EXKLUZÍVNE Opozičné protesty neutíchajú. Poslanci prehovorili, prečo tam matovičovci nie sú

  • Opozičné protesty pokračujú aj vo štvrtok
  • Budú sa konať v mnohých mestách po celom Slovensku
Alojz Hlina, Marián Viskupič
Startitup/Jaroslav Rybár
  • Opozičné protesty pokračujú aj vo štvrtok
  • Budú sa konať v mnohých mestách po celom Slovensku

Protivládne protesty opozície pokračujú aj vo štvrtok 11. januára. Zhromaždenia pod „taktovkou“ Progresívneho Slovenska, SaS a KDH sa uskutočnia v Bratislave a ďalších 13 mestách. 

„V zrýchlenom konaní, s vylúčením odbornej diskusie a verejnosti, chcú prijať desiatky zásadných zmien, ktoré drasticky menia podobu slovenskej legislatívy. Kompetenčný zákon a promafiánsky balíček sú toho najhorším príkladom. Prvý z nich predstavuje de facto únos štátu, ten druhý im zas prináša beztrestnosť a pomstu,“ vyhlásil ohľadom krokov Ficovej vlády nedávno líder PS Šimečka, píše TASR.

Zaujímavým faktom však je, že zatiaľ čo v minulých rokoch bol expremiér Igor Matovič (SLOVENSKO) účastníkom a často aj tvárou mnohých protivládnych protestov, dnes je všetko inak.

Igor Matovič a jeho hnutie na týchto zhromaždeniach nevystupujú, opozičné strany ich (minimálne momentálne) z protestov akosi „vynechali“. Startitup priamo v parlamente medzi opozičnými poslancami zisťoval, prečo je to tak.

Hlina: To, že ich organizujú tri strany, úplne stačí, aj ľudia sú s tým komfortní

„Nestaval by som to tak, že nechceme matovičovcov na protestoch. To, že ich organizujú tri strany-SaS, KDH a PS, úplne stačí. Myslím, že aj ľudia sú s tým komfortní,“ hovorí pre Startitup poslanec Alojz Hlina (SaS). 

Alojz Hlina
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

„Viete, na začiatku, keď sa začali organizovať protesty, tak strana OĽANO (dnes SLOVENSKO, pozn. red.) si urobila samostatný protest a my spoločne sme urobili protest s KDH a Progresívnym Slovenskom. Tento protest bol úspešný, prišli občania, aby vyjadrili ten istý názor, aký máme my,“ vysvetľuje poslanec a exminister školstva Branislav Gröhling (SaS). 

„A v rámci tohto rozloženia troch strán pokračujeme aj ďalej. Dohodli sme sa, že to nebudeme meniť, že nebudeme prizývať ďalšie strany a že v týchto protestoch budeme pokračovať takto v trojici. Za mňa v tejto konštruktívnej opozície-SaS, KDH a PS,“ dodáva politik.

Ako sa na vec pozerá poslanec Tomáš Valášek (PS)? „Je tu dobre rozbehnutá spolupráca medzi KDH, SaS a PS. Tieto rozhodnutia robíme spoločne a nebola tu spoločná vôľa pozývať OĽANO (dnes SLOVENSKO, pozn. red.). Ale samozrejme, všetky hlasy, ktoré sú za to, aby sa Slovensku udržal právny štát a aby sa tu nekrivila spravodlivosť, sú pre mňa vítané a dôležité,“ myslí si Valášek.

Viskupič: SLOVENSKO častokrát robí deštruktívnu politiku, ktorá viac škodí ako pomáha

„Myslím si, že toto sú rozhodnutia strán, ktoré tie protesty organizujeme. Je to PS, SaS a KDH,“ tvrdí poslanec Marián Viskupič (SaS).

Marián Viskupič
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

„A myslím si, že ľudia trošku vnímajú, že sa snažíme robiť konštruktívnu opozičnú politiku. Kdežto SLOVENSKO častokrát robí deštruktívnu politiku, ktorá viac škodí, ako pomáha,“ uzatvára politik.

Predčasné parlamentné voľby boli len na konci septembra 2023, no už v decembri minulého roku proti vláde Roberta Fica protestovali tisícky ľudí v uliciach. Dôvodom akcií je rušenie špeciálnej prokuratúry, ale napríklad aj zachovanie prozápadného smerovania Slovenska.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá