Flo­at­wing — Auto­nóm­ny plá­va­jú­ci dom na solár­ny pohon

Martina Ditrichová / 4. januára 2017 / Zaujímavosti

Prí­by­tok na vodu si doká­že ener­giu na rok vyro­biť za 6 mesia­cov. Pokoj­ne sa môžeš pol roka luxus­ne pla­viť bez akej­koľ­vek údrž­by.

Portugalská designová spoločnosť Friday prichádza s útulným príbytkom na vodu Floatwing. Plávajúci domček je plne sebestačný a je celý postavený z enviromentálnych materiálov. Dizajnéri si dali záležať najmä na energickej efektívnosti a udržateľnosti. Zanechá na prostredí zanedbateľnú stopu a už za 6 mesiacov je schopný vyprodukovať energiu potrebnú na rok svojej prevádzky.

floatwing-by-friday-1-1020x610

zdroj fotografií: inhabitat.com

Friday ponúka štyri rozličné modely domu Floatwing. Každý ponúka rôzne stupne autonómie, v závislosti od typu vybavenia. Najschopnejší je Floatwing určený na off-grid. Celý beží na solárnu energiu, má čističku odpadových vôd, mini dodávku vody a uložené pohonné hmoty na dosiahnutie absolútnej sebestačnosti. Okrem technológii obnoviteľných zdrojov, uhlíková stopa Floatwing-u je naviac redukovaná aj materiálmi, z ktorých je stavba postavená. Má minimálny vplyv na životné prostredie je takmer 100% recyklovateľná.

floatwing-by-friday-3-1020x610

zdroj fotografií: inhabitat.com

floatwing-by-friday-9-1020x610

zdroj fotografií: inhabitat.com

Floatwing sa skladá z dvoch úrovní, z dlhej plávajúcej paluby a hornej paluby, ktorá zároveň slúži ako strecha. Dizajnéri sa postarali o štýlové pohodlie a obyvateľom nebude chýbať naozaj nič. Obytná plocha je celá presklenná s otvoriteľnými oknami, obložená drevom s plne vybavenou kuchyňou, tepelným čerpadlom, generátorom striedavého prúdu, grilom na hornej terase, vínnou pivnicou a počet spální záleží na type, k dispozícii je od 0 po 3.

floatwing-by-friday-2-1020x610

zdroj fotografií: inhabitat.com

floatwing-by-friday-10-1020x610

zdroj fotografií: inhabitat.com

floatwing-by-friday-11-1020x610

zdroj fotografií: inhabitat.com

Zatiaľ čo štruktúra má pevne danú šírku na 6 metrov, dĺžka domu sa dá prispôsobiť od 10 do 18 metrov, v závislosti na potrebe. Dva malé lodné motory umožňujú obyvateľom riadiť plávajúci domov po vodách symbolickou rýchlosťou 3 uzlami (asi 5km za hodinu). Ak sa rozhodneš pre kúpu, modulárny Floatwing ti zabalia do dvoch štandardných prepravných kontajnerov, ktoré ti pošlú takmer kamkoľvek na svete.

floatwing-by-friday-8-1020x610

zdroj fotografií: inhabitat.com

,,Šesť mesiacov v roku, od apríla do septembra, plávajúci dom nepotrebuje žiadne palivo ani údržbu," píše spoločnosť Friday. ,,Toto obdobie autonómie sa dá pokojne predĺžiť aj na celý rok s uloženým palivom a paletami."

zdroj: inhabitat.com zdroj fotografií: inhabitat.com zdroj prezentačného obrázka: inhabitat.com

Pridať komentár (0)