Facebook ľuďom ničí život, realita sa pre nás stáva nudnou. Uniknuté dokumenty firmy odhalili kruté skutočnosti

  • Svet sa dozvedel nové interné informácie zo spoločnosti Facebook, dnes už META
  • Vďaka whistleblowerke vieme, že až 360 miliónov užívateľov má kvôli sociálnej sieti psychické problémy
  • Niektorí ľudia tam trávia až toľko času, že zanedbávajú svoje deti
Facebook
TASR/AP Photo/Richard Drew
  • Svet sa dozvedel nové interné informácie zo spoločnosti Facebook, dnes už META
  • Vďaka whistleblowerke vieme, že až 360 miliónov užívateľov má kvôli sociálnej sieti psychické problémy
  • Niektorí ľudia tam trávia až toľko času, že zanedbávajú svoje deti

Na povrch vyplávali nové znepokojivé informácie o sociálnej sieti Facebook. O tom, že platforma môže mať negatívny vplyv na duševné zdravie, sa už hovorí dlhšie.

Najnovšie zistenia však dokazujú, že zamestnanci Facebooku o tom vedeli a nič s tým nespravili, hovoria dokumenty, ktoré mali možnosť prezrieť reportéri z denníka The Wall Street Journal.

Kvôli Facebooku ľudia zanedbávajú svoje povinnosti

Prieskumy, ktoré realizovali sami zamestnanci Facebooku, totiž ukázali, že jeden z ôsmich užívateľov sociálnej siete má v dôsledku jej využívania zhoršený spánok, vzťahy, zanedbáva rodičovské povinnosti či prácu. Interní výskumníci odhadovali, že tieto problémy postihujú až 12,5 percenta z celkových 2,9 miliárd užívateľov Facebooku. To činí 360 miliónov ľudí.

Percentá ľudí, ktorých trápia tieto problémy, sa tiež menia v závislosti od krajiny. Kým v USA postihujú 10 percent obyvateľov, na Filipínach či v Indii nimi trpí až 25 percent užívateľov. Tieto krajiny tiež tvoria najväčší trh spoločnosti.

Ako informuje The Wall Strett  Journal, tvorcovia výskumu zistili, že aplikácia spôsobuje akúsi závislosť na internete, alebo teda na samotnom Facebooku, čo vyvoláva nutkanie, aby ju človek stále používal alebo aspoň kontroloval. Tieto pocity by pritom mali byť horšie ako pri používaní iných aplikácii či sociálnych sietí.

U ľudí bola tiež zaznamená strata produktivity a neschopnosť dokončiť úlohy v reálnom svete z dôvodu, že až príliš času trávili na Facebooku. Nekonečné scrollovanie sociálnej siete tiež u mnohých spôsobilo, že dlho ponocovali a v dôsledku toho mali narušený spánkový cyklus.

Realita nie je oproti online svetu taká dynamická, preto sa tvorí závislosť, hovorí psychologička.

Facebook
zdroj: unsplash/Solen Feyissa

Závislosť na sociálnych sieťach je dlhodobý problém

„V dnešnej dobe sú už veľmi rozšírené aj rôzne nelátkové závislosti, ktoré sa týkajú aj online sveta. V podstate závislosť, či už látková alebo nelátková, beží cez úplne rovnaké nervové dráhy v mozgu. To znamená, že sa dá rýchlo vytvoriť aj pri nadmernom užívaní internetu a sociálnych sietí,“ povedala v minulosti pre Startitup psychologička Romana Mrázová.

„Náš mozog dostáva vo veľmi krátkom čase veľmi veľké množstvo podnetov a informácií, čo je pre mozog tá najlepšia potrava. Rýchlo sa meniace obrázky a videá, ktoré sú zábavné, aktivujú veľkú plochu v mozgu a vytvárajú príjemné pocity. Realita sa potom začína stávať všednou, pretože nie je taká dynamická. Naopak, oproti online svetu pôsobí pomaly a všedne. Ľudské fungovanie je nastavené tak, aby vyhľadávalo príjemné a vyhýbalo sa nepríjemnému,“ hovorí a vysvetľuje, že ak online svet ponúka oveľa príjemnejšie pocity ako realita, ľahko sa na ňom dá vytvoriť závislosť.

Dôležitým faktorom je však tomuto problému nepodľahnúť a všimnúť si to včas, keď si s nimi vieme poradiť aj sami.

„V každom prípade na sebe treba sledovať varovné signály. Keď máme tendenciu unikať z reality čoraz viac a zanedbávať veci, ktoré pre nás kedysi boli podstatné, prípadne začíname dostávať signály z okolia, je čas zbystriť pozornosť a nahodiť spiatočku. Dať si nejaký čas oddych od sociálnych sietí, naplánovať si outdoorové aktivity alebo obnoviť sociálne kontakty v realite,“ radí Mrázová.

Facebook tomu chcel zabrániť, avšak doteraz sa nič nezmenilo

Zabrániť psychickým problémom z nadmerného používania sociálnej siete sa podľa dokumentov mal snažiť aj Facebook. Spoločnosť tiež mala vytvoriť tím, ktorý by spojazdnil mechanizmy, ktoré by upozornili používateľov, že trávili veľa času.

Ak však aj takéto funkcie boli spustené, používateľ k ním mal ťažký prístup. Časom mal tiež Facebook tím na riešenie týchto problémov rozpustiť.

Spoločnosť sa však pre The Wall Street Journal ohradila. Hovorkyňa uviedla, že sociálna sieť sa stále snaží riešiť tieto problémy a špecializovaný tím naďalej pracuje na riešeniach.

Podobne ako väčšina interných informácii z prostredia Facebooku (teraz už Meta) pochádza z uniknutých dokumentov Facebook Files, ktoré prepašovala na verejnosť whistleblowerka Frances Haugen.

Zdroje: The Wall Street Journal, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá