Experti odkazujú Slovákom: Vyhnite sa cestovaniu do Prahy a niektorých častí Chorvátska

  • Zoznam krajín, do ktorých epidemiológovia neodporúčajú cestovať, sa kvôli šíreniu COVID-19 opäť aktualizoval
  • Slováci by sa podľa najnovších informácií mali vyhnúť niektorým regiónom v Španielsku, Chorvátsku a dokonca aj v Českej republike
cestovanie
Facebook/Martin Klus, TASR/Jaroslav Novák
  • Zoznam krajín, do ktorých epidemiológovia neodporúčajú cestovať, sa kvôli šíreniu COVID-19 opäť aktualizoval
  • Slováci by sa podľa najnovších informácií mali vyhnúť niektorým regiónom v Španielsku, Chorvátsku a dokonca aj v Českej republike

Martin Klus informuje o celkom nových cestovných odporúčaniach pre Slovákov. V aktualizovanom cestovateľskom zozname sa ocitlo hneď niekoľko území či regiónov, na ktoré by si si mal dať pozor, ak sa chceš vyhnúť rizikovým oblastiam v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

Epidemiológovia vydali varovanie druhého stupňa pred cestovaním do Sliezska a hlavného mesta Prahy v Českej republike. Na tomto zozname sa ako rizikový javí už aj Záhreb a Vukovarsko-sriemska župa v Chorvátsku. Nevyhnutnosť cestovať by si podľa odborníkov mal zvážiť aj v prípade Katalánska, Aragónska a Navarry v Španielsku či v prípade územia Sliezskeho veľkovojvodstva v Poľsku.

„Týmto oblastiam sa vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu treba v súčasnosti radšej vyhnúť,“ upozorňuje Klus.

V Chorvátsku pribúdajú naďalej desiatky nakazených. Za posledných 24 hodín zaznamenali aj úmrtia

Dobrou správou je, že žiadny štát nateraz celkom „nevypadol“ z cestovného odporúčania, ktoré podľa rozhodnutia epidemiológov a ÚVZ SR vydáva Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Od 20. júla 2020 teda naďalej platí uvoľnený hraničný režim pre osoby vracajúce sa z Austrálie, Belgicka, Cypru, Česka, Číny ako aj Dánska (vrátane samosprávneho územia Faerské ostrovy).

Plánuješ tento rok cestovanie do zahraničia?

Bez problémov môžeš cestovať aj do Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Holandska, Chorvátska, Írska, Islandu, Japonska, Južnej Kórey, Lichtenštajnska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Monaka, Nemecka a Nórska.

Medzi „zelené“ krajiny naďalej patrí Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Španielsko, Švajčiarsko a Taliansko.

Gepostet von Martin Klus am Mittwoch, 29. Juli 2020

Na území týchto krajín by ste mali dbať na zvýšenú opatrnosť a priebežne sledovať karanténne či dopravné obmedzenia. Pri návrate z týchto štátov alebo ich oblastí netreba ísť ani do domácej izolácie a ani netreba predložiť negatívny test na COVID-19,“ objasňuje Klus.

Pre všetky ostatné štáty sveta naďalej platí odporúčanie necestovať. Martin Klus však priznáva, že on osobne si vie predstaviť, že by ešte do konca leta mohli na zelenom zozname pribudnúť Gruzínsko, Thajsko, Tunisko, Kanada, či dokonca aj Turecko.

„Akokoľvek, ak by ste vrátili na Slovensko z niektorej z krajín, ktoré nie sú uvedené v odporúčaní ako tzv. bezpečné, stále platí, že musíte ísť do domácej izolácie a najskôr v piaty deň sa nechať otestovať na COVID-19,“ dodáva Klus.

Zdroje: Facebook/ Martin Klus, MZVSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá