Edison vs Tesla – hra, ktorá sa nehrala podľa pravidiel

  • Thomas Edison má na svoje meno registrovaných cez tisíc patentov. Tie obsahujú jeho vlastné nápady, no i nápady, ktoré prevzal od iných vynálezcov. Učí sa o ňom v škole a je uznávaný za veľa vecí, bez ktorých si nevieme predstaviť svoj život, no žiaľ, menej slávy zožali vynálezcovia, ktorí pracovali pod ním a vďaka ktorým zbohatol. Najznámejším z nich bol Nikola Tesla. Čo všetko si musel vytrpieť?
titulna
  • Thomas Edison má na svoje meno registrovaných cez tisíc patentov. Tie obsahujú jeho vlastné nápady, no i nápady, ktoré prevzal od iných vynálezcov. Učí sa o ňom v škole a je uznávaný za veľa vecí, bez ktorých si nevieme predstaviť svoj život, no žiaľ, menej slávy zožali vynálezcovia, ktorí pracovali pod ním a vďaka ktorým zbohatol. Najznámejším z nich bol Nikola Tesla. Čo všetko si musel vytrpieť?

Bez rešpektu

Ku koncu svojho života Edison povedal, že by si želal, aby mohol prejaviť Teslovi viac rešpektu, za to, čo dokázal. Škoda, že už vtedy bolo trochu neskoro – Tesla zomrel sám a chudobný, zatiaľ čo Edison bohatý a s veľkou známosťou. Pri spoločnej práci Edison často nazýval Teslove nápady nepraktickými, alebo si z nich uťahoval. Edison dobre vedel, aká skvelá mladá myseľ preňho pracuje (už v tej dobe mal Tesla zopár patentov na svoje meno, napr. na zariadenie, ktoré bolo prevádzkované na základe rotácie magnetických pólov).

1

Poháňaný nenásytnosťou

Tesla raz v jednom interview pre New York Times kritizoval Edisona. „On (Edison), mal naozajstné opovrhnutie pre učenie sa z kníh, ako i pre matematické znalosti, rozhoduje sa iba na základe investorského inštinktu a sedliackeho rozumu“.  Tesla sa naproti tomu zdal ako vášnivý inžinier, ktorý bol úplne fascinovaný technickým aspektom svojej práce. Mal fotografickú pamäť a mával doslova záblesky geniality, kedy vymýšľal rôzne riešenia na problémy, alebo vizualizoval detailnú schému zariadenia, ktoré ešte nevytvoril. Edison naopak trval na vyvíjaní zariadení, ktoré mali praktické riešenie a vďaka ktorým si mohol trochu zarobiť.

2

Uťahovanie zo spôsobu myslenia

Nielenže nazval niektoré Teslove nápady nepraktické, prípadne ich rovno zrušil, on si skrátka nevážil Teslovu myseľ. Tesla častokrát pracoval do noci, bol výstredný a posadnutý svojou prácou. Edison bol viac spoločensky založený (bol ženatý so 16 ročnou ženou) a nebral Teslove ezoterické poznámky príliš seriózne.

3

Privlastnenie si fluoroskopu

Zariadenie, ktoré produkuje röntgenove snímky, je niečo na čom Tesla pracoval, nehľadiac na Edisonove výstrelky. Počas vývoja však vďaka Edisonovi jeho asistent dostal rakovinu (ešte predtým než nebožtík zomrel, musel mať odstránené obidve ruky) a samotný Edison takmer oslepol. Hlavné však je, že získal svoj patent…

4

Nevyplácanie peňazí

Edison nezaplatil dohodnutú sumu $50 000 dolárov za opravenie DC motora – ktorý Tesla opravil s veľkým prehľadom. Neefektívne zariadenie premenil na pravý opak, čím zachránil Edisonovi kopec peňazí (viac než dohodnutú sumu $50 000 dolárov). Všetko čo na to povedal bolo, že Tesla „nepochopil americký zmysel pre humor“, (Tesla bol chorvátsky imigrant). Teslovi chvíľu trvalo kým pochopil, s kým má čo dočinenia, až sa konečne rozhodol, že odíde a začne s vlastnými experimentami.

5

Irónia s medailou

Edison má po sebe pomenovanú medailu, ktorá je ročne odovzdávaná skupinou IEEE (Inštitút elektrickej energie). Pre Teslu to bola v roku 1916 irónia. V obore, kde bol špička, získal medailu s podobou človeka, ktorý si ho nevážil.

6

Výsmech za prvú radarovú technológiu

Ak by nebolo Edisonovho ega, vývoj radarovej technológie sa mohol urýchliť natoľko, že by zachránil nespočetné množstvo životov v prvej svetovej vojne. Samozrejme, že po niekoľkých rokoch sa táto technológia vyvinula.

7

Boj proti Teslovej AC Power

Edison samozrejme nechcel, aby Teslova Alternate Current uspela, pretože by ho to prirodzene zničilo (za väčšinu úspechu mohol  aj tak ďakovať Teslovi). Bál sa ho natoľko, že šíril fámy o nekvalite jeho produktov. Tesla však nakoniec tento boj vyhral, pretože mal lepší mechanizmus a zastal sa ho aj George Westinghouse (vynálezca v oblasti parných strojov, železnice a elektriny, ktorý spolu s Teslom presadil používanie striedavého prúdu).

8

Zabil muža, aby dokázal Teslovi pravdu

Edison bol známy svojimi zastrašovacími taktikami. Zašiel až tak ďaleko, že vyvinul elektrické kreslo s využitím Teslovej AC technológie, na ktorom popravil človeka odsúdeného k trestu smrti. „Bolo to príšerné a všade bola špina,“ povedal George Westinghouse. Celé divadlo bolo iba kvôli snahe dokázať, že Tesla nemá pravdu.

9

Doslova nezdieľa ani cent

Edison bol bohatý a vždy hľadal ďalšie spôsoby ako zbohatnúť. To znamenalo uponáhľať svoje nedokonalé a nedokončené vynálezy smerom k patentovému úradu. Edison mal tím plný brilantných inžinierov a vedcov, v ktorom mal samozrejme, veľký podiel pre seba. Tesla naproti tomu fungoval viac ako one-man-show.  Mal skrátka smolu, že nevidel, pre koho v skutočnosti pracoval a tento čas ho oddialil od venovania sa činnosti, kvôli ktorej bol ochotný aj zomrieť. Tesla žiaľ nebol rodený podnikateľ, kvôli čomu sa dostal do finančných problémov, až sa napokon stiahol do úzadia a vo veku 86 rokov zomrel ako chudobný a zabudnutý.

10

zdroj: listverse.com, zdroj titulnej fotografie: Youtube/U.S. Department of Energy, zdroj ostatných fotiek: listverse.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá