Fico objavil „teplú vodu“. 4-dňový pracovný týždeň, ktorý navrhoval, už na Slovensku existuje

  • Robert Fico navrhol len pred pár dňami zavedenie 4-dňového pracovného týždňa
  • Tento návrh je však už v Zákonníku práce zakotvený
Robert Fico Smer-SD Slovensko
Robert Fico, TASR/Pavel Neubauer
  • Robert Fico navrhol len pred pár dňami zavedenie 4-dňového pracovného týždňa
  • Tento návrh je však už v Zákonníku práce zakotvený

Predseda Smeru-SD Robert Fico prišiel minulý týždeň s návrhom o skrátení pracovného týždňa na štyri dni. Malo by sa to diať na základe dohody odborárov a zamestnávateľov všade tam, kde to umožňujú podmienky.

Robert Fico o tom informoval na tlačovej besede v Prešove. Ako uviedol, v praxi by to znamenalo aj skrátenie celkovej dĺžky pracovného týždňa, uvádza SITA.

Robert Fico Smer-SD Slovensko
zdroj: TASR - Jakub Kotian

Robert Fico neprišiel s ničím novým

Ako uvádzajú TV Noviny, odborník a odborári tvrdia, že Robert Fico navrhol niečo, čo už je legislatívne ošetrené aj v súčasnosti.

„Tam, kde to je možné, chceme navrhnúť, aby mali možnosť zástupcovia zamestnancov, teda odborári, dohodnúť sa so zamestnávateľom na tom, že celková dĺžka pracovného týždňa, ktorá by sa mala skrátiť, by sa mohla rozdeliť nie na päť dní, ale na štyri dni,“ uviedol Fico.

Myslí si, že by ľudia, možno, boli ochotní v prípade kratšieho pracovného týždňa pracovať o hodinu viac. Ako poznamenal, ak by bol piatok voľný, stále by to bolo dohromady menej, ako je dnes päť pracovných dní.

Robert Fico: Matovičova vláda spravila za rok vládnutia viac káuz ako my za 10 rokov

Mzda by sa nezmenila

„Už v súčasnosti je možné dohodnúť s odbormi v kolektívnej zmluve nižší rozsah týždenného pracovného času. Napríklad, kolektívna zmluva vyššieho stupňa pre verejnú službu, v ktorej je dohodnutý týždenný pracovný čas o 2,5 hodiny menej oproti Zákonníku práce,“ vysvetlila hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Martina Nemethová.

S týmto návrhom podľa informácii TV Novín prišla aj mimoparlamentná strana Socialisti.sk, ktorú vtedy viedol Eduard Chmelár.

Jej predstavitelia mali záujem o otvorenie verejnej diskusie, ktorá by viedla k zavedeniu štvordňového pracovného týždňa, alebo šesťhodinového pracovného dňa. Čo sa týka mzdy, aj napriek nižšiemu počtu odpracovaných hodín, by sa nezmenila.

Chcel by si mať 4-dňový pracovný týždeň?

Na dĺžke pracovného času sa dá dohodnúť aj dnes

To, že Robert Fico neprišiel s ničím novým, tvrdí Milan Kuruc, predseda občianskeho združenia Pracujúca chudoba. Ako skonštatoval, Robert Fico nenavrhol štvordňový pracovný týždeň.

Aj napriek tomu, že odborári nepoznajú presnejšiu špecifikáciu tohto návrhu, tvrdia, že odbory sa so zamestnávateľom môžu dohodnúť na dĺžke pracovného času aj dnes.

„On navrhol, aby sa v podnikoch, kde to situácia dovoľuje, mohli na kratšom pracovnom čase a kratšom pracovnom týždni dohodnúť odborári so zamestnávateľom,“ povedal Milan Kuruc.

Kam vietor, tam plášť. Príbeh Roberta Fica hovorí o moci, peniazoch, aférach aj podrazoch

Kratší pracovný čas už je aj v praxi

To však podľa Milana Kuruca nie je žiadna zmena. Ako ozrejmil, je to len možnosť, ktorá už v Zákonníku práce je zakotvená. Ako uvádzajú TV Noviny, v niektorých profesiách ľudia pracujú menej aj teraz, konkrétne 40 hodín týždenne.

„Kratší pracovný čas, ako je ten maximálny, majú dohodnutý zamestnanci verejnej správy a napríklad niektoré podniky, ktoré patria pod Energeticko-chemický odborový zväz (ECHOZ) – tam majú 37,5-hodinový týždenný pracovný čas,“ poznamenal Milan Kuruc.

Ako ďalší príklad uviedol nepretržitú prevádzku ŽSR, kde majú zamestnanci 36-hodinový pracovný čas. Do tohto času sa zamestnancom rátajú aj prestávky, takže ich pracovný týždeň vychádza na 33,5 hodín.

Zdroje: TV Noviny , SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá