Dostane bratislavský nočný život ďalšie nové pravidlá?

  • Čo sa týka slobody bratislavského nočného života, nie je to vôbec ružové. Mesto sa rado správa ako prísny rodič, ktorý chce stoj, čo stoj určovať obyvateľom večierku, kedy majú dopiť posledné pivo a potichu sa pobrať do postele.
bazivot
unsplash.com/pixabay.com
  • Čo sa týka slobody bratislavského nočného života, nie je to vôbec ružové. Mesto sa rado správa ako prísny rodič, ktorý chce stoj, čo stoj určovať obyvateľom večierku, kedy majú dopiť posledné pivo a potichu sa pobrať do postele.

Zatiaľ, čo v mnohých prípadoch sa chce Slovensko inšpirovať nariadeniami fungujúcimi vo vyspelejších krajinách, nočnej ekonomiky akoby sa to ani netýkalo. V Londýne sa pri zavádzaní nových návrhov hľadí na záujmy všetkých a prebieha aj poctivá otvorená diskusia, ktorá má priniesť reálne riešenia.

Celkom voľne to funguje aj v metropolách ako je Paríž alebo Zürich. Medzi veľmi výrazných zástancov nočného života patrí známy primátor Amsterdamu Mirik Milan, ktorý bol sám vo funkcii promotéra nočného klubu.

zdroj:unsplash.com

Niekedy sa zdá, že nočný život je vnímaný len ako nejaké nutné zlo. Avšak pulzujúca nočná ekonomika má potenciál pomôcť ktorémukoľvek mestu, či už po sociálnej, kultúrnej alebo ekonomickej stránke.

Predsalen, nočný mestský život je primárne o networingu. Dnes sa však viac pozeráme na obrazovky našich mobilov ako kamarátom do očí. Je preto dôležité vytvárať miesta, kde sa môžeme normálne porozprávať a zabaviť sa. S bujarou nočnou zábavou sú samozrejme spojené aj problémy, tie by sme však mali riešiť pragmaticky.

zdroj:unsplash.com

V Amsterdame sa napríklad zaviedlo udelenie 24-hodinovej licencie v 10 prevádzkach v centre. Nútené zatváranie podnikov o vybranom čase môže v konečnom dôsledku narobiť viac škody ako úžitku. Ak sa budú musieť kluby zatvárať v rovnakom čase, ľudia budú stále plní energie, a tým pádom aj hluční.

zdroj:unsplash.com

Naopak neobmedzené otváracie hodiny spôsobí, že návštevníci opúšťajú klub postupne, tým pádom tichšie a v čase kedy chcú oni. Zavedenie tohto opatrenia spôsobilo výrazný pokrok v rôznych mestách Európy. Otázne je, či by takéto nariadenie bolo reálne uplatiteľné v bratislavskej praxi.

Bratislavský barový život však zrejme znova dostane úplne nové pravidlá. Ak sa nové návrhy schvália začnú platiť v polovici apríla.

Pomaly sa zrejme môžeš začať pripravovať na diskotéky otvorené do 4-hodiny a reštaurácie, ktoré zavrú svoje brány o polnoci. Čo sa týka podnikov vo dvore, v tých si posedíš len do 22:00h. Aby toho nebolo málo, takéto podniky si budú musieť v čase nočného pokoja merať hlučnosť. Bič na podnikateľov v podobe nariadení, je naozaj hrubý. Ak sa návrhy schvália každý podnik bude musieť podľa typu podniku nadiktovať mestskej časti jeho nové otváracie hodiny.

zdroj:unsplash.com autor:Tomáš Jasovský

Nájsť, také riešenie, aby boli všetci spokojní nie je ľahká úloha. Najlepšie by bolo, ak by sme dosiahli rovnováhu medzi záujmami „bujarých“ návštevníkov a obyvateľmi centra túžiacimi po nerušenom spánku. Na druhej strane by sme mali prihliadať na fakt, že práve mestské časti ako je aj Staré Mesto sú oblasťami, odpradávna určenými na stretávanie sa ľudí narozdiel od odľahlejších štvrtí.

Na celú problematiku sa dá pozerať aj z pohľadu nočnej ekonomiky, ktorá tvorí nezanedbateľné zisky. Zdalo by sa, že aj tento faktor by mohol primátorov motivovať k oživeniu centra aj v nočných hodinách a nie opačne. Unáhlené rozhodnutia v tejto situácií, by mohli znamenať klinec do rakvy bratislavských podnikov. Veď predsa, ak zavrieme všetky podniky o 22:00h, žiadna kampaň podporujúca turizmus nás už nespasí.

zdroj:theguardian.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá