Dráma na druhom najvyššom vrchu sveta: Horolezci umierajúcemu mužovi nepomohli, prekračovali ho

  • Na druhej najvyššej hore sveta sa udiala tragédia
  • Nikto umierajúcemu nosičovi nepomohol
K2, Mount Everest
Ilustračný obrázok, Mount Everest a K2, Unsplash/Andreas Gäbler
  • Na druhej najvyššej hore sveta sa udiala tragédia
  • Nikto umierajúcemu nosičovi nepomohol

Na druhej najvyššej hore sveta sa pred pár dňami (27. júla) odohrala dramatická scéna. Na K2, najvyššej hore Karakoramu, vo výške 8 611 metrov došlo k najmenej dvom lavínam, pri ktorých mal spadnúť a neskôr zomrieť pakistanský vysokohorský nosič.

Desiatky horolezcov sa počas lavín pritom tlačili ku kľúčovému „úzkemu hrdlu“ vo výške 8 200 metrov, ako o tom píše rakúsky denník Der Standard. Avšak našťastie ich lavína nakoniec ušetrila a netrafila.

Horolezec a hotelier Wilhelm Steindl pre denník povedal, že on sa už v tomto čase otočil, keďže nechcel zomrieť. „Podmienky boli príliš nebezpečné a nechceli sme uviaznuť v zápche pod ľadovými vežami. Keď sa spustila lavína, myslel som si, že 30 ľudí je mŕtvych,“ povedal.

V ten deň sa vydalo zdolať vrchol aj ďalších približne 200 horolezcov. Problémom však podľa zdrojov bola východisková pozícia, krátke časové okno a aj fakt, že kto by v ten deň nedosiahol vrchol, musel by sa vrátiť domov bez slávneho úspechu.  

„Na úzke hrdlo som dorazil okolo druhej hodiny ráno. Tam som čakal na zvyšok mojej výpravy. Zrazu sa spustila lavína, ktorá tesne minula skupinu horolezcov. V tom momente sme sa rozhodli prerušiť výstup a vrátiť sa späť. Bolo to pre nás príliš nebezpečné,“ opísal situáciu pre portál Bild.

Nehumánne správanie horolezcov

Časť tejto hrozivej udalosti sa podarilo zachytiť aj nemeckému horskému kameramanovi Philipovi Flämigovi, ktorý vyslal dron, aby natočil pre nemeckú televíziu zábery.

Po návrate na základňu však objavil spolu so Steindlom hrozivé zábery umierajúceho muža, ktorého oživuje ďalší horolezec, no zachrániť ho sa mu už nepodarilo.

Nehumánne bolo správanie sa ďalších horolezcov, ktorí sa rozhodli pokračovať a pri zdolávaní hory a padnutého pakistanského nosiča preliezali a nepomohli mu.

Celú situáciu popísal rakúsky horolezec, ktorý sa okrem iného domnieva, že v prípade, že by bol nosič zo Západu, tak by mu ďalší horolezci pomohli.

„Očití svedkovia nám dokonca povedali, že muž sa chytil za nohy ostatných horolezcov, aby si pomohol. Tí však jednoducho pokračovali ďalej,“ dodal hotelier.

Na Twitteri ďalší horolezec dodal, že pri lezení cez telo človeka muselo prejsť približne 130 horolezcov.

Steindl zhrozene povedal, že ešte v živote nezažil podobnú situáciu: „Niečo také by bolo v Alpách nemysliteľné. Zaobchádzali s ním ako s človekom druhej kategórie.“ 

Pre niekoho deň plný radosti

Ten istý deň sa však pre niekoho niesol v osláveneckom duchu. Nórska horolezkyňa Kristin Harila oslávila totiž rekord na tej istej hore, a to konkrétne zdolanie všetkých 14 „osemtisícoviek“ za rekordných 92 dní, čím predbehla každého v rebríčku.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kristin Harila (@kristin.harila)

Pod jej postom na Instagrame však viacerí jej sledovatelia vyjadrili zhrozenie z toho, že nikto umierajúcemu nosičovi nepomohol a ešte k tomu aj večer oslavovala.

Zdroje: Der Standard, Bild

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá