Fialová či Fero Joke ti prečítajú, Máliková odohrá koncert a v parížskej galérii si pozrieš výstavu. Všetko online

  • Prinášame ti zoznam livestreamov, ktoré môžeš v najbližších dňoch sledovať z domu
  • Koncerty, čítačky, debaty, dokonca jeden online festival
koncerty
Ilustračný obrázok (unsplash.com)/TASR
  • Prinášame ti zoznam livestreamov, ktoré môžeš v najbližších dňoch sledovať z domu
  • Koncerty, čítačky, debaty, dokonca jeden online festival

Odkedy sedíme doma, prognózovaná nuda po večeroch nehrozí. Ľudia sa stále stretávajú, ale virtuálne. Nikdy nebolo viac live streamov, videohovorov s blízkymi a koniec-koncov, aj umenia. Toho máme teraz dokonca viac, než inokedy. A veľmi jednoducho sa dostaneme aj k tomu svetovému.

Čítačky lepšie ako kedykoľvek predtým

Ak máš rád knihy, ale nechce sa ti čítať, stačí, ak ich budeš počúvať. Dospelí si môžu spolu s deťmi večer vypočuť rozprávku od herečky Zuzany Fialovej, ktoré na svojom Instagrame každý večer o 19.30 v priamom prenose.

Číta aj vydavateľstvo Absynt, ktoré v piatok oslávilo piate narodeniny. Každý večer číta niekto iný a to zo svojej obľúbenej „absyntovky“. Väčšinou sú to nadšenci z radov vydavateľstva či literáti. Číta sa podvečer, treba si to odsledovať. Ak ti je live čítačka stále málo, chystajú sa aj live debaty.

Aj Fero Joke číta. Jeho paródie Nory Mojsejovej teraz povýšil na niekoľkominútové večerné čítanie knihy, ktorú Nora napísala. Volá sa Na rovinu a ty si jej svojské prevedenie môžeš vypočuť aj dnes.  O 20.00 preto sadaj, a pripoj sa na Ferov Instagram a vypočuj si už v poradí štvrtú kapitolu.

Na podcastovej platforme denníka Sme sa čítajú rozprávky. Klasické, od Pavla Dobšinského, v prevedení skvelého Roba Rotha. V zahraničí sa do čítania pre deti zapojili aj známe osobnosti. Izraelský prezident Rivlin sa rozhodol prostredníctvom sociálnych médií čítať rozprávky pre všetky deti, ktoré ostali doma, informuje jns.org. Svoje príbehy z Goldbergovej knihy o hebrejských hrdinoch prezentuje pod názvom Príbehy s prezidentom Rivlinom.

Koncerty priamo zo štúdia

Také, na ktoré by si inokedy možno ani nemal čas. Tentokrát ti umelci ponúkajú exkluzívne nahliadnuť priamo na miesto činu a to rovno do štúdií, strižní či priamo k sebe domov.

Keď minulý týždeň zahral Robbie Williams priamo zo svojej postele, celý svet ostal v úžase. Livestreamový koncert si už strihli aj Coldplay. Slováci vôbec nezaostávajú. Prvý známy mala Katka Máliková, hrala online priamo zo štúdia.

V piatok večer si si mohol vypočuť DJ-ský set s Fallgrapp, Jimmy Pé,Whithe a Bulp, ktorý sa volal Gaučella a online si ho pozrelo takmer 2,2-tisíc Slovákov. Dnes večer o 20.00 zapínaj online opäť Katku Málikovú, ktorá pred týždňom získala Radio Head Awards za svoj nový album Postalgia a ocenili ju novinári. Katka na svojom facebookovom fanpage komunikuje s fanúšikmi veľmi intenzívne a tak si s ňou môžeš aj počas týždňa podebatovať alebo zahrať.

Dneska budem trochu rozprávať, ale aj ukazovať, ako vznikla pieseň Vodník (na nej to budem demonštrovať – ako to…

Gepostet von KATARÍNA MÁLIKOVÁ am Sonntag, 22. März 2020

Umelci a hudobníci sa spájajú, aby kultúra žila. Tak sa stalo o aj v prípade iniciatívy, za ktorou okrem iných stojí fotograf a jazzman Peter Konečný. Aby kultúra žila vznikla ako prirodzená reakcia na situáciu v spoločnosti. Umelcom v núdzi chce pomôcť preklenúť najnáročnejšie obdobie a zároveň vytvoriť nový formát festivalu, ktorý kultúru prinesie opäť bližšie k svojim fanúšikom a to bezpečne a bez rizika šírenia nákazy.

Peter spustil iniciatívu svojím blogovým príspevkom, v ktorom upozorňuje na beznádejný stav. V takom sa totiž zo dňa na deň ocitlo množstvo jeho priateľov. Platformu spustili spoločne 13. marca a pripájajú pod ňu live stream koncerty z celého sveta a v spolupráci s kapelami organizujú online výzvu na podporu umelcov v ohrození. Fanúšikovia, ktorí chcú prispieť, si môžu zakúpiť pamätnú vstupenku na akýkoľvek live stream koncert pod záštitou iniciatívy – prispieť však môžu kedykoľvek aj bez virtuálnej účasti na ktoromkoľvek z koncertov. Za pár dní od spustenia sa podarilo získať podporu vo výške viac ako 2 400 eur.

Ak sa chceš preniesť do galerijných či múzejných priestorov a užiť si svetové výstavy, pokojne tak urob. Google sa spojil s 2 500 kultúrnymi inštitúciami z celého sveta a ty tak máš možnosť z pohodlia domova sledovať všetko, čo si počas rokov nestihol. Staré aj nové exhibície si na teba počkali vo virtuálnom priestore.

Viac čítaj TU>> Choď do Londýna, New Yorku, alebo len sem, do Nedbalky, samozrejme online. Seď doma a užívaj si umenie.  

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá