Tvoj dvojminútový elevator pitch alebo ako poriadne odprezentovať svoj nápad

  • Startitup sa rozhodol v spolupráci s Connect Coworking pomôcť projektom na Mentors´ Night: Innovations ale aj všetkým, ktorí prezentujú svoje nápady dosiahnuť čo najlepší efekt pri prezentácii.
2
  • Startitup sa rozhodol v spolupráci s Connect Coworking pomôcť projektom na Mentors´ Night: Innovations ale aj všetkým, ktorí prezentujú svoje nápady dosiahnuť čo najlepší efekt pri prezentácii.

Pre koho je Mentors´ Night určený? Máš projekt, ktorý:
– umožňuje originálne riešenie problému?
– už má skutočný produkt?
– má definovanú cieľovú skupinu a napísaný podnikateľský plán?
– potrebuje poradiť s biznis modelom/ marketingovou a predajnou stratégiou, manažmentom atď.?
– potrebuje získať spätnú väzbu a kontakty?
Pokiaľ si kývol hlavou, je to tvoja šanca predviesť sa. Mentori zo Staffino, OrderLord, Liftago a Pricemania.sk tu budú práve pre teba.

1

 

120 sekúnd.

To je všetko čo dostaneš na odprezentovanie svojho životného príbehu. Perfektný čas, ktorý ti môže zmeniť tvoj život. Keď prvýkrát zistíš koľko času máš, znie to hrozne, no potom čo sa svedomite pustíš do prípravy zistíš, že je to perfektný čas. Najdôležitejšie čo si musíš uvedomiť je to, že za tento čas sa musíš ľuďom zapáčiť. Áno, musíš sa investorovi zapáčiť aby si od teba vyžiadal ďalšie informácie a dohodol si stretnutie. Pokiaľ nevyvoláš okolo seba buzz, nikto sa o teba starať nebude. Tvoj prejav musí byť neprekonateľný a zapamätateľný aby sa ti investori doslova hodili do tvojho otvoreného náručia.

2

 

Potrebuješ svoj scenár. Pokiaľ nemáš scenár, budeš len hovoriť, hovoriť, hovoriť a tvoje dve minúty budú fuč. Sú tri časti scenára.

Úvod – Start it up!

Nemôžeš začať s predstavením seba, svojej pozície a poďakovaním sa za čas prítomných. Potrebuješ svojich divákoch „zaháknuť“ hneď v úvode aby nastražili uši. Zaháknutím vyjadríš problém ktorý riešiš alebo potrebu, ktorú uspokojuješ. Tvoj investor počul stovky projektov pred tebou. Musíš povedať alebo spraviť niečo čo ťa oddelí od zvyšku davu.
Málo ľudí hovorí príbehy. Malé relevantné príbehy na začiatku prezentácii počas prvých 15-20 sekúnd sú skvelý spôsob ako začať. Môžeš porozprávať svoj dôvod v začiatkoch, môže to byť pôvod názvu tvojho startupu, dizajn tvojho loga, alebo dôvod prečo si prišiel prezentovať práve na tento konkrétny event.

Pamätaj si, nikdy nepovieš tú istú historku, ktorú už povedal niekto pred tebou. Povedz svoje príklady a prirovnania pre vysvetlenie a analógiu tvojho projektu. Metafory sú silný prostriedok pre priblíženie tvojho tech produktu ľuďom a môžeš s nimi začať a aj ukončiť svoj pitch. A práve tvoja metafora bude iná ako tie predchádzajúce.

Buď kreatívny. Tvoj prvý nápad nebude ten najlepší, pohraj sa trochu a rozhýb svoju pravú hemisféru. Čas a úsilie vyjadrí rozdiel medzi tým, či to ľudia pochopia alebo nepochopia. Kľudne podpor svoje myšlienky relevantnými úchvatnými fotkami v prezentácii.
Najlepšie metafory sú tie, ktoré nesúvisia s tvojim podnikaním. Neskús sa porovnávať sa s gigantmi ako Facebook, Google či Amazon. Ty predsa vôbec nechceš vybudovať ďalší Amazon.

liftago

Jadro – keep up the good pace

Odpovedz na nasledujúce otázky, dvoma, tromi vetami v tomto poradí:
Čo je tvoj produkt alebo služba? – aký je problém a aké je riešenie.
Kto je tvoj trh?
Ako zarobíš peniaze? – na toto sa často zabúda a pritom je to predsa to hlavné čo investora zaujíma + uveď finančnú prognózu.
Kto je tvoj tím? – predstav svojich ľudí.
Kto je tvoja konkurencia? – nemusíš nutne vymenovať všetkých, hlavné je povedať v čom si odlišný a čo je tvoja komparatívna výhoda.
Mysli na to komu budeš prezentovať svoj projekt. Okrem mentorov budú prítomní i ďalší začínajúci podnikatelia, študenti a ďalší ľudia, ktorí prišli networkovať. Premýšľaj z pohľadu diváka – prečo tam sedí, čo chce počuť, aké má očakávanie.

orderlord

Záver – finish line

Skoro všetci zabúdajú na jednu vec. Zabudnú povedať čo vlastne chcú. Chceš od investora len vizitku? Chceš sa stretnúť už budúci týždeň? Potrebuješ mentora? Svojich posledných 15-20 sekúnd môžeš využiť na vyvolanie zamyslenia: „Na záver vás tu chcem ponechať s jednou myšlienku, a tou myšlienkou je..“ – tu musí byť tvoje osobné čaro, ktoré si každý zapamätá.

 

Elevator pitch z hľadiska vizuálnej stránky (tvoja powerpoint/keynote prezentácia):

– sústreď sa na efekt
– citáty – na začiatku, na konci prezentácie
– problém => riešenie
– nikdy nepouži „my sme osobnejší“, alebo „zákazník je na prvom mieste“ – sú to obohrané cliché
– packaging je všetko
– absolútna perfektnosť – lepšie je použiť dva, tri slide-i, na ktorých je všetko skvelé, ako veľa s obyčajnými prvkami
– nepoužívaj obyčajný font a stock obrázky
– text zabíja prezentácie – ľudia sa potom sústredia na čítanie a teba nepočúvajú
– grafika je veľmi dôležitá – pokiaľ máš grafy, kľudne ich využi, nikto ich nečíta, no vyvolávajú dobrý dojem
– náklady investorov nezaujímajú, zaujímajú sa iba o informácie koľko na tom zarobia
– diabol je v detailoch – tvoja dvojminútová prezentácia je ako 100m šprint, zakopneš a skončíš posledný.
Tvoja komunikácia:
– očný kontakt
– gestikulácia – využívaj gestá pri prezentácii, pomáha to nielen tebe ale i divákom, ľahšie si vizualizujú tvoj nápad
– uvoľnený a otvorený postoj tela, buď sebavedomý
– meň výšku tvojho hlasu, zdôrazňuj dôležité časti
– nezabudni dýchať.

pricemnaa

 

Najlepšie čo dokážeš spraviť je spojiť vášeň a entuziazmus pre tvoj projekt. Ak neodkomunikuješ svoju vášeň a neprenesieš svoj entuziazmus na divákov, budeš len ďalším odškrtnutým riadkom na zozname.
Nepripravuj sa sám. Tvoje ústa hovoria príbeh celého tvojho tímu. Prezentuješ váš projekt, pripravte sa naň spoločne. 120 sekúnd. Každá jedna vám môže zmeniť život.
Neváhaj pridlho. Šancu si v 95 % musíš vytvoriť sám, v tomto prípade je tu priamo pre teba, tu a teraz. Prihlás sa a posuň sa o úroveň vyššie.

Do 31.1 máš navyše možnosť vyhrať free vstup!(Do kolónky „Odkiaľ ste sa o Mentors‘ Night dozvedeli napíš Staritup“). Klikni na banner nižšie a urob krok vpred.

1

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech