Eurokomisár Šefčovič: Z Únie sme vyviezli až 41,5 miliónov dávok vakcín, Británia neposlala ani jeden kus

  • Konflikt medzi Európskou úniou, Veľkou Britániou a AstraZenecou sa vyostruje
  • Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič uviedol, že dodávatelia vakcín vyviezli 41,5 milióna dávok z Únie
  • Najviac dávok putovalo práve do Británie. Do Únie neprišla ani jedna dávka z Británie, napriek tomu, že sama vyrába vakcíny
  • Únia hrozí zákazom vývozu. Ak vývoz zakáže pôjde o riskantný krok, ktorý má politickú podporu. Británia pred ním varuje
Astra Šefčovič
TASR/AP, Alberto Pezzali, Francisco Seco
  • Konflikt medzi Európskou úniou, Veľkou Britániou a AstraZenecou sa vyostruje
  • Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič uviedol, že dodávatelia vakcín vyviezli 41,5 milióna dávok z Únie
  • Najviac dávok putovalo práve do Británie. Do Únie neprišla ani jedna dávka z Británie, napriek tomu, že sama vyrába vakcíny
  • Únia hrozí zákazom vývozu. Ak vývoz zakáže pôjde o riskantný krok, ktorý má politickú podporu. Británia pred ním varuje

Konflikt medzi Európskou úniou, Veľkou Britániou a AstraZenecou sa vyostruje. Britské médiá sa už pustili do Únie a jej možného rozhodnutia stopnúť vývoz. Tento plán britský bulvár označili za „nelegálny“ alebo „šialenosť.“ Faktom, ale zostáva, že kým EÚ do Británie dodáva milióny dávok, cez Lamanšský prieliv smerom k nám neprichádzajú žiadne vakcíny.

Očkovanie sa znovu spomalí. AstraZeneca nám znížila dodávku o 92 %, miesto 309-tisíc dávok dostaneme 25-tisíc

Vyviezli sme milióny 

V utorok podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič uviedol, že dodávatelia vakcín vyviezli 41,5 milióna dávok z Únie a 70 miliónov dávok vakcín bolo naopak dodaných do 27 členských štátov, z ktorých bolo podaných 52 miliónov.

Šefčovič upozornil, že niektoré krajiny do Únie nedoviezli ani „jednu dávku“. Krajiny priamo nemenoval, ale pravdepodobne narážal práve na Veľkú Britániu, ktorá sama vyrába vakcíny od AstraZeneca v dvoch fabrikách.

„Máme spravodlivé podmienky od farmaceutických spoločností?,“ cituje Guardian otázku Šefčoviča, ktorý mal slová vysloviť na tlačovej konferencii po stretnutí ministrov EÚ. „Je táto dodávka do ďalších krajín úmerná úsiliu, ktoré vynakladajú Európska únia a výrobné závody v Európskej únii v porovnaní s vývojom zaočkovanosti v členských štátoch EÚ? To je to, čo chceme od našich partnerov počuť, pretože si myslím, že každý chce mať svoj spravodlivý podiel.“

zdroj: TASR/AP, John Thys

Britsko-švédska spoločnosť AstraZeneca si nedokázala splniť svoje povinnosti voči EÚ a nedodala ani oklieštenú dodávku, ktorú prisľúbila na začiatku roka. Výrobca sa pôvodne zaviazal dodať v prvom štvrťroku 90 miliónov dávok. Po oznámení, že ich dokáže poskytnúť iba 40 miliónov, prísľub aktuálne zredukoval na 30 miliónov. Slovensku znížil dávky o 92%, čo je viac avizované zníženie ostatným krajín Únie, ktoré v priemere dosahuje 73%.

V EÚ vyrábame všetky registrované vakcíny 

AstraZeneca sa bráni, že Británia uzavrela zmluvu so spoločnosťou skôr ako 27-mička. Predstavitelia Komisie argumentujú, že uzavreli zmluvu v rovnakom časovom období ako Veľká Británia, dokonca mali zmluvu uzavrieť skôr.

Európska únia na svojom území vyrába registrované vakcíny od spoločností AstraZeneca, Janssen, Moderna a Pfizer/BioNTech. Aj keď Pfizer hlásil počiatočné meškanie, v súčasnosti už dávky prichádzajú vo veľkom množstve, čo sa o AstreZenece nedá povedať.

AstraZeneca
zdroj: TASR/DPA/Nicholas Armer

Podľa BBC sa vakcíny v Únii vyrábajú vo viacerých krajinách. AstraZeneca sa vyrába v Belgicku a Holandsku. Pfizer sa vyrába v Belgicku a Nemecku. Moderna sa produkuje vo Švajčiarsku a plní do ampuliek v Španielsku. Janssen sa vyrába v Holandsku.

Najviac vakcín šlo do Británie 

Šefčovič neuviedol, ktoré vakcíny sa kam poslali.Medzi hlavné vývozné destinácie vakcín z EÚ patrí Spojené kráľovstvo (približne 10,9 milióna dávok), Kanada (6,6 milióna), Japonsko (5,4 milióna), Mexiko (4,4 milióna), Saudská Arábia (1,5 milióna), Singapur (1,5 milióna), Čile (1,5 milióna), Hongkong (1,3 milióna), Kórea (1 milión) a Austrália (1 milión).

Británia pritom najviac používa vakcínu od AstraZenecy, schválenú má aj vakcínu od Pfizeru.

Vakcína
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Pod tlakom sú aj politici a najmä Európska komisia. Občania Únie sa len bezmocne prizerajú ako vakcíny vyrobené na ich území putujú do zahraničia, kým sa oni nemajú čím očkovať. „Nemôžem takéto konanie ospravedlňovať. Ako vysvetlím európskym občanom, prečo vyvážame milióny dávok vakcín do krajín, ktoré sami vyrábajú vakcíny, a od ktorých sa nič nevracia,“ predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen „A sotva ospravedlním vývoz do krajín, ktoré majú oveľa vyššiu zaočkovanosť a oveľa menej nových prípadov ako EÚ.“

zdroj: SITA/AP, John Thys

Európska únia zaostáva v očkovaní za Veľkou Britániou. Podľa Our World in Data bolo v Británii zaočkovaných 41,2 percent obyvateľov aspoň prvou dávkou. Oproti tomu 9,2% občanov 27-mičky dostalo svoju prvú dávku. Plne zaočkovaných obyvateľov má Únia viac vďaka svojmu konzervatívnemu postoju. Plne zaočkované sú 4 % obyvateľov EÚ oproti 3,4 % vo Veľkej Británii.

+

Leyen hrozí AstreZenece zákazom vývozu 

Komisii už postupne dochádza trpezlivosť s britsko-švédskou spoločnosťou. Leyen pohrozila farmaceutickej spoločnosti zákazom vývozu jej vakcíny z eurobloku, ak nebude dodržiavať dohodnuté množstvo dodávok. „Máme možnosť zakázať plánovaný vývoz. Toto je odkaz pre AstraZenecu: Skôr, ako začnete dodávať do iných krajín, splňte svoju zmluvu s Európou,“ uviedla von der Leyen v rozhovore pre médiá nemeckej mediálnej skupiny Funke zverejnenom v sobotu.

Brusel už spustil osobitný mechanizmus, v rámci ktorého môže členská krajina EÚ požiadať o zákazu vývozu konkrétnej vakcíny mimo blok. Zatiaľ sa uplatnil iba raz, keď Taliansko zablokovalo vývoz 250 000 dávok vakcíny od AstraZenecy do Austrálie, čo zdôvodnilo ich pretrvávajúcim nedostatkom a oneskorenie dodávok.

Zákaz by našiel podporu u Merkel aj Marcona

Nemecká kancelárka Angela Merkel v utorok podporila vyjadrenia Európskej komisie (EK) o možnom zákaze vývozu vakcín spoločnosti AstraZeneca vyrobených v EÚ, informovala agentúra AFP. „Podporujem predsedníčku EK Ursulu von der Leyen,“ povedala Merkel. „Máme problém s AstraZenecou,“ dodala.

zdroj: TASR/AP, Michael Kappeler

Politico tvrdí, že politickú podporu našla myšlienka aj u Talianska a Francúzska. „Podporujem oznámenia šéfky Komisie … najmä vyžadujúce reciprocitu,“ uviedol minulý týždeň prezident Emmanuel Macron.

Úradníci z krajín vrátane Španielska, Švédska a Holandska uviedli, že sú proti blokovaniu vývozu vakcín od spoločností, ktoré plnia svoje zmluvy. To ale nie je prípad AstraZenecy.

Riskantný krok

Zatiaľ nie je jasné ako by presne takéto opatrenie fungovalo. Politico uvádza, že by šlo o veľmi riskantný krok. Aj keby Komisia zablokovala vývoz, v súčasnosti nemá právnu moc zabaviť nedoručené vakcíny a určiť ich na nové použitie v krajinách EÚ. Takýto krok by si vyžadoval ďalšie núdzové opatrenia a mohol by znamenať porušenie pravidiel Svetovej obchodnej organizácie. Okrem toho by EÚ mohla prísť o dobré meno v oblasti medzinárodného voľného obchodu založeného na pravidlách.

Vakcína
zdroj: TASR/Jung Yeon-je /Pool Photo via AP

U domáceho obyvateľstva by tento krok pravdepodobne stretol s nadšením. Komisia argumentuje, že Spojené štáty aj Veľká Británia sami uvalili podobné zákazy na vývoz vakcín. Británia to ale popiera a obviňuje Úniu, z „očkovacieho nacionalizmu“ a „obchodnej vojny“.

Britský minister obrany Ben Wallace reagoval v nedeľu na Leyenovej vyjadrenie slovami, že celý „svet sleduje“ ako bude Európska únia riešiť problém meškania dodávok vakcín. Ak sa podľa neho rozhodne namiesto spolupráce „stavať múry“ a vyhrocovať napätie, poškodí tým svojich vlastných občanov aj obyvateľov iných krajín, a výrazne aj svoju vlastnú reputáciu ako zoskupenia, ktoré rešpektuje princípy právneho štátu, dohodnuté kontrakty a záväzky.

Primár Kulkovský: Ivermektínu som veril aj ja. Na COVID ale nepomáha, poškodzuje pečeň a ohrozuje tehotné ženy

Ak sa nedohodnú, členské krajiny sú pripravené na zadržanie 

Problémy s AstraZenecou ešte viac naštrbujú napäté vzťahy medzi európskou 27-mičkou a Britániou, ktoré sú už oslabené Brexitom. Zadržanie vakcín by malo za následok meškanie britského očkovacieho programu. Britský premiér Boris Johnson sa pokúša o diplomatické riešenie celého problému.

očkovanie oxfordská vakcína
zdroj: TASR/University of Oxford via AP

Podľa Politico sa už európske krajiny začali pripravovať na situáciu, ak nenastane dohoda. Vakcíny sú pripravené zadržať. „Ak sa ukáže, že takáto dohoda medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom o zdieľaní nie je možná a Komisia by sa rozhodla blokovať žiadosť o vývoz, dá sa očakávať, že holandská vláda bude nasledovať jej rozsudok,“ uviedol holandský diplomat pre Politico.

EÚ zaviedla zásady reciprocity a proporcionality pre vývoz vakcín

 Zásady reciprocity a proporcionality sú nové kritériá, ktoré sa majú brať do úvahy pri povoľovaní vývozov vakcín proti COVID-19 mimo hraníc EÚ. Uviedla to v stredu Európska komisia (EK) s odkazom na mechanizmus transparentnosti a autorizácie vývozu vakcín. Krajiny, ktoré nedovážajú do Únie, tak nemusia obdržať žiadne dávky. 

Komisia v správe pre médiá spresnila, že cieľom je  zabezpečiť včasný prístup k očkovacím látkam proti COVID-19 pre občanov EÚ.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti pripomenula, že EÚ je sídlom výrobcov vakcín, ktorí ich dodávajú nielen pre občanov Únie, ale vyvážajú ich do celého sveta. „Zatiaľ čo naše členské štáty čelia tretej vlne pandémie a nie každý výrobca si plní svoje zmluvy, EÚ je jediným významným producentom OECD, ktorý pokračuje vo vývoze vakcín do iných krajín. Mala by to však byť obojsmerná cesta. Z tohto dôvodu Európska komisia zavádza zásady reciprocity a proporcionality do existujúceho mechanizmu autorizácie,“ vysvetlila  šéfka exekutívy EÚ.

 Nové nariadenie zavádza do súčasného mechanizmu dve zmeny. Po prvé, okrem vplyvu plánovaného vývozu v rámci dohôd EÚ o predbežnom nákupe s výrobcami vakcín by členské štáty a eurokomisia mali zvážiť aj reciprocitu a proporcionalitu a dotvoriť zoznam krajín, pre ktoré bude nariadenie platiť.

Zásada reciprocity znamená zistiť, či cieľová krajina obmedzuje svoj vlastný vývoz vakcín alebo surovín na ich výrobu a proporcionalita má zohľadniť skutočnosť, či sú podmienky v cieľovej krajine lepšie alebo horšie ako v EÚ – epidemiologická situácia, miera zaočkovanosti a prístup k vakcínam.

Zdroje: the Guardian, BBC, Euronews, TASR, SITA, Politico, DW, Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá