Fico hovorí o likvidovaní opozície. S Bödörom však chystali vlastnú politickú pomstu, píše Jana Bačová

  • NAKA mal riadiť Norbert Bödör
  • Pár spoločne vytvorili projekt Street Good, museli čeliť mnohým prekážkam
  • Ukrajina zastavila tranzit ruskej ropy na Slovensko
Na snímke je Robert Fico, Robert Kaliňák a Norbert Bödör
Robert Fico, Robert Kaliňák a Norbert Bödör, TASR/Martin Baumann, TASR/Ján Krošlák
  • NAKA mal riadiť Norbert Bödör
  • Pár spoločne vytvorili projekt Street Good, museli čeliť mnohým prekážkam
  • Ukrajina zastavila tranzit ruskej ropy na Slovensko

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • NAKA neriadil policajný prezident, ale Norbert Bödör, vypovedá Slobodník
  • Vlámanie, krádež a odfúknutý príves. Prvý rok podnikania v Bratislave je ako jazda na horskej dráhe
  • Na Slovensko už neprúdi ruská ropa. Ukrajina zastavila tranzit

„Tajné“ spoločenstvo NAKA

S politickými či inými závažnými kauzami sa na Slovensku za posledné roky doslova roztrhlo vrece. Tá najnovšia sa týka už veľmi dobre známeho nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra, ktorý mal podľa vplyvného expolicajta Bernarda Slobodníka riadiť Národnú kriminálnu agentúru (NAKA).

Slobodník vypovedal kvôli kauze Súmrak, pričom hovoril o tom, ako vlastne vznikla štruktúra NAKA. Pôvodne mal novovzniknutý útvar pomôcť odhaľovať tie najzávažnejšie zločiny, avšak časom sa stal akousi predĺženou rukou vtedajšej vládnej garnitúry. Tá mala za úlohu zabezpečiť, aby policajti nestíhali ľudí, ktorí boli naklonení strane SMER.

Práve bývalý šéf finančnej jednotky, ktorý je známy aj pod pojmom kajúcnik, mal o tomto všetkom vypovedať v rámci známej kauzy Súmrak. V nej sú stíhaní aj vtedajší dobre známi politickí predstavitelia ako Robert Kaliňák či Robert Fico. Okrem nich je stíhaný aj už spomínaný Norbert Bödör a bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

Aj keď Fico aktuálne rieši referendum a často opakuje, že sa likviduje opozícia, na krku má spoločne s jeho dobrým priateľom Kaliňákom vážne obvinenia zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa, ale aj ohrozenia bankového tajomstva.

Vyšetrovateľ ich tak obvinil z toho, že sa z pozície moci snažili najskôr zdiskreditovať a následne aj zlikvidovať svojich politických oponentov. Fico a jeho kumpáni tak podľa obvinení roky robili to, z čoho dnes obviňujú vládnu koalíciu. 

Gašpar a nitriansky oligarcha Bödör majú zas na krku obvinenie pre ohrozenie obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Toto všetko sú známe informácie, ktoré už mnoho ľudí vie, avšak naša redaktorka zistila, ako bývalý vysoký policajný funkcionár Bernard Slobodník pred vyšetrovateľom NAKA opísal detaily fungovania jednotlivých členov údajnej zločineckej skupiny.  

Celé sa to začalo ešte v roku 2011, kedy bol Slobodník zamestnaný ako mestský kontrolór mesta Levice. Už v tom čase ho mal osloviť Gašpar s tým, že politická situácia na Slovensku je vyhrotená a blížia sa predčasné voľby. Slobodník si bol istý, že k moci sa opäť dostane SMER. Slová Tibora Gašpara sa zakrátko naplnili a SMER opäť prebral vládu.

Robert Fico
zdroj: TASR/Jakub Kotian

V tom čase sa do politiky začali vracať aj viacerí politickí nominanti z nitrianskeho regiónu, ako napríklad Ľubomír Jahnátek, pričom sa už črtala aj línia spomínaného v tom čase novovznikajúceho útvaru NAKA.

Jeho funkcie a všetky pozície mali byť naplánované do posledného detailu. Gašpar sa v tom čase už stal novozvoleným policajným prezidentom, pričom Slobodník viedol protikorupčnú jednotku.

Ako Slobodník vo svojej výpovedi uviedol, nikdy neriešili veľké kauzy, ale iba drobných živnostníkov. Podľa jeho slov mala byť na fungovanie celej Národnej kriminálnej agentúry potrebná od jej príslušníkov určitá lojalita a uvedomenie si, že „celé toto riadi nielen policajt, čiže prezident Policajného zboru, ale aj civilná osoba Norbert Bödör“.

O tom, čo všetko Bödör robil, aké úlohy musel Slobodník vykonávať alebo ako v NAKA celkovo figurovala vládna strana SMER, sa dočítaš v našom článku.

Cesta za úspechom

Rozbehnúť vlastné podnikanie veru nie je „cesta ružovou záhradou“. Avšak pustiť sa do podnikania v oblasti gastra na Slovensku, je obzvlášť náročné. Svoje o tom vie aj mladý pár z Bratislavy, ktorý rozbehol dnes už známy projekt Street Good. 

Spoluzakladatelia, majitelia a zároveň partneri, 24-ročná Kristína Pšenáková a 25-ročný Augustín Mitura, vyplnili svojim spoločným originálnym nápadom na Slovensku dieru na trhu.

Ľudia nedajú na ich snacky, bowly a dezerty už viac dopustiť. K úspechu si ale museli vydláždiť cestu úplne sami, čo nebolo vôbec jednoduché. 

street good
zdroj: Street Good

Prvý rok podnikania v gastre bol pre nich ako jazda na horskej dráhe, no zároveň sa toho množstvo naučili. Podľa ich vlastných slov sú pri rozbehu biznisu najzásadnejšie celkom tri veci, a to financie, tvrdá práca a viera v to, čo človek robí.

Veľmi dôležitú úlohu však podľa nich zohráva aj pracovný čas, ktorý často trvá, odkedy sa zobudíš, až pokým nejdeš spať. 

Podľa Augustína a Kristíny je dôležité mať aj finančnú rezervu, dôveru v samého seba a vo svoj produkt či odhodlanie. Ak by tieto veci totiž nemali, po prvom roku podnikania, kedy sa ľudia k ich produktom stavali odmietavo, by to už vzdali.

„Slováci sú vo veľkej miere konzervatívny národ a my sme sa od začiatku stretávali s nepochopením.“ 

Najskôr ľudí museli zoznámiť s tým, čo to vlastne smoothie bowl znamená a až potom začalo budovanie zákazníckej dôvery, čo na Slovensku veru nie je jednoduché.

Zo začiatku ich nikto nebral vážne a zažívali aj chvíle, kedy to naozaj chceli vzdať, no neurobili tak. „Niektoré chvíle treba iba prežiť a pracovať ďalej, aj keď sa vám zdá, že nevidíte koniec.“

Na to, aby sa dostali tam, kde sú dnes, museli obetovať množstvo vecí. O tom, koľko do projektu investovali či ako zvládli konkurenciu a kopírovanie produktov, sa dočítaš v našom článku

Bez ruskej ropy

Rovnako ako Rusko, aj Ukrajina sa tvrdo bráni. Od 4. augusta pozastavila dodávky ruskej ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba. Táto vzniknutá situácia sa týka však aj Slovenska, cez ktoré daná vetva vedie.

ropovod slovnaft
zdroj: TARS/Jaroslav Novák

Podľa dostupných informácií môže za vzniknutú situáciu neuskutočnená platba od ruského prevádzkovateľa ropovodov Transneft ukrajinskému prevádzkovateľovi Ukrtransnafta. Keďže Ukrajina žiadne peniaze nedostala, rozhodla sa ropu neposlať ďalej. Informáciu potvrdilo dokonca aj Ministerstvo hospodárstva SR.

Môžeme potvrdiť informáciu, že ruskej spoločnosti Transnefť bola bankou vrátená platba za prepravu ropy ukrajinským územím. Z uvedeného dôvodu ukrajinská spoločnosť Ukrtransnafta pozastavila prepravu ropy ropovodom Družba, z čoho vyplýva, že momentálne je preprava ropy ropovodom Družba cez územie Slovenskej republiky pozastavená. Rezort hospodárstva sa vzniknutou situáciou zaoberá,“ vysvetľuje rezort v stanovisku pre médiá.

O pozastavení transferu cez ropovod Družba informoval aj prepravca Transpetrol. „Ruskej spoločnosti Transnefť bola bankou vrátená platba za prepravu ropy ukrajinským územím. Z uvedeného dôvodu ukrajinská spoločnosť Ukrtransnafta pozastavila prepravu ropy ropovodom Družba,“ cituje Denník N riaditeľku kancelárie Transpetrolu Lindu Vaškovičovú.  

Aj napriek situácii, ktorá vznikla, bratislavská rafinéria Slovnaft stále funguje a zásobuje trh. Túto informáciu potvrdil aj hovorca spoločnosti Anton Molnár, ktorý ubezpečil verejnosť, že ide iba o platby za tranzitné poplatky z ruskej strany. Bratislavská rafinéria využíva podľa jeho slov všetky dostupné rezervy. 

Spoločnosť Slovnaft, ako aj spoločnosť MOL, iniciovala diskusiu s ukrajinskou aj ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku zo strany MOLu respektíve Slovnaftu, ktorý by umožnil obnovenie dodávok ropy,“ dodal Molnár. 

Avšak aj napriek adekvátnemu vysvetleniu vzniknutej situácie spoločnosť Transneft tvrdí, že peniaze poslali, avšak platba sa im vrátila naspäť. Podľa banky Gazprombank mal problém vzniknúť  kvôli obmedzeniam zo strany Európskej únie.

ruky v ktorých sú položené bankovky
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Ako sa ruská firma postavila k situácii ďalej či aké vyjadrenia poskytol slovenský minister hospodárstva Richard Sulík, sa dočítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroj: SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá