Ewžena z Topoľčian živí retro. Jedinečný kúsok od neho vlastní Sagan či Cibulková

  • Eg riders prinášajú na dvoch kolesách trochu elegantnej histórie
  • Jedinečná retro dielňa sa postarala aj o dvojkolesových tátošov niekoľkých slovenských hviezd
  • Ich príbeh prerozprávalo niekoľko médií a počuť o nich aj ďaleko za hranicami
collage3
Egriders
  • Eg riders prinášajú na dvoch kolesách trochu elegantnej histórie
  • Jedinečná retro dielňa sa postarala aj o dvojkolesových tátošov niekoľkých slovenských hviezd
  • Ich príbeh prerozprávalo niekoľko médií a počuť o nich aj ďaleko za hranicami

Pavol „Ewžen“ Adamkovič je rodák z Topoľčian, kde vybudoval jedinečnú cyklodielňu. Zo starých vyradených kusov v nej so svojim tímom vyrába štýlové retro bicykle. Retro veci ho podľa vlastných slov vždy fascinovali. A keď raz na Instagrame zbadal kamarátovu fotku starého bicykla, rozhodol sa, že podobný si zaobstará aj on. No dlho nič také nevedel nájsť.

„Až v jedno dopoludnie som sa v kaviarni spýtal staršieho pána, ktorý mal to, po čom som túžil, či svoj bicykel nepredá. Odpoveď bola nad očakávania a čoskoro som si svoj poklad plný elánu doniesol domov. Rodičia sa len čudovali, čo chcem z tej starej „šaragle“ urobiť. Bicykel som odstrojil, nachystal šmirgle, spreje a všetky potrebné komponenty,“ povedal Ewžen pre portál topolcanyinfo.sk.

Spolu s dlhoročným kamarátom Gračom potom zo starého bicykla značky Velamos vyrobili krásny biely kus, za ktorým sa v Topoľčanoch málokto neobzrel. Na otázku kde ho kúpil odpovedal, že si ho sám zhotovil. Po čase si bicykel prerobil aj Gračo. A tak sa zrodil slovenský unikát Eg riders.

To bolo už pred viac ako štyrmi rokmi. Dnes vyrobia mesačne do niekoľko bicyklov. Niektorí ľudia za nimi prídu so starým bicyklom, ku ktorému majú sentimentálny vzťah. IIn zase chcú úplne originálny kúsok, ku ktorému Eg riders zháňajú zaujímavé staré kostry.

„Niekomu sa 10 bicyklov môže zdať málo, no v skutočnosti je to dosť. Každý jeden bicykel prechádza pomerne zdĺhavým procesom. Treba ho rozobrať do posledného šróbika, objednať nové komponenty, perfektne to zladiť. Rám sa opieskuje, potom nalakuje práškovacou farbou. Takýto bicykel sa dá zložiť aj za dva týždne, ale my zákazníkom dávame lehotu jeden mesiac. Všetko musí byť tip-top,“ povedal Ewžen pre Pravdu.

Výtvory Eg riders sa objavili aj na svadbách Petra Sagana a Dominky Cibulkovej. Pre Sagana Ewžen vyrobil jednokolku známu zo svadobných fotografií excentrického majstra sveta. Dominika zase ich bicykel dostala ako svadobný dar.

„Oslovil ma známy slovenský fotograf Jakub Klimo s tým, či by som vedel vyrobiť jednokolku. Odpoveď bola jasná, že určite áno. To mi ešte nepovedal, o akú netradičnú jednokolku pôjde. Pri osobnom stretnutí uňho v ateliéri v Bratislave mi načrtol jeho predstavu, čo už nebola bežná jednokolka, ale „stroj času“. Stále som ale netušil, pre koho tento výnimočný kúsok robím. Až neskôr zaznelo meno Peter Sagan. Do poslednej chvíle som musel všetko držať v tajnosti a čakali sme či vôbec Peter do toho pôjde. Posledný októbrový piatok mi Jakub oznámil radostnú správu: Ideme do toho, projekt rozbehnutý,“ povedal Ewžen pre portál mojetopolcany.sk.

Eg riders v sebe kĺbia umenie, remeslo a cit pre detail. Ako „podpis“ nechávajú na každom bicykli niečo staré s patinou hrdze. Slovensko pred časom reprezentovali na výstave Írsku, ich bicykel si užili aj módny nadšenci na akcii Módnych dní v Bratislave a najbližšie sa z ich dielne domov odvezie na svojom unikáte komička Evelyn. Všetky retro novinky nezabudni sledovať na ich Instagrame či Facebooku. Na Slovensku nemajú obdoby a mnohé objednávky prichádzajú aj spoza hraníc. My im želáme aj naďalej veľa úspechov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech