G8? Na Slovensku máme G4

  • Aj keď investičný klub G4 možno nie je až taký známy, určite ponúka zaujímavé možnosti investovania aj do startupov.
image_1399114669.jpeg
  • Aj keď investičný klub G4 možno nie je až taký známy, určite ponúka zaujímavé možnosti investovania aj do startupov.

 

Asi nie veľa ľudí zo startupového prostredia počulo o investičnom klube G4. Osobne sa musím priznať, že som sa o ňom dozvedel len nedávno. Je to možno aj preto, že spočiatku nemali veľmi záujem investovať do startupov. Bolo to najmä  z dôvodu, že takéto začínajúce firmy majú veľa rôznych drobných problémov, ktoré treba dennodenne riešiť.

Neskôr, aj s príchodom ďalších partnerov, sa ich záujem rozšíril aj o túto oblasť. „Chceme sa pozerať na viac nových a väčších projektov, ale zároveň aj na oblasti, ako sú startupy, o ktorých sme pôvodne neuvažovali,“ povedal Karol Gogolák, hlavný predstaviteľ a spoluzakladateľ investičného klubu, pre magazín e-trend.

 

 

G4 je klubom jednotlivcov, ktorí chcú zhodnocovať svoje prostriedky a hľadajú na to príležitosti. Od septembra 2012 je klub otvorený aj novým investorom. Okrem Karola Gogoláka fungujú v tíme ďalší ľudia. Medzi členov klubu patrí Dávid Štálnik, ktorý má na starosti equity projekty a Stanislav Čarnogurský ako investičný manažér pre realitný development. Kontaktnou osobou, ktorá má okrem fondov a pôžičiek na starosti práve aj startupy, je Martin Palkovič. Medzi investorov v G4 patrí aj Marek Václavík, Roman Dzamko, Karol Ruman a ďalší.

 

V roku 2013 bola na preinvestovanie vyčlenená suma 13 miliónov eur, pričom investície pre jednotlivé firmy sa pohybujú od 100 000 eur do 2 miliónov. Investujú do slovenských a českých spoločností, pričom výnosy firmy musia byť minimálne milión eur a zisk 100 000 eur. Financujú všetky odvetvia okrem ťažkého strojárstva. Ako už bolo spomenuté vyššie, pôvodne sa nevenovali investíciám do startupov. V súčasnosti však už doplnili svoje portfólium aj pre túto oblasť, čo je skvelou správou pre mnohých začínajúci podnikateľov s inovatívnym a potenciálne medzinárodne úspešným nápadom.

 

G4 poskytuje dlhodobé investície nad sedem rokov, očakáva priemerný dlhodobý výnos z investície 10% ročne. Zároveň majú záujem aktívne sa podieľať na riadení firmy, ide o tzv. hands on prístup. Investičný proces má niekoľko fáz – od prvotného kontaktu cez due dilligence, až po podpis zmluvy a platby. Celý nájdete na ich webe. Medzi jednu z veľkých investícií G4 patrí projekt KlikTv, alebo produkty Acaico.

 

Máte nejaký nový projekt a potrebujete ho zafinancovať? Ak zapadá do investičného portfólia G4, prečo ich neskúsiť osloviť?

 

zdroj: g4.sk, curtisdcook.wordpress.com, aktuality.sk, etrend.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech