Európska veľmoc zažíva veľkú krízu s pasmi. Takmer 2,5 milióna ľudí môžu na hraniciach otočiť

  • Spojené kráľovstvo má pasový problém
  • Kvôli zmenám v pravidlách, ktoré sa udiali po Brexite, sú mnohé pasy v očiach EÚ neplatné
rad na letisku
Ilustračná fotografia, Archív Canva
  • Spojené kráľovstvo má pasový problém
  • Kvôli zmenám v pravidlách, ktoré sa udiali po Brexite, sú mnohé pasy v očiach EÚ neplatné

Milióny Britov sa počas veľkonočných sviatkov nemusia dostať do Európskej únie kvôli novým pravidlám ohľadom pasov, ktoré vznikli po odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Informuje o tom britský denník The Independent.

Odhaduje sa, že približne 2,4 milióna cestujúcich má doklady, ktoré nebudú akceptované pri vstupe do EÚ v dôsledku zmien v pravidlách týkajúcich sa ich platnosti.

Britské pasy v súčasnosti nemôžu byť pri vstupe na územie Únie staršie ako 10 rokov a musí im ostávať aspoň tri mesiace platnosti pred predpokladaným dátumom návratu. Podľa analýzy denníka The Independent každý deň na britských letiskách narazí na túto prekážku približne 200 ľudí. 

Zmena pravidiel vyplýva z dohody Británie s EÚ po Brexite, ktorá zaradila občanov Spojeného kráľovstva do kategórie „štátnych príslušníkov tretích krajín“, kam patrí aj Venezuela či Samoa.

To znamená, že členské krajiny Únie môžu Britov odmietnuť, aj keď do nich predtým cestovali s tým istým dokumentom, prípadne ich nenechajú nasadnúť do lietadiel, vlakov či trajektov smerujúcich do Európy.

Najväčšie letiská vrátane Edinburghu, Newcastle a Bristolu predpokladajú tento veľkonočný víkend rekordný počet cestujúcich, pričom sa očakáva, že z britských letísk odlietajú 2 milióny ľudí, väčšinou do EÚ a širšej schengenskej oblasti.

Letecké spoločnosti trvajú na tom, že je zodpovednosťou cestujúceho, aby zabezpečil, že jeho pas spĺňa imigračné pravidlá cieľovej krajiny. Cestovné poistenie nebude pokrývať straty súvisiace s problémami platnosti pasu.

Viac komplikácií, menej výhod

Odchod Spojeného kráľovstva z EÚ je v súčasnosti vnímaný majoritou obyvateľov za nesprávny krok, hoci sa v minulosti uskutočnil formou referenda.

Odchod Británie z Európskej únie priniesol firmám v Spojenom kráľovstve vyššie náklady, viac byrokracie a zdržania na hraniciach a zatiaľ nepriniesol sľúbené výhody. Uviedol to v roku 2022 dozorný orgán pre verejné výdavky.

brexit
zdroj: Unsplash/Alexander Andrews

Deň po tom, ako bývalý premiér Boris Johnson v tom čase vymenoval do funkcie ministra pre „príležitosti brexitu“ Jacoba Reesa-Mogga, parlamentný výbor pre verejné financie skonštatoval, že „jediným zistiteľným dosahom“ brexitu bolo dosiaľ iba zvýšenie záťaže pre podniky.

Jeho stúpenci však pred odchodom Británie z bloku tvrdili, že brexit umožní Spojenému kráľovstvu znížiť byrokraciu, zvýšiť produktivitu a zefektívniť ekonomiku.

Zrejme by dnes volili inak

Británia opustila jednotný trh Európskej únie s tovarom a službami 31. decembra 2020. Väčšina obchodu zostáva bez ciel, ale brexit priniesol množstvo nových colných kontrol a iných prekážok v dovtedy bezproblémovom obchode.

Najaktuálnejšie prieskumy naznačujú, že väčšina Britov hodnotí Brexit a jeho následky negatívne. Podľa prieskumu spoločnosti YouGov z roku 2023, o ktorom ďalej informuje portál Politico, až 63 % občanov považuje Brexit skôr za neúspech ako úspech. Len 12 % opýtaných vníma Brexit skôr ako úspech než neúspech, zatiaľ čo 18 % uviedlo, že má neutrálny postoj.

Prieskum YouGov tiež ukazuje, že 58 % tých, ktorí v roku 2016 hlasovali za odchod z EÚ, si teraz myslí, že vláda nezvládla vystúpenie Británie z európskeho bloku. Spomedzi tých, ktorí hlasovali za zotrvanie v EÚ, má tento názor až 83 %.

Zdroje: The Independent, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá