Liptov je jedinečný klenot Slovenska, spoznaj jeho krásu na bicykli. Toto je 5 najlepších trás

  • Uži si aktívnu dovolenku na Slovensku. Stráv ju na bicykli, objavovaním krásy Liptova
  • Prinášame ti päť najlepších cyklotrás na Liptove
Liptov cyklo
Ilustračná fotografia, TASR/Miroslava Mlynárová
  • Uži si aktívnu dovolenku na Slovensku. Stráv ju na bicykli, objavovaním krásy Liptova
  • Prinášame ti päť najlepších cyklotrás na Liptove

Letnú dovolenku si veľa ľudí predstavuje ako leňošenie na slnku pri pláži. Niektorí ľudia ale preferujú aktívnejší oddych, pri ktorom môžu spoznávať vybrané mestá alebo krajiny. Čoraz populárnejšia je dovolenka, ktorú ľudia strávia v sedle bicykla. Popularitu získava aj na území Slovenska.

Stredoslovenský región Liptov, patrí k najlepším regiónom na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť v sedle dvojkolesového tátoša. Na bicykli môžeš spoznávať nádhernú prírodu, ktorou je Liptov vychýrený, ale aj turistické atrakcie a osvieženie v podobe kúpalísk či priehradu. 

Ak si na dovolenku na Liptov nedoniesol bicykel, nezúfaj. V regióne sa nachádza množstvo požičovní, ktoré ti dvojkolesového tátoša, či už elektrického alebo klasického, požičajú. 

Zaujímavé cyklochodníky sa nachádzajú po celom regióne, či už dovolenkuješ v Liptovskom Mikuláši a jeho okolí alebo v Ružomberku, môžeš sa tešiť na úžasné zážitky. Prečítaj si 10 tipov na najlepšie cyklotrasy Liptova.

Liptovský Mikuláš – Háj-Nicovô – Smrečany – Žiarska dolina

Trasa sa začína v meste Liptovský Mikuláš, odtiaľ sa treba vydať na Háj-Nicovô. Šliapanie na vrch je dosť strmé, je to tá najnáročnejšia časť trasy. Najlepšie je vyšliapať si až na samotný vrch Hája, kde sa nachádza najväčší vojenský cintorín obetí druhej svetovej vojny na Slovensku.

Z neho je potom pekný výhľad na mesto Liptovský Mikuláš a Liptovskú Maru. Z jeho opačnej strany sa dá vidieť pohorie Západných Tatier, Nízke Tatry a okolité obce. Na Háji je aj oddychová zóna, cvičisko a detské ihrisko. Trasa ďalej pokračuje odbočkou na cestu do Smrečian, stačí sa len spustiť dole kopcom.

V Smrečanoch začína mierne stúpanie a pokračuje až do Žiarskej doliny. V Žiarskej doline je možné sa občerstviť v množstve podnikov, odporúčame Salaš Žiar. Na túto trasu je potrebné mať horský bicykel. Z Hája až po Žiarsku cestu vedie viac-menej poľná cesta. Trasa je dlhá 10,7 km a náročnosť je stredne ťažká.

Ak si chceš trasu uľahčiť, prípadne ísť na cestnom bicykli, potom sa dá absolvovať alternatívna trasa z Liptovského Mikuláša cez Okoličné a Podbreziny ku Smrečanom a odtiaľ do Žiarskej doliny.

zdroj: TASR/Oliver Ondráš

zdroj: Visit Liptov

Cyklotrasa okolo Liptovskej Mary

Cyklotrasa má dva varianty. Prvý je kratší, vhodný pre všetky typy bicyklov, druhý je dlhšia, vhodný pre horské bicykle. Trasy sa dajú začať rovnako z liptovsko-mikulášskej strany, tak aj z ružomberskej strany.

Ľahšia možnosť v podstate kopíruje klasickú cestu pre automobily, jediný rozdiel v nej je, že sa dá ísť cez Bobrovník po hrádzi, čo autá nemôžu, tým sa aj trasa skracuje. Po ceste okrem nádherného výhľadu na Liptovskú Maru môžeš navštíviť archeoskanzen Havránok, alebo sa zastaviť pri Veži kostola Panny Márie.

Po ceste sa dá občerstviť aj v množstve reštaurácií a bufetoch alebo okúpať v Liptovskej Mare, prípadne sa ísť okúpať do Aquaparku Tatralandia alebo Bešenová. Trasa má 39 kilometrov a náročnosť je stredne ťažká.

Druhý variant je náročnejší, vedie z mesta Liptovský Mikuláš cez obce Trstené – Bobrovec – Pavlova Ves – Liptovské Behárovce – Liptovský Trnovec – Kvačany – Dlhá Lúka – Prosiek – Liptovská Anna – Bukovina – Bobrovník – Vlašky – Vlachy – Krmeš – Fiačice – Galovany – Svätý Kríž – Lazisko – Pavčina Lehota – Demänovská dolina – Ploštín – Iľanovo až naspäť do Liptovského Mikuláša.

Po ceste spoznáš krásy týchto liptovských obcí a rovnako sa môžeš občerstviť po ceste v rôznych podnikoch. Trasa má 71 kilometrov a jej náročnosť je ťažká.

zdroj: TASR/Dušan Hein

zdroj: TASR/Dušan Hein

Cyklokorytnička

Cyklokorytnička začína v Ružomberku na ulici Šoltésovej smerom na Banskú Bystricu. Prípadne sa dá začať v Bielom Potoku. Odtiaľ vedie cyklotrasa, ktorá kopíruje trasu bývalej železničky.

Trasa má po celý čas rovinatý povrch s miernym stúpaním. Koniec trasy ku kúpeľom Korytnica je najnáročnejší, ale je to len mierne prevýšenie.

V areáli bývalých kúpeľov sú dostupné štyri pramene, z ktorých sa môžeš osviežiť alebo si načapovať vodu do fľašiek. Trasa má 53 kilometrov a jej náročnosť je veľmi ľahká, preto je vhodná pre celú rodinu. Trasa je vhodná pre horské bicykle.

zdroj: TASR/Miroslava Siváková

Liptovský Mikuláš – Jánska Dolina

Z centra Liptovského Mikuláša sa dá po cyklochodníku dostať do Okoličného a odtiaľ po hlavnej ceste pokračovať po odbočku na Liptovský Ján a odtiaľ až do Jánskej doliny. Celou cestou budeš mierne stúpať.

Najväčšie stúpanie je až v samotnej doline. Celou cestou sa môžeš kochať liptovskou prírodou. Po ceste sa dá navštíviť podzemie pod vežou s mincovňu v Liptovskom Jáne, alebo kúpalisko s termálnou vodou. V samotnej doline sa môžeš schladiť v Stanišovskej jaskyni.

K dispozícii je aj viacero reštaurácií a hotelov. Trasa má 22 kilometrov a jej náročnosť je ľahká. Trasu možno predĺžiť o ďalšie 4 kilometre prechodom do Závažnej Poruby cez les alebo cez lúku.

Ak si vyberieš takéto predĺženie cez horu, tak musíš dávať pozor na medvede, ktoré sa tam v hojnom počte vyskytujú.

zdroj: Visit Liptov

zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Biely Potok – Vlkolínec

Trasa má dva možné varianty, oba sa začínajú v Bielom Potoku. Prvý na chvíľu prekrýva trasu Cyklokorytničky. Potom odbočka na asfaltovú cestu k Vlkolíncu. Úzka cesta plná zákrut sa vyznačuje ostrým dlhým stúpaním.

Trasa síce nie je dlhá, má 4,6 kilometra, ale vďaka náročnému stúpaniu ide o ťažkú trasu, no dá sa absolvovať na všetkých druhoch bicyklov. Druhá trasa ide poza Biely Potok spočiatku po asfaltke, neskôr sa cesta mení na poľnú cestu. Trasa sa tiež vyznačuje dlhým náročným stúpaním.

Jej dĺžka je 5,1 kilometra a náročnosť je ťažká, potrebný je horský bicykel. Väčšina ľudí si na oboch trasách bicykel potlačí, preto je na trasu ideálny aj elektrobicykel. Na konci trasy si môžeš pozrieť dedinku zapísanú v UNESCO a aj jej exponáty. V dedine sa dá aj občerstviť.

zdroj: TASR/Lenka Krošláková

zdroj: TASR/Lenka Krošláková

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 21. júna 2021.

Zdroj: Visit Liptov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá