statusu aj preklad jej slov do rómskeho jazyka.

Históriu je nutné poznať

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok taktiež vzdal úctu Rómom, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny a ocenil ich zapojenie sa do protifašistického odboja. Informuje o tom v tlačovej správe komunikačný odbor rezortu zahraničia.

Minister sa tejto téme venoval aj na svojom účte na sociálnej sieti Facebook. „Popri osudoch slovenských Židov sa často zabúda na systematické vyvražďovanie Rómov, ku ktorému dochádzalo počas druhej svetovej vojny,“ píše v statuse.

 

Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny zahynulo až okolo pol milióna európskych Rómov a Sintiov. „Táto tragédia bola dlhé roky v našej spoločnosti zabudnutá a ignorovaná, čoho dôsledky cítime dodnes, nakoľko rómske komunity stále čelia predsudkom a diskriminácii,“ skonštatoval Korčok.

K perzekúciám, vraždám či popravám Rómov dochádzalo podľa ministra aj na území dnešnej Slovenskej republiky. „Máme povinnosť pripomínať si aj túto súčasť našich dejín, pretože len tak sa môžeme z histórie poučiť,“ dodal minister.

Témou rómskeho holokaustu sa zaoberá Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu. Slovensko je jej dlhoročným aktívnym členom a aktívne pristupuje k medzinárodnej spolupráci v oblasti vzdelávania, zachovania pamiatky a výskumu genocídy Rómov počas holokaustu.

Zdroje: Facebook/Ivan Korčok, Facebook/Zuzana Čaputová, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá